Niedziela, 21.04.2024, Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Urzędy czynne do godziny 18? Sprawdzamy, które placówki są otwarte dłużej

03.12.2023, 20:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Urzędy czynne do godziny 18? Sprawdzamy, które placówki są otwarte dłużej
Fot. archiwum redakcji/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Sprawy urzędowe będziemy mogli załatwić nawet do godziny 18.00? Rozporządzenie zmieniające czas pracy części urzędników już obowiązuje. Sprawdzamy, jak w Elblągu w praktyce wygląda stosowanie nowych przepisów.

 

 


Rozporządzenie regulujące czas pracy w urzędach, w których wykonywane są zadania związane z obsługą interesantów, weszło w życie 17 listopada. Zgodnie z nowymi przepisami co najmniej raz w tygodniu muszą być czynne dłużej, do godziny 18. W praktyce więc przynajmniej raz w tygodniu interesanci mogą załatwić sprawy urzędowe po godzinach swojej pracy. Które placówki w Elblągu pracują dłużej? Sprawdzamy.

 

 


Sprawdzamy, jak nowe przepisy w praktyce odczują elblążanie? Nowe rozporządzenie dotyczy pracy m.in. Delegatury w Elblągu Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego. Jak informuje rzecznik wojewody, pracownikom urzędu wojewódzkiego oraz delegatury w Elblągu, których zadania związane są ściśle z obsługą interesantów, wyznaczono jeden dzień w tygodniu, w którym świadczą pracę między godziną 8.00 a godziną 18.00.

 

 

 

W Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców wyznaczeni pracownicy oddziału legalizacji i pobytu cudzoziemców oraz oddziału paszportów pracują w poniedziałki od 9.00 do 17.00. W Biurze wojewody wyznaczony pracownik prowadzący sprawy z zakresu skarg, wniosków i petycji pracuje w poniedziałki od 8.00 do 16.00. Nadmieniam, że brane są pod uwagę zmiany w zakresie okresu rozliczeniowego pracowników z 1 miesiąca do 3 miesięcy. Uelastycznianie czasu pracy pracowników jest pozytywnym rozwiązaniem i wpisuje się w realizację dyrektyw work-life-balance. Jest też właściwym rozwiązaniem dla funkcjonowania administracji publicznej jeżeli wprowadzane elementy takiego czasu nie zakłócają ciągłości pracy Urzędu i dają możliwość klientom załatwiania spraw w różnych godzinach

 

 

- mówi Krzysztof Guzek, Rzecznik Prasowy Wojewody Warmińsko-Mazurskiego.

 

 

 


Dla elblążan oznacza to, że w poniedziałki sprawy związane z wyrobienie paszportu mogą załatwić do godz. 17.00.

 

 

 


Również w poniedziałek, do godziny 17 interesantów przyjmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Elblągu. W pozostałe dni placówka czynna jest do godz. 15. Podobnie w Urzędzie Skarbowym w Elblągu, obsługę podatników w poniedziałek wydłużono do godz. 18.00.

 

 

 

Warto dodać, że nowe zarządzenie dotyczy tylko urzędników służby cywilnej. Nie ma wpływu więc m.in. na pracę elbląskiego ratusza. 

 

 

 

Rozporządzenie dotyczy członków korpusu służby cywilnej, nie dotyczy natomiast pracowników samorządowych zatrudnionych m.in. w urzędach miast

 

- informuje Łukasz Mierzejewski, Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu. 

 

 

 


Jakich urzędów dotyczy zmiana? Są wśród nich m.in.: ministerstwa, urzędy centralne, urzędy wojewódzkie, wojewódzkie i powiatowe inspektoraty weterynarii, regionalne dyrekcje ochrony środowiska, wojewódzkie i powiatowe inspektoraty nadzoru budowlanego, komendy policji, komendy państwowej straży pożarnej, kuratoria oświaty, urzędy i izby skarbowe, urzędy kontroli skarbowej, urzędy statystyczne, wojskowe komendy uzupełnień, wojewódzkie sztaby wojskowe. 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --6
  ~ Co jeszcze?
  Niedziela, 03.12

  No szkoda ze w nocy nie mają dyżurów-:) biurokracja miala się skracać a nie wydłużać i byc prostrza !

 2. 2
  +4
  ~ pop
  Poniedziałek, 04.12

  przydało by sie aby urzędy pracowały w co 2 niedzielę tak jak sklepy wielkopowierzchniowe

 3. 3
  --1
  ~ Ania
  Poniedziałek, 04.12

  Bardzo dobre zmiany. Szkoda, że nie wprowadzono ich 8 lat temu, ale wtedy przegraliby wybory. Teraz zapewne weszły w życie bo władza wiedziała, że nie ma nic do stracenia. Dobrze również, że media mówią sprawdzam. Jak widać, urzędy nie stosują się do decyzji władz państwowych. Czekamy na informacje, czy i kiedy winni temu zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Tylko nie kłamać, że nie wystarczy urzędników, bo jest ich dużo.

 4. 4
  +9
  ~ Biurokrata
  Poniedziałek, 04.12

  Ja myślę ze najsprawiedliwiej będzie 24 h -:) niektorzy spać nie mogą to przynajmniej w urzędach polatają

 5. 5
  0
  ~ Para w gwizdek
  Poniedziałek, 04.12

  Tak naprawdę to zwykły obywatel z urzędów administracji państwowej korzysta jedynie z usług ZUS, niektórzy, zwłaszcza mniejsi przedsiębiorcy z Urzędów Skarbowych. Jeśli chodzi o Urzędy Wojewódzkie i ich Delegatury to praktycznie są to referaty paszportowe. Przy czym należy pamiętać, że paszport można wyrabiać w każdym takim urzędzie bez względu na stały adres zamieszkania. W pozostałych Urzędach Państwowych zwykły śmiertelnik nie ma czego załatwiać, a takie jak Policja czy Straż Pożarna funkcjonują całodobowo. I jeszcze jedno nowe godziny pracy dotyczą wyłącznie urzędników Korpusu Służby Cywilnej, a nie wszyscy zatrudnieni w takich urzędach posiadają ten status. Jego uzyskanie nie jest takie proste, stąd urzędnicy nie posiadający tych uprawnień nie podlegają nowym przepisom. Przykładowo referenci do spraw paszportowych nie mają obowiązku zdobycia statusu urzędnika korpusu służby cywilnej. Więc cała ta sprawa to taki szum towarzysko-medialny.

 6. 6
  +3
  ~ toja!
  Poniedziałek, 04.12

  W Gruzji wszystkie urzędy w każdym większym mieście są w jednym budynku i on jest bardzo rozpoznawalny i czynny cały dzień. Nawet będąc nowym w mieście łatwo zauważyć który to obiekt jest domem urzędowym. Postsowieckie państwo ludzi o wschodniej mentalności, jednak bardziej cywilizowane niż ten nasz tekturowy raj dla braci ze wschodu.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0623078346252