Poniedziałek, 4.03.2024, Imieniny: Lucja, Kazimierz, Eugeniusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Z Elbląga do USA

28.01.2024, 09:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Z Elbląga do USA
Fot. M.Nowosad
REKLAMA

„Amerykański Sen" dalej działa na młodych Polaków. Coraz więcej z nich chce studiować w Stanach Zjednoczonych. Jednym z nich jest Emil Piwoński z Elbląga. To maturzysta z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Elblągu. 18 – latek dzięki wytrwałości już dostał się do 4 amerykańskich uczelni.

 

 

 

- W 2021 roku pojechałem pierwszy raz do Stanów Zjednoczonych ze swoja przyjaciółką. Miałem 15 lat. Pierwszy raz, jak pojechałem pociągiem do Manhattanu i jak zobaczyłem te wszystkie wieżowce to mówię : to jest te miejsce, gdzie wszystko mogę zrobić i moje marzenia nigdy się tutaj nie skończą- mówi z przekonaniem Emil Piwoński.

 

Studia w Stanach Zjednoczonych otwierają wiele drzwi.

 

- Studia w USA są honorowane na całym świecie a nie tak jak dyplomy polskich uczelni tylko w Europie. Studiowanie w Stanach Zjednoczonych jest bardziej przyszłościowe dla człowieka – dodaje maturzysta.

 

Emil, by aplikować na studia w USA skorzystał z pomocy i doświadczenia prywatnej agencji.

 

- Aplikowanie jest bardzo trudne, skomplikowane i czasochłonne. Ja już zacząłem w I klasie liceum. Musiałem też zdać amerykańską maturę (Scholastic Assessment Test) i napisać niezliczoną ilość esejów do każdej ze szkół. Jeszcze jest ważne, żeby uzyskać rekomendacje od nauczycieli. No i oceny. W Polsce, w zasadzie nie mają znaczenia, bo liczy się wynik egzaminu maturalnego. Zaś w Stanach trzeba mieć średnią minimum 5,0 - dodaje maturzysta.

 

Emil może przebierać w uczelniach. Już dostał się do 4 szkół.

 

- Muszę tylko wysłać w lipcu dokumenty, że zakończyłem naukę w Polsce, tzn. zdałem maturę ( nieważne na jakim poziomie) i już mogę zacząć studiować w USA – kończy ambitny nastolatek.

 

Emil otrzymał pozytywne rekomendacje od kilku nauczycieli.

 

- Co roku piszę jakieś listy motywacyjne, dla jednego, dwóch, trzech naszych uczniów. To jest bardzo popularne. Moim zdaniem Emil ma duże szanse, językowo jest doskonały, trzymam także kciuki, żeby sobie poradził mentalnie i żeby odnalazł tam tego czego szuka. - mówi wychowawczyni Emila anglistka Joanna Kurczewska.

 

W II LO na wyniki swojej rekrutacji czeka inny licealista. W marcu otrzyma informacje, czy także jak Emil dostał się na amerykańską uczelnie.

 

Marek Nowosad

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ Gość
  Niedziela, 28.01

  Pytanie do Was wszystkich...wiecie coś o studiach w USA? Bo jak nie to już Wam tlumacze, że prawdziwych uczelni jest tam dosłownie kilka. Reszta to fabryki bezrobotnych, a otrzymany dyplom służy z powodzeniem jako papier toaletowy. W Polsce mamy lustrzaną sytuację...pseudo uczelnie za kilka stow/miesiąc i magistra robisz. Szkoda tylko, że po takich studiach rynek pracy zweryfikuje Twoje kompetencje w 3 sekundy.

 2. 2
  +16
  ~ Robert Koliński
  Niedziela, 28.01

  Zły czas sobie chłopaczyna wybrał na studiowanie w bandyckich Sztatach, bo ten łajdacki, zbrodniczy kraj właśnie się rozpada i mam osobiście wielką nadzieję, że upadnie na pysk jeszcze za mojego życia (a miała upaść ta niedobra Rosja, pro-jankeskim i pro-banderowskim cyckom tylko na marginesie przypomnę:) Za The New York Times: "Biden nałożył sankcje karne na Teksas, tymczasowo odcinając możliwość produkcji skroplonego gazu ziemnego, co bezpośrednio zaszkodzi gospodarce Teksasu." Teraz nakładają sankcje na samych siebie, lol xD Za to w Teksasie zrewoltowani obywatele ściągają z przydomowych masztów Star Spangled Banner i wieszają w jego miejsce Lone Star (oficjalną flagę stanu Teksas:) Naprzód, rewolucjoniści - do secesji! ;] #DownWithUSA, #PeoplesRepublicOfTexas, #FunWithFlags; 🖤🚩

 3. 3
  +13
  ~ Robert Koliński
  Niedziela, 28.01

  Jeszcze do kolekcji, dosłownie kwadrans temu dobrzy rewolucjoniści podesłali - rzeczniczka MSZ 🇷🇺, Maria Zacharowa:) "Jest istotne aby zrozumieć, że poprzez dostarczanie broni Teksasowi, Rosja nie bierze udziału w konflikcie." #złoto, #prasówka, #SłynneCytaty #SłynneProroctwa; #PrawdaWasWyzwoli; #DownWithUSA, #TexitNOW! #PeoplesRepublicOfTexas; 🖤🚩

 4. 4
  +9
  ~ Dede
  Niedziela, 28.01

  30 lat za późno na amerykański sen. Trzeba faktycznie spać, by w niego wierzyć.

 5. 5
  +1
  ~ będzie węgiel
  Poniedziałek, 29.01

  Gratulacje!

 6. 6
  --2
  ~ fan strzepywania z walenia
  Poniedziałek, 29.01

  Robert Koliński, chłopie opanuj się! Weź tabletkę a jeśli to nie pomoże to zadzwoń po karetkę. Twoje wypierdy są daleko nie na miejscu. Odchrzań się od chłopaka ciuli jeden.

 7. 7
  --2
  ~ $$$
  Poniedziałek, 29.01

  Ten Koliński-chory jakiś?!Sfrustrowany typek.Biedak umysłowy.

 8. 8
  +7
  ~ Robert Koliński
  Poniedziałek, 29.01

  Anonimowy troll-głupku z problemami kognitywnymi, gdybyś jeszcze nie pojął, to ja nie piszę o chłopaku, bo to jego sprawa gdzie chce studiować i dlaczego w bandyckim kraju - piszę wyłącznie o bandytach z US&A, zatem naucz się czytać z rozumieniem i pod kamień; #PrawdaWasWyzwoli; 🖤🚩

 9. 9
  --1
  ~ ******************
  Poniedziałek, 29.01

  Jak już tak pouczasz,to czyta się ze zrozumieniem,przeczytaj,co napisałeś gnomie. Ciekawe czy byłeś w Stanach Ameryki Północnej?Znawca-tzw.(grinol).

 10. 10
  --1
  ~ lol-xd
  Poniedziałek, 29.01

  Koliński z zespołem odstawienia.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.7603120803833