Sobota, 21.05.2022, Imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPRAWY ELBLĄŻAN

Nie wiesz kiedy wysiąść? Nie dowiesz się, bo na przystanku ciemno

11.11.2013, 07:22:32 Rozmiar tekstu: A A A
Nie wiesz kiedy wysiąść? Nie dowiesz się, bo na przystanku ciemno
fot. użykownika luklog, pochodzi ze strony www.stacjekolejowe.pl

Napisała do nas Pani Celina, mieszkanka Elbląga, która w czasie świątecznej przerwy odwiedziła dalszą rodzinę mieszkającą w Godkach, w gminie Jonkowo. - Pojechałam pociągiem regionalnym relacji Elbląg-Olsztyn. Po drodze mijałam kilkanaście mniejszych miejscowości i na każdym przystanku starałam się ustalić, gdzie jestem, żeby wysiąść w odpowiednim miejscu. Tablice nie są podświetlone a w związku z tym, że robi się coraz ciemniej są one niewidoczne i ciężko było mi ustalić miejscowość– pisze Pani Celina.

Na trasie relacji Elbląg - Olsztyn jest kilka stacji kolejowych, które mają zabudowania i oświetlone tablice z nazwą miejscowości. To na przykład Pasłęk, Małdyty czy Morąg. Są też takie, które przy szybko zapadającym zmroku ciężko rozczytać i zauważyć: Kozia Góra, Wołowno czy Żabi Róg.

Wspomniana przez Panią Celinę przystanek kolejowy Gotki jest oddalony od zabudowań. Oprócz tablicy z nazwą miejscowości, znajduje się tam metalowa wiata służąca oczekującym na pociąg podróżnym oraz wątpliwa część rozkładu jazdy. Naszą ciekawość wzbudził napis Gotki na tablicy przy torach kolejowych. - Zgodnie z tym co napisane, pasażer mógłby myśleć, że wjeżdża do Gotek. Od lat PKP robi błąd w nazwie. Prawidłowa nazwa miejscowości to Godki. – potwierdza była sołtys Regina Tomaszewska.W sprawie Pani Celiny zwróciliśmy się do PKP, które zawiadują nieruchomościami przy liniach kolejowych. - Na trasie Olsztyn - Elbląg do końca 2013r. będą wymienione wszystkie tablice na przystankach osobowych i stacjach. Na stacjach działają tzw. czujniki zmierzchowe, które włączają się automatycznie przed przejazdem pociągów i oświetlają tablice z nazwą stacji – mówi Ewa Symonowicz-Ginter z Biura Komunikacji i Promocji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

- Na stacjach i przystankach osobowych tablice są dobrze oświetlone przez oświetlenie zewnętrzne - przez słupy oświetleniowe, oświetlenie wiat peronowych. Na bieżąco tablice są utrzymywane w czystości, malowane, a w razie konieczności wymieniane – tłumaczy Ewa Symonowicz-Ginter.

Przykład Pani Celiny pokazuje, że nie wszyscy pasażerowie są w stanie zlokalizować miejscowość, w której zatrzymuje się pociąg. Nie wszystkie przystanki posiadają także zapewniające odpowiednie oświetlenie zewnętrzne i wiaty peronowe.

Inna sytuacja jest w nowoczesnych szynobusach. Tam, na tablicy elektronicznej wewnątrz pociągu wyświetlane są nazwy kolejnych przystanków. Niestety, tych na trasie Elbląg-Olsztyn jest jak na lekarstwo. Na dłuższych trasach, podróżując pociągami pośpiesznymi zazwyczaj nadaje się komunikaty z nazwą kolejnych stacji.

Wynika z tego, że jadąc pociągiem do mniejszej miejscowości należy mieć oczy dookoła głowy, liczyć na zorientowanych współpasażerów lub życzliwość konduktora.

Marta Kierszka

Oceń tekst:

Ocen: 4

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ PT
  Poniedziałek, 11.11

  Takie tematy służą obywatelom i za to dziękujemy info

 2. 2
  +6
  ~ BEZ ŚCIEM proszę
  Poniedziałek, 11.11

  Fajny tekst. Niby nie dotyczy Elbląga wprost a jednak... I to mi się podoba, dlatego wolę Info.elbląg od PortElu, który pisze swoje teksty z punktu widzenia organu regionalnego PO, a nie przeciętnego człowieka. Gdyby naprawdę uczynić nasze życie lepszym poprzez oświetlenie tablic, pisanie rozkładów jazdy ZKM bardziej czytelnym drukiem, niestawianie słupów na ścieżkach rowerowych, życzliwą radą i uśmiechem urzędnika (nawet tak wyćwiczonym jak kasjerek w Biedronkach), czy obniżonym krawężnikiem dla osób poruszających się na wózkach lub matek z wózkami, byłoby naprawdę milej żyć w naszym kraju. Buzka dla p. Marty! :-)

 3. 3
  --1
  ~ Pomysłodawca
  Poniedziałek, 11.11

  Proponuje na przystankach pomontować ...żaluzje/rolety. Wtedy,gdy jua autobusy przestają jeździć i tramwaje w nocy,taki bezdomny mogłby wygodnie sie rozłożyć do snu na ławce,zaciągając rolety :)

 4. 4
  0
  ~ Paranoja
  Wtorek, 12.11

  Wygląda na to, że ten przystanek jest już w pełni przygotowany na przyjazd nowo-zakupionego superszybkiego włoskiego pociągu :)

 5. 5
  +1
  ~ janos
  Wtorek, 12.11

  To pięknie. Pindolino na trasie Elbląg- Olsztyn.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2312531471252