Wtorek, 26.09.2023, Imieniny: Justyna, Łucja, Cyprian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLICJA

Chcemy robić to dobrze, ale nie zawsze wiemy jak i gdzie. Policjanci przypominają jak parkować w strefie zamieszkania

01.05.2019, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Chcemy robić to dobrze, ale nie zawsze wiemy jak i gdzie. Policjanci przypominają jak parkować w strefie zamieszkania

Strefa zamieszkania to obszar obejmujący zarówno drogi publiczne, jak i inne drogi (np. wewnętrzne), na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi (art. 2 pkt 16 Ustawy Prawo o ruchu drogowym). Wjazd do niej oznaczony jest znakiem D-40 (strefa zamieszkania). Obowiązuje on na wszystkich ulicach, skrzyżowaniach, placach i innych terenach, na których odbywa się ruch drogowy - aż do miejsca, w którym stoi znak D-41 (koniec strefy zamieszkania).


Szczególne zasady ruchu drogowego w strefie zamieszkania to:


- pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem
- możliwość korzystania z drogi przez dziecko w wieku do 7 lat, bez opieki osoby starszej,
-prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania
wynosi 20km/h
- parkowanie tylko w miejscach wyznaczonych
- wewnątrz strefy zamieszkania wszystkie skrzyżowania są skrzyżowaniami równorzędnymi, obowiązuje zasada „prawej ręki"
- zarządzanie ruchem na drogach w strefie zamieszkania, za wyjątkiem dróg publicznych, należy do podmiotów zarządzających tymi drogami.


W obrębie strefy zamieszkania, straż miejska, jak i policja są uprawnione do egzekwowania przepisów, w tym mogą, między innymi założyć blokadę na koła. Dla kierowców parkujących        w strefie zamieszkania, kluczową informacją jest to, że w przypadku braku wyznaczonych miejsc do postoju pojazdów, parkowanie w strefie zamieszkania jest niedopuszczalne. Mandatem grozi zaparkowanie auta na przykład na jezdni albo na chodniku, nawet jeśli szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych jest większa niż 1,5 metra.

Z uwagi na dużą ilość aut parkowanych na osiedlowych parkingach nie dla wszystkich starcza miejsca. Zdarza się ze auta parkowane są na chodnikach, a nawet trawnikach. Część spółdzielni mieszkaniowych chcąc ograniczyć parkowanie aut przez „nie swoich" mieszkańców wprowadziła szlabany uniemożliwiające wjazd na osiedle osobie tam nie upoważnionej. Jak więc jest z parkowaniem w takich miejscach?


- Wjeżdżając na takie osiedle mijamy znak „strefa zamieszkania". A to oznacza, że jesteśmy w strefie gdzie panują pewne, określone przepisami zasady ruchu drogowego. W strefie zamieszkania wolno parkować wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Działa tu zasada odwrotna, niż na „zwykłej" drodze publicznej. Nie szukamy znaku „zakaz parkowania" czy „zakaz postoju", by wiedzieć, gdzie nie wolno postawić auta lecz szukamy znaku z wyznaczonym miejscem bądź miejscami parkingowymi, by móc postawić tam swój pojazd.  Obecność w strefie zamieszkania pieszych, poruszających się po jezdni, nie zwalnia ich z obowiązku zachowania ostrożności oraz upewnienia się, co do możliwości wejścia na jezdnię przy czym pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem. Jednak to kierujący pojazdem musi wykazać się zwiększoną czujnością. – mówi kom. Tomasz Krawcewicz, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.


Najwięcej interwencji dotyczących nieprawidłowego parkowania policjanci odnotowują na terenie ulic: Królewieckiej (szpital), Hetmańskiej, Ogólnej, Robotniczej (przychodnia), na osiedlu Zawada oraz na terenie starego miasta w Elblągu.


Policjanci przypominają, że zgodnie z art. 130a ust. Prawo o Ruchu Drogowym pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku:

- pozostawienia pojazdu w miejscu gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu,
- pozostawienie pojazdu w miejscu przeznaczonym dla pojazdów osób niepełnosprawnych,
pozostawienie pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.


Pamiętajmy, że przy wyjeździe ze strefy zamieszkania na drogę publiczną to my włączamy się do ruchu. Kierujący pojazdem, włączając się do ruchu, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu -  dodaje  kom. Tomasz Krawcewicz.


Policjanci informują, że nie będzie pobłażania dla kierowców, którzy nie stosują się do zasad przepisów ruchu drogowego.

 

Jakub Sawicki, Zespół Prasowy KMP w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --8
  ~ Leon62
  Środa, 01.05

  Szanowna redakcja jeżeli nie ma wyznaczonego miejsca parkowania w strefie zamieszkania to jest dozwolone parkowanie w innych miejscach tej strefy pod warunkiem nie utrudnienia ruchu i chyba tak to wygląda

 2. 2
  +9
  ~ emeryt
  Środa, 01.05

  Szanowny panie komendancie , nie tylko strefa zamieszkania ma wiele życzeń , a o trawnikach też należy wspomnieć ,że zakaz jest parkowania pomimo są znaki zakazu zatrzymywania się , które obowiązują 24h. a w tych miejscach parkują całymi dniami i nocami . a przejeżdżająca policja drogowa nic nie widzi . albo nie chce widzieć

 3. 3
  --12
  ~ Leśniczy
  Środa, 01.05

  Emeryt ale parkowanie na trawniku nie jest wykroczeniem więc nie jest zabroniony postój na terenach zielonych , także Policjanci nie mają na co patrzeć...

 4. 4
  --5
  ~ leśniczy
  Środa, 01.05

  Leśniczy prawnik i leśnik to ***o nie rzemieślnik

 5. 5
  +11
  ~ Mieszkaniec z Szarych .
  Środa, 01.05

  Na Szarych Szeregów 33 ul miejskiej przed skrzyżowaniem z Odrodzenia stawiane są samochody na ulicy i chodniku . Mimo zakazu . Teraz też stoją . Panie komendancie jak nie potraficie wyegzekwować znaków na ulicy miejskiej , to o czym mówić o osiedlowych ? Przejeżdżają patrole kilka razy dziennie w tym miejscu i nie widzą tego rażącego łamania przepisów ?? Jak to w końcu jest ??

 6. 6
  +8
  ~ Tak To Jest
  Środa, 01.05

  Na Kalenkiewicza zdjeli znak zakazu postoju bo pewnie jakis Janusz dostał mandat i poskarzyl sie w spoldzielni ze nie ma gdzie Passata stawiać.

 7. 7
  +7
  ~ elblążanin 1
  Czwartek, 02.05

  elbląg słynie ze złego parkowania i bezczynności służb.karać,karać i jeszcze raz karać.tylko kara finansowa jest skutecznym środkiem dyscyplinującym

 8. 8
  +4
  ~ nebek
  Czwartek, 02.05

  dlaczego tylko strefy zamieszkania?takich miejsc w elblągu jest wiele:górnośląska,skrzydlata ,węgrowska,cała zawada.......itd

 9. 9
  +7
  ~ mieszkaniec
  Czwartek, 02.05

  Może policjantom z drogówki obniżyć wynagrodzenie z tytułu bezczynności i nie wykonywania zadań służbowych. jeżeli chcą godnie zarabiać to niech w końcu wezmą się za źle parkowane pojazdy.

 10. 10
  +7
  ~ Rowerzysta
  Czwartek, 02.05

  Na ulicy Hetmańskiej, przy barze, samochody blokują ścieżkę rowerową. Nawet mały samochód z uporem maniaka wjeżdża na ścieżkę. Zrobicie coś z tą patologią?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1114809513092