Poniedziałek, 25.09.2023, Imieniny: Aurelia, Wladyslaw, Kamil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Rekrutacja do szkół średnich. Które licea i technika są najbardziej oblegane?

18.07.2023, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Rekrutacja do szkół średnich. Które licea i technika są najbardziej oblegane?
Fot. archiwum redakcji/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Ponad 2,1 tys. absolwentów podstawówek wzięło udział w tegorocznym naborze do szkół średnich w Elblągu. Najwięcej młodzieży chce kontynuować edukację w liceach i technikach. Które z nich są najbardziej oblegane?

 

 


W tym roku podstawówki skończyli uczniowie, którzy rozpoczęli edukację w wieku 6 i 7 lat (to efekt reformy z 2014 roku). W rekrutacji do szkół ponadpodstawowych uczestniczy więc podwójny rocznik, a dostanie się do tej wymarzonej szkoły jest trudniejsze. Podczas naboru młodzież najczęściej wybierała licea i technika. W Elbląg, jak informuje Ratusz, oblegane były wszystkie takie placówki.

 

 

Najchętniej wybierane szkoły to: III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II, Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych oraz Zespół Szkół Mechanicznych. Najchętniej wybierane profile i oddziały w liceach to: oddziały politechniczne, oddziały medyczne i nowy kierunek - psychologia. Natomiast w technikach najchętniej wybierane były oddziały o profilu programista, mechatronik, informatyk i logistyk

 

 

- informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. 

 

 


Młodzież poznała już wyniki pierwszego etapu naboru. 14 lipca zostały opublikowane listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkół ponadpodstawowych. W najbliższy piątek, 21 lipca ogłoszone zostaną listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. 

 

 

W tegorocznej rekrutacji do elbląskich szkół ponadpodstawowych wzięło udział 2169 osób, w tym 636 to kandydaci spoza Elbląga. Liczba kandydatów zakwalifikowanych wynosi 2034. Natomiast liczba kandydatów, którzy nie zakwalifikowali się do żadnego z wybranych oddziałów wyniosła 135, w tym są kandydaci z Elbląga oraz spoza Elbląga. Najczęstszy powód niezakwalifikowania kandydata to zbyt mała liczba punktów w stosunku do kandydatów, którzy osiągnęli lepszy wynik punktowy i zakwalifikowali się do wybranych szkół i oddziałów

 

 

- dodaje przedstawiciel Biura Prasowego UM w Elblągu.

 


Elbląskie szkoły średnie przygotowały w tym roku 2 228 nowych miejsc - najwięcej w technikach (960) i liceach (788), mniej w szkołach branżowych (480). To zdecydowanie więcej niż wynosi liczba tegorocznych absolwentów podstawówek w Elblągu - 1544 (1435 osób uczęszczało do szkół prowadzonych przez miasto, 98 przez inne organy). Miejsca nie zabraknie, choć nie zawsze musi być to miejsce w wymarzonej szkole.

 

 

 

Liczba zaplanowanych miejsc w klasach pierwszych elbląskich szkół ponadpodstawowych jest większa niż liczba kandydatów, więc każdy absolwent szkoły podstawowej zostanie przyjęty. Nie ma natomiast gwarancji, że każdy znajdzie miejsce w placówce, do której chciałby uczęszczać. Ostateczna liczba wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych, zgodnie z harmonogramem Warmińsko- Mazurskiego Kuratora Oświaty, będzie znana po potwierdzeniu przez kandydatów woli przyjęcia do szkoły, do której zostali zakwalifikowani, tj. 24- 25 lipca 2023 r. Dla uczniów niezakwalifikowanych przeprowadzona zostanie rekrutacja uzupełniająca. W dniach 24 lipca - 3 sierpnia do godz. 15 powinni złożyć wniosek w szkole, w której zostały wykazane wolne miejsca

 

 

- wyjaśnia Łukasz Mierzejewski. 

 

 

Informacje dotyczące rekrutacji znajdziemy również TUTAJ

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Zdziwiona
  Wtorek, 18.07

  Aż dziwne...że tym razem nie II LO

 2. 2
  +2
  ~ Joe
  Wtorek, 18.07

  Niby miejsc jest wiecej niz uczniow z elblaskich szkół podstawowych. Tylko, ze do elblaskich szkół srednich nie składają podań tylko dzieci uczeszczajece do elblaskich podstawówek. Sa jeszcze dzieci ze szkół podstawowych z okolicznych wsi i miast, jak chociazby dzieci z Milejewa, Tolkmicka, Młynar, Pasłęka, Starego Pola, Gronowa Elbląskiego itd.

 3. 3
  +1
  ~ szczur wyścigowy
  Środa, 19.07

  Tak, to musi być jakieś dziwne działanie, bo trudno sobie wyobrazić by 15-16 latki nie pchały się po naukę słupowania i fałszowania. Jaki jest cel rozbieżności komunikatu UM z rzeczywistością?

 4. 4
  0
  ~ Nie nauka lecz ...
  Czwartek, 20.07

  Może dobre wykształcenie przestało być w cenie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1062099933624