Poniedziałek, 15.07.2024, Imieniny: Henryk, Wlodzimierz, Brunon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Znamy wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poszło elblążanom?

03.07.2024, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Znamy wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poszło elblążanom?
Fot. archiwum redakcji

Ósmoklasiści poznali dziś, 3 lipca wyniki z egzaminu, który napisali na zakończenie szkół podstawowych. 61 proc. z języka polskiego i 52 proc. z matematyki to średni wynik w kraju. Jak poszło elblążanom?

 

 


Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła dziś, 3 lipca wyniki egzaminu ósmoklasisty, przeprowadzonego w terminie 14-16 maja. W Elblągu podeszło do niego 549 osób. Każdy ósmoklasista przystąpił do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (w Elblągu zdecydowana większość wybrała język angielski). Z języka polskiego młodzi elblążanie uzyskali średnio 54 proc. punktów możliwych do zdobycia. Z matematyki, która co rok sprawia młodzieży najwięcej problemów, ósmoklasiści z Elbląga w tym roku uzyskali średnio 48 proc. Zdecydowanie najlepiej poszedł im język angielski - średnia to 65 proc. Dla porównania średnie z ubiegło roku to 63 proc. z j. polskiego, 53 proc. z matematyki i 67 proc. z j. angielskiego. 

 

 


Natomiast w całym kraju z egzaminem na zakończenie szkoły podstawowej zmierzyło się blisko 221 tys. uczniów. Za rozwiązanie zadań z języka polskiego ósmoklasiści uzyskali średnio 61 proc. punktów możliwych do zdobycia. Średni wynik z matematyki to 52 proc., a z języka angielskiego 66 proc. -  Wyniki tegorocznego egzaminu pokazują, że z języka polskiego uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem, które sprawdzało wyszukiwania informacji w tekście. Z matematyki uczniowie najlepiej poradzili sobie z zadaniem sprawdzającym umiejętność znajdowania współrzędnych danych punktów w układzie współrzędnych na płaszczyźnie - podsumowuje MEN.

 

 

 

Egzamin wskazał również umiejętności, które ósmoklasiści opanowali słabiej. Z języka polskiego trudność sprawiło uczniom zadanie z zakresu kształcenia językowego, które sprawdzało umiejętność zastąpienia sformułowania charakterystycznego dla polszczyzny użytkowej wyrazem lub sformułowaniem z zakresu polszczyzny wzorcowej. Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie otwarte z geometrii przestrzennej, którego rozwiązanie wymagało umiejętności operowania obiektami matematycznymi – przekształcenia wzoru na objętość ostrosłupa, aby wyznaczyć jego wysokość i obliczyć różnicę wysokości zbudowanych wież

 

 

- informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. 

 

 


W województwie warmińsko-mazurskim do egzaminu ósmoklasisty podeszło w tym roku 7 509 uczniów. Z języka polskiego uzyskali średni wynik - 55 proc., z matematyki - 44 proc., a z języka angielskiego - 60 proc. 

 

 

 

Wkrótce opublikujemy informację o wynikach egzaminu ósmoklasisty w poszczególnych szkołach w Elblągu.

 

 

 

Więcej informacji na temat tegorocznego egzaminu ósmoklasisty znajdziemy na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. 
 

 

 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ kropla
  Ponad tydzień temu, Środa, 03.07

  Jeszcze parę lat i język polski stanie się dla młodych udręką. Gdzie są uczeni językoznawcy, którzy zapobiegliby zanieczyszczeniom naszej mowy przez naleciałości z jęz. angielskiego? Młodzież "rozkochała się" w tym obcym języku. Ja rozumiem, że obecnie znajomość angielskiego jest konieczna, ale nie kosztem języka polskiego.

 2. 2
  +1
  ~ poliglota
  Ponad tydzień temu, Czwartek, 04.07

  ...Kropla..bez stresu, angielskiego też nie znają, tak im się tylko wydaje, więc nic nam nie grozi.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.6832430362701