Niedziela, 18.03.2018, Imieniny: Anzelm, Cyryl, Edward
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLICJA

Oszust "na policjanta CBŚ" znowu uderzył w Elblągu!

12.10.2017, 16:00:16 Rozmiar tekstu: A A A
Oszust "na policjanta CBŚ" znowu uderzył w Elblągu!

W miniony wtorek informowaliśmy o oszustwie na policjanta CBŚ. Wówczas ofiarą padła kobieta, która w sumie przekazała sprawcy 150 tysięcy złotych. Wczoraj po południu inna pokrzywdzona w podobny sposób została oszukana i przekazała oszustowi 45 tysięcy złotych. Policja ostrzega po raz kolejny – POLICJA NIE ANGAŻUJE W SWOJE DZIAŁANIA OSÓB POSTRONNYCH.

Wczoraj około godziny 16.00 do mieszkanki ulicy 12-Lutego w Elblągu zadzwonił fałszywy policjant, który przedstawił się jako Artur Nowak. Kobieta zostawiła w umówionym miejscu pieniądze. Straciła 45 tysięcy złotych. Poniżej przedstawiamy schemat działania oszusta:

Schemat działania:

Do ofiary dzwoni oszust - podając się za funkcjonariusza CBŚP lub Policji. Na ogół przestępca informuje rozmówcę o tym, że jest potencjalną ofiarą oszustwa. Nalega, aby osoba pokrzywdzona wypłaciła określoną sumę pieniędzy z banku i przekazała ją wyznaczonej osobie lub prosi o wykonanie przelewu bankowego na wskazany numer konta.

"Fałszywy funkcjonariusz" podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki, prosi aby nie przerywać rozmowy telefonicznej i wybrać numer na Policję. Wtedy inny głos w słuchawce przekonuje ofiarę, że bierze udział w akcji rozpracowania oszusta.

Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp. Zdarza się nawet, że sprawca krzyczy na swoją ofiarę - "... zaraz będzie strzelanina, a pani nie ma kamizelki! Niech Pani zostawi pieniądze pod schodami...". Przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował.

Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.

Co robić po otrzymaniu takiego telefonu?

Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku oszczędności. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

Do tych spraw będziemy także przesłuchiwać pracowników banków, między innymi w celu ustalenia jak doszło do wypłat znacznej gotówki oraz kto towarzyszył ofierze.

Pracowników banków prosimy o większą czujność w sytuacjach, w których starsza osoba chce szybko wypłacić znaczną ilość gotówki.

 


Jakub Sawicki, Zespół Prasowy KMP w Elblągu

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ Rebecca A. Bärbel Von Schmidt
  Czwartek, 12.10

  Dzień dobry, jestem policjantką poptoszę Pani oszczędności. Co za głupi i naiwni ludzie...

 2. 2
  +1
  ~ KUNEGUNDA
  Piątek, 13.10

  No proszę ile te STARE LUDZIE MAJA oszczędności w swoich domach, lub w Bankach w głowie się nie mieści. 150 tyś złotych stara kobieta, skąd ona ma taką kasę ??

 3. 3
  +2
  ~ Kiki i Piki
  Piątek, 13.10

  To całe pouczanie o oszustach w internecie jest dobre dla ludzi raczej młodych lub średniego wieku .A ofiarami zazwyczaj jak czytam padaja osoby starsze które raczej w internecie nie buszują.Ulotki po klatkach i na bazarze i w przychodniach lekarskich da efekt.A gadanie w internecie .To dobre dla młodziezy.

 4. 4
  +1
  ~ Hmmm
  Piątek, 13.10

  Chyba przestane się dziwić starszym ludziom, że tak łatwo dają sie oszukać, skoro nawet z policyjnego parkingu kradną auto...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.