Poniedziałek, 25.09.2023, Imieniny: Aurelia, Wladyslaw, Kamil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Ósmoklasiści poznali wyniki z egzaminu. Jak poszło elblążanom?

04.07.2023, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ósmoklasiści poznali wyniki z egzaminu. Jak poszło elblążanom?
Fot. archiwum redakcji/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

63 proc. z języka polskiego, 53 proc. z matematyki i 67 proc. z języka angielskiego. To średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty w Elblągu. Jak elblążanie wypadli na tle rówieśników z kraju?

 


Egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony od 23 do 25 maja. W całym kraju przystąpiło do niego ponad 510 tys. uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej. W Elblągu z egzaminem zmierzyło się 1 459 osób. Każdy ósmoklasista przystąpił do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (w Elblągu zdecydowana większość wybrała język angielski). Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży podała właśnie wstępne wyniki egzaminu dla województwa warmińsko-mazurskiego i poszczególnych gmin. Jak poszło elblążanom?

 

 

Z języka polskiego ósmoklasiści z Elbląga uzyskali średnio 63 proc. punktów możliwych do zdobycia. Dla porównania średnia krajowa to 66 proc., a w wojewódzka 62 proc. 

 

 

Co rok najwięcej problemów uczniom sprawdza egzamin z matematyki. Tym razem za rozwiązanie zadań z tego przedmiotu elblążanie uzyskali średnio 53 proc. (również 53 proc. to średnia krajowa, a 48 proc. średnia dla Warmii i Mazur). 

 

 

Wyniki tegorocznego egzaminu pokazują, że z języka polskiego uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem, które sprawdzało umiejętność odczytywania tekstów ikonicznych oraz znajomość lektury obowiązkowej "Balladyna". Z matematyki uczniowie wykazali się umiejętnością obliczania wartości pierwiastków kwadratowych z liczb, które są kwadratami liczb wymiernych oraz wykonywania prostych rachunków pamięciowych. Egzamin wskazał również umiejętności, które ósmoklasiści opanowali słabiej. Z języka polskiego trudność sprawiło uczniom między innymi zadanie z zakresu kształcenia językowego sprawdzające umiejętności: poprawnego stopniowania przysłówków i zapisu partykuły „nie” z przysłówkami w stopniu najwyższym. Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie otwarte, którego rozwiązanie wymagało umiejętności operowania obiektami matematycznymi, przekształcenia równania z jedną niewiadomą, aby obliczyć wysokość trójkąta

- informuje Agnieszka Barbara Muzyk, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. 

 


Niemal wszyscy ósmoklasiści z Elbląga (1 458 osób) wybrali język angielski na sprawdzianie z języka obcego nowożytnego. Średni wynik, jaki uzyskali to 67 proc. (średnia w Polsce to 66 proc., a w województwie 62 proc.).

 


Szczegółowe informacje dotyczące wyników tegorocznego egzaminu ósmoklasisty będą dostępne w sprawozdaniu, które zostanie opublikowane na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej 19 września.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Ścianka płaczu
  Wtorek, 04.07

  No i jest się czym chwalić. Obniżone progi, wymagania po pandemii i zdalnym, a tu ledwo 50% obniżonych i tak już wymagań z matmy albo 66% z polaka i angielskiego. No za chwilę zaznacz kwadrat będzie dawać 30% na maturze, a podpisz się imieniem i nazwiskiem 40% w 8 klasie

 2. 2
  +1
  ~ Don Kichot
  Wtorek, 04.07

  Niewątpliwie jest to wielka zasługa Nowaka jako nadzorcy miejskiej oświaty i blond Małgorzaty zawsze gotowej do poświęceń dla ucznia. Gdyby, zamiast durnych egzaminów i rankingów, szkoła wystawiała certyfikat osobowości ucznia - mocne i słabsze strony wychowanka i jego umiejętności - to byśmy wypuszczali ze szkoły człowieka a nie ocenę. Hodowla szczurów trwa. podobnie z rekrutacją - szkoła nie daje uczniowi informacji w czym jest wybitny, dobry, słaby. Wszyscy pakują jak kierdel do szkół dla nich makabrycznych - są w Europie, a nawet w Polsce w prywatnych i społecznych szkołach, systemy kształtowania człowieka a nie słupka rankingowego. Mimo obecności w publicznej szkole psychologa, pedagoga, księdza, nadal jest i będzie wyścig szczurów i walka szkoły o pozycję a nie atmosferę.

 3. 3
  +1
  ~ Miltra
  Wtorek, 04.07

  No niestety, w elbląskiej prywatnej szkole tego nie ma. Liczy się ocena i słupek rankingowy. Preferują szóstkowych kujonów. Liczy się średnia. Tylko, że na zagraniczne uczelnie, średnia jest kryterium drugorzędnym.

 4. 4
  0
  ~ zorientowana
  Środa, 05.07

  Don Kichot - kiedyś jak wychowawczyni klas 1-3 napisała na świadectwie opisowo nasze dziecko, to śmiech nas pełny ogarniał jakie głupstwa napisała i nie to, że się trochę myliła ale zupełnie odwrotnie do tego jakie było nasze dziecko. Potem też np. po jednym ze sprawdzianów na tabliczkę mnożenia stwierdziła wychowawczyni, że dzieci umieją u niej mnożenie i nawet nasze dziecko się śmiało jakie gada głupoty, bo wiedziało, że w klasie prawie nikt nie umie a sprawdzian wyglądał tak, że dostali 5 krótkich i prostych działań i do każdego jeszcze były podporządkowane dwie odpowiedzi do wyboru i dzieci miały zaznaczyć właściwą odpowiedź. To miały 50% szans na trafienie właściwej i tak trafiały, a "nauczycielka" stwierdziła, że umieją mnożyć. Podobne wychowawczyni "trafiała" z opisami na świadectwi

 5. 5
  +1
  ~ agat
  Środa, 05.07

  Ocena opisowa nie do końca jest wiarygodna co uczeń zna,umie i potrafi.nauczyciele ,,opisują"" trochę wg szablonu i albo uczeń się mieści albo nie w tych ramach...Często nauczyciel nie potrafi ocenić i wskazać umiejętności danego dziecka,więc...

 6. 6
  0
  ~ jam
  Środa, 05.07

  Jaka szkoła najlepsza?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2252418994904