Czwartek, 20.06.2024, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Przeszło 70 proc. pracowników od 1 stycznia jest na najniższej krajowej"

29.01.2024, 18:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Przeszło 70 proc. pracowników od 1 stycznia jest na najniższej krajowej"

Radna Elżbieta Banasiewicz zainteresowała się uposażeniami pracowników Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. - Przeszło 70 proc. pracowników od 1 stycznia jest na najniższej krajowej lub minimalnie wyżej (maksymalnie o 160 zł brutto) – apeluje.
 

 

- Pracownicy oraz związki zawodowe MAH zwracały się z prośbą i apelem do pana prezydenta i przewodniczącego Rady Miasta oraz radnych o podwyższenie pensji, zwracając uwagę, że zarówno 500 zł + 200 zł od stycznia nie można nazwać podwyżką – stwierdziła Elżbieta Banasiewicz.Pracownicy Muzeum pisali pisma w tej sprawie we wrześniu ubiegłego roku. - Od 1 stycznia 2024 r. została podwyższona płaca minimalna i w związku z tym przeszło 70 proc. pracowników jest na najniższej krajowej lub minimalnie wyżej (maksymalnie o 160 zł brutto) – podkreśliła radna.
 

 

Takie spłaszczenie uniemożliwia zróżnicowanie płac zgodnie z kodeksem pracy

 

 

– dodała Elżbieta Banasiewicz.

 


Radna chce wiedzieć, jakie kroki zostały podjęte od września 2023 r. w tym temacie. - Jakie kwoty zostały lub będą zabezpieczone w budżecie miasta na 2024 rok na podwyżkę płac dla pracowników Muzeum? - pyta radna.Wyjaśnień radnej udzielił Prezydent Elbląga Witold Wróblewski. - W ubiegłym roku, pomimo zmniejszonych dochodów własnych Gminy Miasta Elbląg i trudnej sytuacji finansowej, pracownicy zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych samorządu otrzymali do wynagrodzenia zasadniczego 500 zł brutto podwyżki od 1 lipca 2023 r. oraz 200 zł brutto od 1 stycznia 2024 r. - stwierdził.
 

 

Nie ukrywam, że skonstruowanie budżetu Miasta Elbląg na 2024 rok było bardzo trudne z uwagi na uwarunkowania zewnętrzne, w tym: mocno uszczuplane w ostatnich latach dochody samorządów, ubytki w PIT, ograniczone subwencje, inflację czy wysokie koszty nośników energii. W związku z tym musieliśmy, niestety, w projekcie budżetu, przyjętego 27 grudnia 2023 r. przez Radę Miejską w Elblągu, założyć duże restrykcje oszczędnościowe

 

 

– tłumaczy.

 


Prezydent nie pozostawia złudzeń – pracownicy nie mają co liczyć na podwyżki. - Mam świadomość trudności finansowych pracowników miejskich instytucji kultury, ich rosnącej frustracji i niezadowolenia z powodu spłaszczania wynagrodzeń – dodał.

 

Jednakże decyzja o tym, jakie fundusze w budżecie Miasta Elbląg mogą zostać wyasygnowane na wzrost wysokości wynagrodzeń kadry pracowniczej jednostek podległych miastu, jest podejmowana na poziomie ogólnomiejskim, to znaczy z uwzględnieniem wszystkich jednostek organizacyjnych miasta, nie tylko tych działających w obszarze kultury

 

 

– zaznaczył.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (33)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +89
  ~ Proponuje strajk
  Poniedziałek, 29.01

  Zamknąć muzeum na czas strajku. Ten gruby bałwan w zacuasnej kurteczce na harleju już jak mantrę powtarza :-" bie mamy pue uedzy". Co zrobił z publiczną kasa, z przetargi sprzedaży działek miejskich , budynków itp? Poszło " na przelew " ? Kto to skontroluje ?

 2. 2
  +4
  ~ -
  Poniedziałek, 29.01

  To podobnie jak nauczyciele.

 3. 3
  --13
  ~ Upadły Harley
  Poniedziałek, 29.01

  nie ma obowiazku pracowac w muzeum.

 4. 4
  +15
  ~ Robert Koliński
  Poniedziałek, 29.01

  Najważniejsze, że na POdwyżki dla Wróblewskiego i ratuszowej kamaryli darmozjadów było, a i burżuazja z Tarczy Antykryzysowej się POżywiła, reszta furda; Muzealnicy nie dają łapówek, w przeciwieństwie do patodeweloperów, to kto by się nimi przejmował?; 🖤🚩

 5. 5
  +9
  ~ Ploterek
  Wtorek, 30.01

  A to radna Banasiewicz nie wie skąd to spłaszczenie wynagrodzeń? To niech radna dopyta na Nowogrodzkiej, bo to "fachowcy" z jej partii tak szybko i o tak dużo podnosili minimalne wynagrodzenie. Karakan i pinokio gadali z mównicy, że Polacy muszą godnie zarabiać, że trzeba podnosić pensje, a eksperci mówili, że tak szybki i duży wzrost minimalnego wynagrodzenia spłaszczy siatkę płac, bo rynek nie nadąży za tymi zmianami, tym bardziej przy rosnącej inflacji, co za tym idzie wzroście kosztów pracodawcy. To się śmiali w pisie z tego. No i w styczniu 2024 mamy tego efekt, budżety samorządów nie są w stanie podnieść fachowcom wynagrodzenia ponad minimalne, tak samo w sektorze prywatnym, więc sprzątaczka na pełnym etacie (z całym do niej szacunkiem), zarabia tyle co pracownik wykwalifikowany.

 6. 6
  +1
  ~ Podziel się towarem
  Wtorek, 30.01

  Nie wiem co Robert K. spożywa z substancji o nieznanym pochodzeniu, ale powinien się podzielić, bo "ratuszowa kamaryla" też ma lekko ponad 4400 brutto więc lubię czytać takie wypociny xD

 7. 7
  --6
  ~ Oczy
  Wtorek, 30.01

  Pisiorki jak zwykle bardzo lubią zaglądać komuś do kieszeni.obcieli kasę dla samorządów a pani radna teraz głupa pali,że nie ma pieniędzy na podwyżki.

 8. 8
  0
  ~ zdziwiony Staś
  Wtorek, 30.01

  70%? Spodziewam się, że tak to wygląda we wszystkich tego typu jednostkach zasilanych z budżetu miasta. Tylko PiS nas uwolni

 9. 9
  0
  ~ menel
  Wtorek, 30.01

  Nie jest zle, wśród pracowników policji ok 90 %

 10. 10
  +4
  ~ Dziady, cz.24
  Wtorek, 30.01

  Ile to osób te 70%? 70% brzmi groźnie ale ile to osób w "załodze". Ponadto nie ma przymusu pracy i można, a nawet trzeba ją zmieniać na lepiej płatną przy nic nie robieniu, np. radny, prezydent miasta, michaś, antoś... . Prezydent bnawet zatrudnił kumpla z Gdańska jako szefa tego muzeum, a to świadczy że w Elblągu lepiej swojakom płacą niż w Gdańsku. Podobnie z , byłym już, szefem epec, też kolesiem z Gdańska. Antek i jego "rodzina na miejskim" też zarabiają najniższą pensję w kulturze - wypowiedź Wróblewskiego. Wróblewski jest uczciwy, sprawiedliwy, empatyczny i szczupły a nawet wysportowany w 4x100. Rysiu się mylił posądzając Wróblewskiego o układy i kolesiostwo.Wróblewski też ma najwyższą pensję wśród podobnych prezydentów i też domaga się podwyżki. Ale on podwyżkę dostanie 5-7 tyśięcy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.376424074173