Czwartek, 20.06.2024, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Kiedy ruszy modernizacja nabrzeża i budowa parkingu na Wyspie Spichrzów?

27.11.2023, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Kiedy ruszy modernizacja nabrzeża i budowa parkingu na Wyspie Spichrzów?
Fot. Agnieszka Klatt

Przy ul. Warszawskiej ma powstać ponad 200 miejsc parkingowych, a nabrzeże rzeki Elbląg od strony Wyspy Spichrzów ma zostać zmodernizowane. Umowę z wykonawcą miasto podpisało już na początku tego roku. Na jakim etapie inwestycja jest obecnie?

 

 

 


Pytanie to padło dziś, 27 listopada podczas Komisji gospodarki miasta. Przypomnijmy projekt "Rewitalizacja Wyspy Spichrzów" ma polegać na modernizacji nabrzeża rzeki Elbląg na odcinku między fosą miejską a Mostem Wysokim i odcinku od Mostu Niskiego do OSW Fala oraz budowę parkingu przy ul. Warszawskiej, naprzeciwko powstającego tam biurowca Porta Mare. Koszt całości to ponad 30,3 mln zł, z czego 27 mln zł to dofinansowanie z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Umowę z wykonawcą - firmą Doraco z Gdańska miasto podpisało już w lutym tego roku. Na jakim etapie jej realizacja jest obecnie?

 

 

 

 

Ponieważ jest to realizacja w trybie "zaprojektuj i wybuduj", podzielono ją na dwa etapy. Pierwszym jest wykonanie dokumentacji projektowej. Ten etap jest znacznie rozciągnięty w czasie i zakończy się dopiero w czerwcu przyszłego roku. Potem wykonawca rozpocznie budowę. Planowany termin jej ukończenia to sierpień 2025 roku

 

- mówiła Elżbieta Gieda, dyrektor Departamentu Inwestycji Urzędu Miejskiego w Elblągu.

 

 

 


Skąd tak długi proces projektowania? To efekt dużej liczby uzgodnień i decyzji (m.in. z ministerstwa, Urzędu Morskiego, konserwatora zabytków), które musi uzyskać wykonawca, wyjaśniają urzędnicy.

 


 

 

Tutaj koniecznych jest bardzo dużo decyzji, które są podejmowane w Warszawie. Odbieramy sygnały, że są problemy uzgadnianiem pewnych dokumentów. Jest prawie dwumiesięczne opóźnienie jeśli chodzi np. o decyzję Ministerstwa Środowiska i Klimatu w sprawie decyzji dotyczącej projektu badań geologicznych. Powinna się ona pojawić na początku grudnia. Na tym etapie nie ma jednak formalnego wniosku o wydłużenie okresu projektowania. Aktualnie zaplanowane terminy są do wykonania

 

- mówi Gieda.

 


W przypadku parkingu prowadzimy trochę odrębną procedurę, ponieważ teren ten znajduje się w kompetencjach gminy miasto Elbląg i tutaj pan prezydent wydaje pozwolenia na budowę - dodaje dyrektorka.

 


Prace budowlane zgodnie z planem powinny ruszyć w III kwartale 2024 roku. Najszybciej, bo już w przyszłym roku powinien powstać parking przy ul. Warszawskiej.

 

 

 

 

Ma się tam znaleźć około 230 miejsc postojowych. Idziemy w kierunku stworzenia takiej powierzchni parkingowej, która nie tylko będzie funkcjonalna, ale będzie bezpieczna dla użytkowników, którzy będą przekraczać ul. Warszawską. To bardzo ruchliwa ulica. Z parkingu dwa przejścia dla pieszych.

 

- mówi Gieda.

 


Zakończenie całej inwestycji zaplanowano na sierpień 2025 roku. Prace obejmą m.in. przebudowę nabrzeża, budowę oświetlenia, miejsc do cumowania, pływających pomostów czy wyposażenie terenu w elementy małej infrastruktury.

 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ Gość
  Poniedziałek, 27.11

  Ktoś może mi wytłumaczyć po co w tak urokliwym i historycznym miejscu jak wyspa spichrzow plac betonowy zwany parkingiem na 200 miejsc ?!?!?! Wyf?! Tam powinny pogadać kamienice rodem starego miasta gdansk

 2. 2
  +6
  ~ Sąsiad
  Wtorek, 28.11

  Czy ten parking nie mógłby powstać w budynku stylizowanym na spichlerz, a nie tradycyjny parking, który zajmie pół placu cyrkowego?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3028490543365