Wtorek, 16.07.2024, Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Jasne ulice będą droższe o 7 mln? Tylko Energa chce oświetlać Elbląg, a to kosztuje

13.11.2022, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jasne ulice będą droższe o 7 mln? Tylko Energa chce oświetlać Elbląg, a to kosztuje

Oświetlenie elbląskich ulic od przyszłego roku będzie droższe o kilka milionów zł. Miasto podpisało już jedną umowę z Energą Oświetlenie na ponad 15 mln zł. To jednak nie koniec wydatków. Nadal na rozstrzygnięcie czeka kolejny przetarg. 

 

Rosnące ceny prądu uderzają w samorządy. Elbląg nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Nawet ustawa o maksymalnych cenach energii dla gospodarstw domowych, sektora MŚP i samorządów podpisana tydzień temu przez prezydenta Andrzeja Dudę nie sprawi, całkowicie unikną podwyżek. 

 

Przykładem może być oświetlenie ulic. Wiadomo już, że od przyszłego roku Elbląg będzie za to płaciło więcej. Obowiązującą jeszcze do końca tego roku, czteroletnia umowa z Energą Oświetlenie podpisano na 13 mln zł. Nowa umowa z Energą podpisana we wrześniu (także na 4 lata) opiewa już na 15 736 620 zł (bez VAT). To jednak nie koniec wydatków związanych z ulicznym oświetleniem, które czekają Miasto. Dotyczy ona bowiem tylko usługi dotyczącej oświetlenia dróg i miejsc publicznych na terenie miasta Elbląga przy wykorzystaniu infrastruktury stanowiącej własność Energii z uwzględnieniem jej modernizacji.

 

Pozostaje infrastruktura należąca do Miasta. Aktualnie trwają poszukiwania firmy, która obsłuży tę sieć. Przetarg rozpisano pod koniec września. W ubiegłym tygodniu odbyło się otwarcie ofert. Niespodzianki nie ma. Do postępowania przystąpiła tylko jedna firma... Energa Oświetlenie. Jej oferta - 4 mln 488 974,96 zł (brutto) jest mniejsza od kwoty, którą Miasto zamierzało przeznaczyć na ten cel (6 905 856,08 zł). 

 

 

Na rozstrzygnięcie przetargu musimy jeszcze poczekać. W tej chwili trwa sprawdzanie oferty

 

 

- informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.  

 

 

Jeśli dojdzie do podpisania umowy z Energą Oświetlenie, Miasto za oświetlenie ulic przez następne cztery lata łącznie będzie musiało zapłacić ponad 20,2 mln zł. Czyli o ponad 7 mln zł więcej. 

 

Przypomnijmy. Na terenie miasta Elbląga znajdują się 8 424 punkty świetlne, z czego: 6 397 punktów stanowi własność Energa Oświetlenie w Sopocie, a tylko 2027 punkty stanowią wydzieloną sieć oświetleniową, której właścicielem jest Gmina Miasto Elbląg. Cała sieć oświetleniowa sterowana jest kaskadowo w połączeniu z urządzeniami będącymi własnością Spółki.

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ pop
  Poniedziałek, 14.11

  to nie oświetlać

 2. 2
  +5
  ~ Zostawić Trybunalską 7
  Poniedziałek, 14.11

  W tym czasie miasto sprzedaje budynek przy Trybunalskiej 7 gdzie mogłyby przenieść się pojedyńcze departamenty z Czerwonego Krzyża, Tysiąclecia, Jaśminowej, Kosynierów i dzięki temu oszczędzić na np. ogrzewaniu i oświetleniu chociażby ścian budynku i korytarzy. Pojedyńcze lokale rozrzucone po mieście sprzedać a noe Trybunalską.

 3. 3
  +7
  ~ Referendum 2022/23
  Poniedziałek, 14.11

  I jeszcze podziękować za horrendalnie wysokości czynsz za wynajem lokalu na Placu Grunwaldzkim - biuro obsługi kierowców. Witold Wróblewski jest związany tyloma dziwnymi interesikami, że czas aby został w domu, a Elbląg wykorzystał szans do rozwoju. Witold Wróblewski do ratusza ma drogę przez plac (jak Śp. Henryk Słonina) a codziennie wożony jest luksusowym autem. Zapewne boi się spotykać ludzi, a o zdrowie nie dba. I jak ktoś taki ma rządzić i to dobrze rządzić.

 4. 4
  +7
  ~ mis
  Poniedziałek, 14.11

  podziekujcie rzadowi za podwyzki a to dpiero poczatek i takie glupie zawalanie winy na samorzady swiadczy o poziomie umyslu i wiedzy piszacych komentarze wiadomo kto "winny" unia koryto zakrecila to trzeba sciagnac od uczciwie pracujacych bo musi starczyc na wszystkie plusy no i na przybyszow zza buga a rzad sie wyzywi kosztem narodu

 5. 5
  --3
  ~ Anty
  Poniedziałek, 14.11

  Wina Tuska,hehe.ostatnio nawet dach na stadionie zepsul.

 6. 6
  +2
  ~ Pol
  Poniedziałek, 14.11

  Za te pieniądze mozna by wyremontowac i drogi i chodniki. A tak pieniadze pójdą w bloto

 7. 7
  +1
  ~ Byl czas
  Poniedziałek, 14.11

  Trzeba bylo instalować lampy z bateriami słonecznymi czy panelem. Byl czas a teraz żale. PO prostu żyjecie w epoce PRL u. Nauka i technika się kłania.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4126181602478