Sobota, 20.07.2024, Imieniny: Czeslaw, Hieronim, Fryderyk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Zabytkowe przedszkole nadal czeka na remont. Kiedy inwestycja się rozpocznie?

20.05.2024, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Zabytkowe przedszkole nadal czeka na remont. Kiedy inwestycja się rozpocznie?

Zabytkowe Przedszkole nr 8 przez lata czekało na remont. Dopiero widmo likwidacji, protest rodziców i interwencja wiceministra aktywów państwowych sprawiły, że modernizacja placówki stała się realna. W ubiegłym roku miasto pozyskało dofinansowanie na ten cel. Kiedy ruszą prace?

 

 

 

Pierwszy krok w kierunku inwestycji wykonano już w 2023 roku. W listopadzie miasto podpisało umowę na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej modernizacji Przedszkola nr 8 (koszt to blisko 100 tys. zł). Od tego momentu minęło pół roku. Na jakim etapie modernizacja przedszkola jest obecnie?

 

 

 

Dokumentacja projektowa została odebrana. Aktualnie trwają prace komisji przetargowej związane z przygotowaniem procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych

- informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy UM w Elblągu.

 

 


Przypomnijmy. O Przedszkolu nr 8 głośno zrobiło się w lutym ubiegłego roku. Rodzice uczęszczających tam maluchów zaprotestowali, gdy dowiedzieli się, że miasto zamierza przenieść dzieci do innych placówek. Urzędnicy tłumaczyli to złym stanem technicznym zabytkowej siedziby "ósemki". Okazało się, że już kilka lat wcześniej straż pożarna zwróciła uwagę, że budynek nie spełnia ona norm przeciwpożarowych. Przedstawiciele ratusza początkowo przyznawali, że w budżecie nie ma pieniędzy na remont przedszkola.

 

 

 

Nie walczymy o naszą wygodę, a o przyszłość wszystkich młodych obecnych i przyszłych elblążan. W naszym mieście nie inwestuje się w placówki oświatowe, są one zaniedbane, pozostawione bez remontu czy konserwacji. Tak, wiemy, że powstała nowa placówka przy ul. Mielczarskiego, ale to tylko kropla w morzu potrzeb

- przekonywali protestujący rodzice i podkreślali, że o konieczności remontu wiedziano od lata, a pieniędzy na ten cel nie udało się znaleźć.

 

 

 

Rodzice z prośbą o pomoc zwrócili się do ówczesnego wiceministra aktywów państwowych Andrzej Śliwki. - Determinacja rodziców, aby uratować to przedszkole, jest godna pochwały i wsparcia. Z naszej strony to wsparcie będzie. Ma nadzieję, że przyjdzie refleksja u włodarza miasta, że nie zostanie zrealizowany plan, polegający na tym, że przedszkole zostanie wygaszone, a budynek sprzedany. Na to zgody nie ma - mówił wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka w marcu ubiegłego roku podczas konferencji prasowej.

 

 

Władze miasta ostatecznie złożyły wniosek o dofinansowanie modernizacji placówki. W lipcu ubiegłego roku urząd otrzymał informację jego pozytywnym rozpatrzeniu. Miasto ma otrzymać 3 mln 430 tys. zł na ten cel z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Planowany koszt robót budowlanych to 3,5 mln zł (z tego 70 tys. zł z budżetu miasta).

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ zagadka
  Poniedziałek, 20.05

  Niektórzy nie muszą wygrywać by coś osiągnąć dla społeczności. Inni muszą wygrywać by niczego dla innych nie zrobić.

 2. 2
  0
  ~ lucyna
  Poniedziałek, 20.05

  Przedszkole im. Andrzeja Śliwki

 3. 3
  0
  ~ Do Lucyny
  Wtorek, 21.05

  Złośliwość ludzka nie zna granic,może lepiej imienia wielkiego przyjaciela Elbląga? Specjalisty od minimalizacji?

 4. 4
  +3
  ~ fikumiku
  Wtorek, 21.05

  Zabytkowe przedszkole - ewenement na skalę światową. Za taką kasę można wybudować coś nowoczesnego.

 5. 5
  +1
  ~ elbląg
  Wtorek, 21.05

  ludzie elbląskie przedszkola świecą pustkami a tu macie parcie na remont budynku, który nie spełnia żadnych norm! sprzedać, wybudować modułowy budynek koło Rawskiej. tam jest zapotrzebowanie a nie tutaj skończcie z tą udawaną walka o dobro dzieci!

 6. 6
  +1
  ~ Chore miasto
  Wtorek, 21.05

  Pytam jako rodzic dlaczego dzieci muszą znosić czyjeś pomysły o likwidacji. Zlikwidoealiscie politycy wiele szkół dzieci uczą się w przepełnionych klasach. Teraz przedszkola zlikwidowana chociaż w Elblągu urodziło sie sporo dzieci to widać na ulicach. Co następne kameralne obiekty.

 7. 7
  +1
  ~ Ojjj
  Wtorek, 21.05

  Śliwka tego nie załatwiła?

 8. 8
  0
  ~ Niezadowolony
  Środa, 22.05

  Ludzie dlaczego tak plujecie jadem na wszystkie strony

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1398859024048