Piątek, 7.10.2022, Imieniny: Petra, Fryderyka, Artur
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

WOT świętuje 5-lecie. "Misją Terytorialsów jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności"

23.09.2022, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
WOT świętuje 5-lecie. "Misją Terytorialsów jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności"

27 września – Dzień Polskiego Państwa Podziemnego to od pięciu lat również święto Terytorialsów. W tym czasie powstało 18 Brygad Obrony Terytorialnej i Centrum Szkolenia WOT. Uruchomiona została również szkoła podoficerska SONDA i kurs kształcący kadry oficerskie - Agrykola. Terytorialsi wielokrotnie uczestniczyli w akacjach przeciwkryzysowych i pomocowych, od samego początku będąc „silnym ramieniem” i wsparciem dla lokalnych społeczności. W przeciągu pięciu lat zbudowano formację liczącą ponad 34 tys. żołnierzy-ochotników, którzy chcą służyć Polsce. W tym roku oficjalne uroczystości odbędą się 28 września w Zegrzu na terenie Dowództwa WOT.

 

 

Wojska Obrony Terytorialnej to najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. WOT został powołany do życia 1 stycznia 2017 r. Misją Terytorialsów jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to m.in. przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT ma za zadnie wspierać wojska  operacyjne w strefie działań bezpośrednich.

 

27 września jest dniem szczególnym dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Decyzją Ministra Obrony Narodowej z 14 sierpnia 2018 roku, dzień powstania Polskiego Państwa Podziemnego, z uwagi na charakter funkcjonowania Formacji i dziedziczone tradycje, został ustanowiony również świętem Terytorialsów.

 

W tym roku obchodzona jest 83. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego, swój mały jubileusz - 5-lecia powołania obchodzić będą również Wojska Obrony Terytorialnej. Tegoroczne obchody święta WOT odbędą się 28 września w siedzibie Dowództwa WOT w Zegrzu. Podczas zorganizowanego z okazji święta apelu, wojskową asystę honorową wystawi 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego, ps. „Nurt”. Pozostałe brygady OT  wystawią zaś swoje poczty sztandarowe. Podczas uroczystości wystąpi również Orkiestra Wojskowa z Siedlec.

 

Program obchodów święta:

 

25 września 2022 r.
- godz. 13.00 – Msza Święta w Katedrze Polowej WP w Warszawie przy ul. Długiej 13/15

 

28 września 2022 r.
- godz. 11.00 – Uroczysty Apel z okazji Święta WOT – plac apelowy w Zegrzu.

 

30 września 2022 r.
- godz. 11.00 – Nabożeństwo Dziękczynne w Prawosławnym Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego w Warszawie przy ul. Żwirki i Wigury 9/13

 

***

Wojska Obrony Terytorialnej to najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych RP, który swoją siłę buduje w oparciu o żołnierzy – ochotników. W przeciągu 5 lat Terytorialsi nie raz udowodnili , że działają zgodnie ze swoją misją, którą jest - obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Pozostając „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko” – brali udział w zwalczaniu klęsk żywiołowych i katastrof, prowadzili działania ratownicze w walce z pandemią, wspierali funkcjonariuszy Straży Granicznej na granicy polsko-białoruskiej oraz nieśli pomoc sąsiadom z Ukrainy. Terytorialsi są gotowi do działania zarówno w czasie pokoju, kryzysu, jak i wojny. Pozostają w pełnej gotowości również do tego by ramię w ramię współdziałać z żołnierzami wojsk operacyjnych i wspólnie zapewniać bezpieczeństwo naszej Ojczyźnie.

 

kpt. Witold SURA
Rzecznik prasowy DWOT

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ Pani s pis
  Ponad tydzień temu, Piątek, 23.09

  A apel smoleński bendzie?

 2. 2
  0
  ~ Wstyd
  Ponad tydzień temu, Piątek, 23.09

  Każdy dobrowolny członek tej wydmuszki powinien się wstydzić

 3. 3
  --1
  ~ ławnik
  Ponad tydzień temu, Sobota, 24.09

  WOT na razie wsławił sie w przeprowadzaniu staruszek na pasach a ostatnio nosił walizki ukrom którzy tłumnie przyjeżdżali do polski po 500+ i inne swiadczenia

 4. 4
  0
  ~ anty-pis
  Ponad tydzień temu, Niedziela, 25.09

  te wojska świętej jadwigi zostały stworzone po to żeby bronić pis przed upadkiem. Czyli każdy z nich jest gotowy żeby wziąć pisiora do buzi

 5. 5
  +2
  ~ ~ ławnik
  Ponad tydzień temu, Niedziela, 25.09

  co wy cioty wiecie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2257459163666