Sobota, 17.02.2018, Imieniny: Zbigniew, Julian, Lukasz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLICJA

Zwierzę krwawiło, nie mogło poruszać się o własnych siłach -potrąconego kota uratowali policjanci

05.09.2017, 15:02:29 Rozmiar tekstu: A A A
Zwierzę krwawiło, nie mogło poruszać się o własnych siłach -potrąconego kota uratowali policjanci

Elbląscy policjanci z ruchu drogowego zauważyli leżącego na środku drogi kota. Zwierzę zostało potrącone przez samochód i krwawiło, nie mogło poruszać się o własnych siłach. Policjanci zabrali kota do schroniska i oddali pod opiekę lekarza weterynarii. Dzięki sprawnej interwencji przeżył. Funkcjonariusze szukają właściciela kota i wyjaśniają okoliczności zdarzenia.

Zdarzenie miało miejsce wczoraj (4 września) na skrzyżowaniu ulic Fromborskiej i Sobieskiego w Elblągu. Policjanci z ruchu drogowego zauważyli na jezdni leżącego kota, który nie mógł się poruszać o własnych siłach. Zatrzymali radiowóz, włączyli sygnały świetlne i rozpoczęli interwencje. Owinęli kota w tzw. folię życia, czyli koc termiczny i wzięli do radiowozu. Następnie przewieźli do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt OTOZ ANIMALS w Elblągu. Kot został pod opieką specjalisty, gdzie teraz wraca do zdrowia. Policjanci sprawdzają okoliczności potrącenia, a pracownicy schroniska szukają właściciela kota.

Za brak reakcji właśnie, a nie sam fakt potrącenia zwierzęcia grozi kara. Mówi o tym artykuł 25 Ustawy o ochronie zwierząt: "Prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb". - Może to być między innymi policja, straż miejska lub gminna, inspektor Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w przypadku dzikich zwierząt Straż Łowiecka. Połączenie z numerem alarmowym 112 jest darmowe. Jeśli jednak sprawca potrącenia go nie wykona, grozi mu kara grzywny do 5 tysięcy złotych, a nawet areszt. – powiedział sierż. szt. Maciej Krztoń, który uratował zwierzę.

Co robić, gdy zobaczysz potrącone lub ranne zwierzę?

Zatrzymaj się.
Zaparkuj samochód w bezpiecznym miejscu.
Jeśli stajesz na drodze, włącz światła awaryjne i wystaw trójkąt ostrzegawczy.
Oceń stan zwierzęcia. Zwróć uwagę, czy się porusza i czy widać jakieś zewnętrzne obrażenia.
Nie podchodź zbyt blisko do dzikich gatunków zwierząt, nie są przyzwyczajone do widoku człowieka. Mogą się jeszcze bardziej przestraszyć i próbować uciekać lub bronić się.

Widząc leżącego nieruchomo kota lub psa, podejdź do niego powoli i powiedz coś spokojnym głosem. Sprawdź czy oddycha. Jeśli tak, to postaraj się przenieść go delikatnie na twardą powierzchnię, np. karton lub deskę i zabierz do samochodu. Przyjrzyj się, czy zwierzę nie krwawi i w razie potrzeby spróbuj zatamować krwotok np. bawełnianą koszulką.

Zadzwoń po pomoc pod 112, do Straży Miejskiej, Straży Gminnej lub Zarządu Dróg Wojewódzkich. Powiedz, że znalazłeś na drodze ranne zwierzę. Poproś o pomoc w przetransportowaniu zwierzęcia lub zapytaj o adres lecznicy, z którą gmina lub miasto ma podpisaną umowę.

Jeśli zechcesz samodzielnie przewieźć poszkodowane zwierzę do wskazanego weterynarza, nie będziesz musiał płacić za wizytę.
Warto wiedzieć, że udzielenie pierwszej pomocy nie wiąże się z obowiązkiem jego adopcji. Uratowane przez Ciebie zwierzę trafi po rekonwalescencji do schroniska.

Nie zwlekaj z pomocą! W większości przypadków potrącone zwierzęta da się uratować. Im szybciej przyjdzie pomoc, tym większe szanse na ich przeżycie. Jeśli jednak zwierzę będzie konające, weterynarz ma obowiązek pomóc mu odejść bez bólu i cierpienia.

 


Jakub Sawicki, Zespół Prasowy KMP Elbląg

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ Piotr
  Wtorek, 05.09

  Szacunek dla policjantów za taką interwencję. Szkoda by było kota a tak sobie jeszcze biedak pożyje. Nie chcę oceniać kierowcy który go potrącił, ale jeśli widział to powinien zareagować jak policjanci.

 2. 2
  +13
  ~ xyz
  Wtorek, 05.09

  Duże brawa dla policjantów !!!

 3. 3
  +11
  ~ Zwierz
  Wtorek, 05.09

  I to są prawdziwi policjanci...Brawo, brawo, brawo

 4. 4
  --1
  ~ Pies
  Środa, 06.09

  Bardzo miło. Ale czy kot był na przjściu dla pieszych ? Możę wtargnął na ulicę ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.