Piątek, 12.04.2024, Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Sabotażyści próbowali zatruć ujęcie wody przy ul. Królewieckiej (zobacz zdjęcia)

05.12.2022, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Sabotażyści próbowali zatruć ujęcie wody przy ul. Królewieckiej (zobacz zdjęcia)
Fot. Paweł Friedrich

Elbląg jest przygotowany na sytuacje kryzysowe? Miasto sprawdza to od kilku tygodni. Dziś, 5 grudnia, przeprowadzono ćwiczenia na ternie Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Królewieckiej. Ich scenariuszy zakładał atak terrorystyczny i próbę zatrucia wody pitnej.

 

Ćwiczenia nie są organizowane, bo coś w rzeczywistości się zdarzyło. Musimy jednak być przygotowani na różnego rodzaju działania. Służby komunalne muszą umieć poradzić sobie np. na sytuacją, gdy jakaś trucizna dostanie się do wody. Oczywiście mam nadzieję, że do takich zdarzeń nie dojdzie, ale musimy być przygotowani do tego, że jeśli takie zdarzenia będą miały miejsce, będziemy wiedzieli, jak sobie z tym poradzić. Chcemy być dobrze przygotowani

- mówił prezydent Elbląga Witold Wróblewski, podczas briefingu prasowego zorganizowanego przed ćwiczeniami. 

 

W poniedziałek (5 grudnia) na terenie stacji uzdatniania wody przy ul. Królewieckiej przeprowadzono ćwiczenia sztabowe, w których udział wzięli pracownicy Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, zarządzania kryzysowego oraz służb mundurowych w tym policji, straży pożarnej i żandarmerii wojskowej. Przećwiczono scenariusz zagrożenia, według którego dwoje sabotażystów dostało się na teren stacji uzdatniania wody przy ul. Królewieckiej i zatruło zbiornik wodny, który zaopatruje w wodę 1/3 mieszkańców Elbląga. Zadaniem biorących udział w ćwiczeniach było nie tylko zatrzymanie sabotażystów, zabezpieczenie terenu i badanie trucizny, ale również zapewnienie bezpiecznych dostaw wody mieszkańcom. 

 

Ze względu na podejrzenie skażenia wody, która znajduje się w zbiorniku wodociągowym przy ul. Królewieckiej, sztab zakładowy podjął decyzję o zamknięciu wypływu wody do odbiorców. To pozbawiłoby dostaw wody część mieszkańców. Dokonaliśmy jednak rozsterowania, połączyliśmy strefę niską ze strefą wysoką. Powoduje to, że woda będzie dopływać do wszystkich mieszkańców, ale o dużo niższym ciśnieniu. Może to spowodować również zakłócenia jakościowe ze względu na zmianę kierunków przepływu wody. Niższe ciśnienie spowoduje, że do mieszkańców Elbląga, którzy zamieszkują na wyższych kondygnacjach, woda może nie dopłynąć, wtedy ci mieszkańcy będą zapatrywać się wodę albo z instalacji położonych niżej, albo jeśli to będzie niemożliwe, dowieziemy wodę beczkowozami

- mówił podczas ćwiczeń Piotr Plewka, kierownik zakładu eksploatacji sieci w EPWiK, przedstawiając najprawdopodobniejszą reakcję na kryzysową sytuację.

 

Przeprowadzone dziś ćwiczenia są kolejnymi, które w ostatnich tygodniach organizowano w Elblągu. Do tej pory zorganizowano je m.in. w Elbląskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej.

 

Od początku października ćwiczymy przygotowanie samorządu na wypadek powstania zagrożenia związanego przede wszystkim z kryzysem migracyjnym, ale też z tym poruszania się na terenie miasta szpiegów i sabotażystów. Ćwiczyliśmy zatrucie szpitala przy ul. Żeromskiego, pożar barki z niebezpieczną substancją w porcie i przemieszczanie się wojsk lotniczych. Prezydent Elbląga polecił, abyśmy ćwiczyli sprawdzanie łączności pomiędzy wszystkimi podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo mieszkańców Elbląga. Każdy z podmiotów dostał swój wariant do przećwiczenia w warunkach sztabowych. Ćwiczyliśmy m.in. reakcję na awarię na centrali ciepłowniczej, zatrucie wody w stacji uzdatniania wody, co stałoby się gdyby zabrakło miejsc w szpitalu, w związku z większą ilością ofiar. Prezydent polecił również, abyśmy jeden z tych wariantów przećwiczyli praktycznie. Stąd dzisiejsze ćwiczenia

- mówił Tomasz Świniarski, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w UM w Elblągu.

 


 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Galeria / Sabotażyści próbowali zatruć ujęcie wody przy ul. Królewieckiej ( zdjęć 52 )
Dodano: 2022-12-05 | Fot. Paweł Friedrich
0

Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ FAKE NEWS
  Poniedziałek, 05.12

  NIKT NIE PRÓBOWAŁ NICZEGO ZATRUĆ, CO SAMI PRZYZNAJECIE, TO JEST FAKE NEWS, WSTYDŹCIE SIĘ!!!

 2. 2
  +1
  ~ Mieszkaniec
  Poniedziałek, 05.12

  Fajnie fajnie.

 3. 3
  +4
  ~ zorro
  Poniedziałek, 05.12

  woda w elblągu zawiera za dużo kamienia- urologia w Elblagu ma pełne ręce roboty z tego powodu

 4. 4
  +1
  ~ lump
  Poniedziałek, 05.12

  wituś - w jaki sposób pobierać wodę z niższych kondygnacji ? - przecież każdy odbiorca ma liczniki wody !

 5. 5
  +3
  ~ obserwator
  Wtorek, 06.12

  a gdzie wsparcie WOT?

 6. 6
  --1
  ~ infoelblag
  Wtorek, 06.12

  Oklaski dla gnuśnych władz i clickbaity.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2035510540009