Poniedziałek, 11.12.2023, Imieniny: Waldemar, Damazy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

„Zdrowie psychiczne nie ma warstw politycznych”. Za nami I Okrągły Stół w woj. warmińsko-mazurskim

30.05.2023, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
„Zdrowie psychiczne nie ma warstw politycznych”. Za nami I Okrągły Stół w woj. warmińsko-mazurskim
Fot. Paweł Friedrich

Okrągły Stół to inicjatywa mająca na celu zwrócenie uwagi osób dorosłych na problemy związane ze stanem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. - Młodych osób chorych się słucha, ale nie słyszy. Brakuje nam prewencji zanim dzieci i młodzież trafią do szpitala (…) Zdrowie psychiczne nie ma warstw politycznych, dlatego do udziału w Okrągłym Stole zapraszaliśmy wszystkich - mówiła posłanka Monika Falej.


Do udziału w Okrągłym Stole zaproszeni zostali przedstawicieli organizacji młodzieżowych, licealistów, studentów, ekspertów i lekarzy oraz przedstawicieli środowiska rodziców. - Zależało nam na tym, aby w otwartej formule poruszyć tak ważny i wciąż niedostatecznie dostrzegany problem dotykający młode pokolenie – zaznaczyła Monika Falej.
Dziś (30 maja) w Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu odbył się pierwszy Okrągły Stół w województwie warmińsko-mazurskim. - Kilka takich spotkań odbyło się w Polsce, ale ten w Elblągu był pierwszym w naszym województwie – dodała posłanka.


Podczas spotkania zwrócono uwagę, że obłożenie miejsc na oddziałach psychiatrii dziecięcej wynosi w Polsce ponad 150 proc. - W 2022 roku 2 tys. 8 młodych ludzi podjęło próbę samobójczą. 150 tych prób okazało się skutecznych. 28 proc. nastolatków nie ma chęci do życia. Co trzeci młody człowiek w Polsce czuje się samotny – wymieniał Monika Falej. - 32,5 proc. dzieci i młodzieży nie akceptuje tego, kim jest i jak wygląda. Prawie połowa uczniów objada się lub głodzi. 40 proc. uczniów rozważa podjęcie próby samobójczej. Niemal połowa młodych badanych to osoby o skrajnie niskiej samoocenie, jeden na trzech ankietowanych nie lubi siebie, a co 4 młody człowiek uważa, że jest mniej wartościowy od innych ludzi.

 

Ponad 80 procent badanych nie potrafi poradzić sobie ze stresem, którego źródłem są zwykle problemy w szkole i brak akceptacji rówieśniczej. Samobójstwa są drugą przyczyną śmierci młodych ludzi w Polsce

 

– podkreśliła Monika Falej.Posłanka zaznaczyła, że trwa kryzys, który z każdym rokiem przybiera na sile. - Płacimy za niego najwyższą cenę - życie naszych dzieci, wnuków, braci i sióstr – dodała. - O kryzysie w psychiatrii dziecięcej trzeba rozmawiać i trzeba w tej sprawie skutecznie działać.


 

W ramach rozmów wypracowany został plan działań, które muszą zostać podjęte natychmiast, jak również rekomendacje, których wdrożenie usprawni system pomocy psychiatrycznej dla najmłodszych w Elblągu, w województwie warmińsko-mazurskim w długim terminie

 

– zapewniła Monika Falej.Jakie wniosku wyciągnięto na koniec spotkania? - Widzimy potrzebę zwiększenia świadomości poprzez edukację, zapobiegania oraz promocji zdrowia i zdrowego stylu życia. Brakuje wczesnego wykrywania problemów i szybkiej interwencji, dostępu specjalistycznych usług ochrony zdrowia psychicznego, wsparcia systemowego i środowiskowego dla rodziców i opiekunów, współpracy międzysektorowa, redukcji stygmatyzacji, zwiększenia liczby godzin na studiach dla nauczycieli przedmiotów, z 90 godzin zajęć z psychologii,  jak jest obecnie, sięgania do standardów norweskich, wsparcia rodziców systemowo – wymieniała Monika Falej.

 

 

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Galeria / ANS ( zdjęć 32 )
Dodano: 2023-05-30 | Fot Paweł Friedrich
0

Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Kat Na Idiotów
  Wtorek, 30.05

  Ale ściema!!!! Chętnie im pomogę.

 2. 2
  +16
  ~ Skrzywieni zyciem
  Wtorek, 30.05

  Najwazniejsze to wyplewicz tych ktorzy doprowadzają do odpału psychicznego nękając, mobbingujac z przyjemnością ludzi! Takich ze skrzywionym łbem nie brakuje i moze najpierw ich wyleczyć z nadmiernej nienawisci, złości i chorych odpałów!!!

 3. 3
  +9
  ~ Przyszłość
  Wtorek, 30.05

  O przyszla Pani Prezydent!

 4. 4
  +14
  ~ Folwark zwierzęcy
  Wtorek, 30.05

  pani Falej, wataha knuje i podgryza, olać ich i ujawnić to, po czym podkulą ogony i znikną

 5. 5
  +8
  ~ Będzie gorąco
  Wtorek, 30.05

  Falejowa da radę, silna kobita, a na co jej stara nomenklatura poprzedniej epoki ? Trzeba otaczać się ludzmi ktorzy ciągnął w górę a nie w dół! !!! I przyszlosciowo rokującymi!

 6. 6
  +12
  ~ Jest nadzieja!
  Wtorek, 30.05

  porównajcie z tą płycizną intelektualną zawartą w wywiadzie wiceprezydenta z PO, jest jakaś skala?

 7. 7
  +9
  ~ Karma
  Wtorek, 30.05

  Zrezygnowałem właśnie z pracy przez psycholi, wszystko pod okiem szefów

 8. 8
  +8
  ~ czubek
  Wtorek, 30.05

  dzieci mają ogromny problem, ale proszę sprawdzić ile dorosłych osób, pracowników ratuje sie od przemocowych psychicznie szefów! albo jakieś niewydarzone, nieurodziwe samotne i udręczone losem babska znajdują sadystyczna przyjemność w gnojeniu pracowników albo jakieś złośliwe , źle starzejące się i przechodzące andropauzę dziady !wystarczy przejrzeć zwolnienia od psychiatrów których ilość wzrasta!

 9. 9
  +6
  ~ Poc0?
  Wtorek, 30.05

  Pani mgr Kubryń i pani dr Sorokosz, zamilczcie Panie, pogłębiacie jedynie dołek, w którym ta szkółka już się znajduje....

 10. 10
  +7
  ~ Uciekać z tonącego okrętu
  Środa, 31.05

  Pani Posel powraca na salony?! Czas zdjąć rozowe okulary i przejrzeć na oczy i zakonczyc mrzonki o 1! Czas tworzyć wlasny sztab i odbić od słabej lewej strony ! Slaba formacja, slabe procenty więc uciekać i działać na wlasny rachunek!! Era starej nomenklatury i wiekowo i mentalnie przechodzi na emeryturę

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.062952041626