Niedziela, 26.03.2023, Imieniny: Teodor, Emanuela, Larysa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Fundacja z Elbląga dostała ponad 2 mln zł na... zakup posiadłości z lasem w Karczowiskach Górnych!

31.01.2023, 09:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Fundacja z Elbląga dostała ponad 2 mln zł na... zakup posiadłości z lasem w Karczowiskach Górnych!
Fot. Paweł Friedrich

O Elblągu znowu zrobiło się głośno. Tym razem za sprawą założonej w zeszłym roku Fundacji Dumni z Elbląga, która otrzymała z Ministerstwa Edukacji i Nauki ponad 2 mln zł dotacji i chce za nie zakupić „posiadłość z lasem i stawami”.  Dziś, 31 stycznia, ma nastąpić akt przeniesienia własności.

 


Fundacja Dumni z Elbląga została zarejestrowana 13 kwietnia 2022 roku w Sądzie Rejonowym w Olsztynie. Jej prezesem został 36-letni Kamil Nowak. Znalezienie informacji o działalności Fundacji nie jest proste.


Na stronie internetowej Fundacji czytamy:

 

W okresie pomiędzy ustanowieniem Fundacji Dumni z Elbląga a zarejestrowaniem w Krajowym Rejestrze Sądowym wydarzyło się coś, czego się nie spodziewaliśmy – Federacja Rosyjska dokonała zbrojnej agresji na Ukrainę. Był to czas, gdy przygotowywaliśmy się do działań mających łączyć społeczność osób wywodzących się z Elbląga do wspólnego działania na rzecz lokalnej elbląskiej społeczności naszej małej Ojczyzny, a nagle przeszliśmy do najpilniejszych działań niesienia pomocy ofiarom wojny i uchodźcom z Ukrainy łącząc się w wielkim spontanicznych zrywie Polaków niewidzianym chyba od czasów Solidarności. (…) W tej chwili prowadzimy szereg działań skierowanych na wsparcie pomocy humanitarnej, w tym silnie związane z edukacją, szkoleniami i wsparciem psychologicznym osób zaangażowanych w niesienie pomocy.

 


Co to dokładnie za „szereg działań” ciężko stwierdzić, ponieważ na stronie internetowej Fundacji widnieją tylko dwa wpisy - jeden  z grudnia 2022 r. („Wzięliśmy udział w XXII edycji Szlachetnej Paczki”) i jeden ze stycznia br. („Przekazaliśmy Stowarzyszeniu Fabryka Dobra znaczącą ilość kaszek dla dzieci”).

 


Fundacja nie posiada konta na portalu społecznościowym facebook, za pośrednictwem którego mogłaby informować o swoich poczynaniach.
 

Nic dziwnego, że wielu mógł zaskoczyć fakt, że w pierwszej edycji programu „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania” Ministerstwo Edukacji i Nauki postanowiło przyznać milionową dotację Fundacji Dumni z Elbląga.


W sumie dotację otrzymały 42 podmioty (stowarzyszenia, organizacje i fundacje). Fundacja Dumni z Elbląga otrzymała 2 mln 186 tys. zł „na zakup nieruchomości i wyposażenia”.


Jak się okazuje środki te Fundacja chce przeznaczyć na zakup posiadłości w Karczowiskach Górnych (4 km od naszego miasta), gdzie planuje stworzyć Centrum Edukacyjne skupiające się na kształtowaniu postaw społecznych.


We wniosku do Ministerstwa Edukacji i Nauki mowa o zakupie "posiadłości 2,6698 ha z dwoma domami, dużym tarasem, wiatą na trzy auta, garażem w bryle budynku, domkiem pszczelarza, punktem widokowym obrośnięty piękną Wisterią, dwoma stawami i własnym lasem", na której mieści się "dom z duszą o niepowtarzalnym klimacie, o powierzchni 514 m kw, który składa się z 10 pokoi i dwóch łazienek, i dwóch kuchni".
 

Jak podaje TVN24, oprócz nieruchomości Kamil Nowak chciał też przy pomocy dotacji nabyć m.in. dmuchany zamek do zabawy (cena 20 tys. zł), kulki paintballowe (16 tys. zł), czy Google XR (35 tys. zł). 

 

 

Co łączy paintball z edukacją? Nowak chciał tak uczyć "przysposobienia obronnego XXI wieku" - to jego zdaniem jeden z celów edukacyjnych. MEiN jednak przyznało fundacji jedynie pieniądze na zakup nieruchomości. Fundacja Nowaka będzie mogła ją wynająć lub sprzedać po pięciu latach działalności

 

– podaje TVN24.pl.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Fot. Paweł Friedrich


Komentarze do artykułu (42)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +20
  ~ !!!
  Wtorek, 31.01

  Może wiadomo kto sprzedał ??

 2. 2
  +28
  ~ H
  Wtorek, 31.01

  Już jest głośno o tej aferze na tvn24

 3. 3
  +29
  ~ Stefan Rembelski
  Wtorek, 31.01

  I tak oto ideał sięga bruku - Boże coś Polskę . . . Resztę dopowiedzcie sobie sami na końcu dośpiewajcie sobie ... Ojczyznę wolną chroń przed wszelkiego rodzaju S Z U B R A W C A M I. Dalej możemy cytować " ech prorocy z dawnych lat obrastacie w tłuszcz, już was w swoje szpony dopadł szmal, zdrada płynie z ust." Przyzwoitym ludziom polecam " i nawet kiedy będę sam nie zmienię się , to nie mój świat, przede mną droga którą znam, którą ja wybrałem sam." i zakończmy Albertem Ajnsztajnem " Najcenniejszych rzeczy w życiu nie nabywa się za pieniądze" Ludzie Honorowi łączcie się ! - bo tak jak zły pieniądz wypiera dobry pieniądz, tak łachmyty, miernoty , nikczemniki i kanalie zobrzydzają przestrzeń publiczną by móc łowić w mętnej wodzie.

 4. 4
  +49
  ~ ktosik
  Wtorek, 31.01

  Patriotyzmem wycieraja soobie gęby !!! Złodzieje kradna na ogromna skalę i nazywaja to "dla dobra Polski " Patrzcie wyborcy pisu ! Jeszcze mało wam dowodów ze wybraliście mafie co okrada Polskę ?

 5. 5
  +39
  ~ kjm
  Wtorek, 31.01

  Czy można się zabezpieczyć za pieniądze Polek i Polaków, ano jak widać można tylko czy to jest etyczne?

 6. 6
  +7
  ~ kkk
  Wtorek, 31.01

  @~ Stefan Rembelski~ jakim to jegomościem ... Albertem Ajnsztajnem ... się pan ... podpierasz?

 7. 7
  +7
  ~ Stefan Rembelski
  Wtorek, 31.01

  I jeszcze jedno do komentujących - nie skrywajcie się za pseudonimami. Podpisujcie się imieniem i nazwiskiem jako lidzie prawi - wszystkich nas nie zamkną. Nie lękajcie się ! ! !

 8. 8
  +11
  ~ Formuła
  Wtorek, 31.01

  Forma fonetyczna nie jest zabroniona więc nie ma co rozdzielać w los na czworo - chodzi sens wypowiedzi który oddaje istotę sprawy.

 9. 9
  +35
  ~ Ploterek
  Wtorek, 31.01

  I w taki oto sposób wyprowadzane są pieniądze ze Skarbu Państwa. W całej Polsce fundacje, o dziwo powiązane z ludźmi z PiSu, kupują za miliony zł nieruchomości, które to po 5 latach będzie można sprzedać. Prosta spraw, przez 5 lat udajesz, że prowadzisz statutową działalność, a po wymaganym okresie rozwiązujesz fundację, sprzedajesz aktywa i cieszysz się górą pieniędzy. Dalej Polacy ujadajcie na siebie, a za kulisami Nasza ojczyzna jest rozkradana!! Po rządach tej partii Polska naprawdę stanie się państwem z dykty i kartonu....

 10. 10
  +33
  ~ tak czy owak, Nowak
  Wtorek, 31.01

  Ktoś wniosek opiniował na podstawie osiągnięć tej jednoosobowo zarządzanej fundacji i ktoś przyznał im kasę po sprawdzeniu wiarygodności wniosku. Kto opiniował, kto odpowiadał na zapytania centrali? Nazwiska proszę.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.7933921813965