Sobota, 3.12.2022, Imieniny: Franciszek, Hilary, Ksawery
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Coraz więcej rezerwistów wraca do wojska

19.09.2022, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Coraz więcej rezerwistów wraca do wojska
fot. nadesłane

Ponad 100 ochotników zgłosiło się na szkolenie wyrównawcze realizowane przez 4 Warmińsko- Mazurską Brygadę Obrony Terytorialnej. Jest to największe do tej pory przyjęcie kandydatów w Brygadzie, którym rzemiosło wojskowe jest już znane.


W sobotni ranek pod bramę jednostki 45 Olsztyńskiego Batalionu Lekkiej Piechoty zgłosili się ochotnicy z całego regionu Warmii i Mazur na tzw. szkolenie wyrównawcze, które przeznaczone jest dla żołnierzy rezerwy, a więc tych, którzy już byli w wojsku, a następnie wstąpili w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest ono realizowane wyłącznie w trybie weekendowym i obejmują cztery 2-dniowe szkolenia (łącznie 8 dni). Szkolenia w 4W-MBOT odbywają się blisko miejsca zamieszkania, co pozwala pogodzić służbę w wojsku z życiem zawodowym i rodzinnym. Po zakończeniu szkolenia wyrównawczego Terytorialsi rozpoczną cykl ćwiczeń przewidzianych w kalendarzu.


Bez wątpienia, rodzaje szkoleń przygotowane przez WOT, są innowacyjnym rozwiązaniem dla tych, którzy czują potrzebę służby ojczyźnie, jednocześnie pozwalają na rozwój w życiu cywilnym. Z takiej alternatywy skorzystał ochotnik Łukasz, dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem, który po agresji Rosji na Ukrainę postanowił jak najszybciej złożyć deklarację do Terytorialnej Służby Wojskowej. Łukasz i pozostali ochotnicy przez najbliższe cztery weekendy doskonalić będą postawy strzeleckie, strzelanie z karabinka MSBS Grot, terenoznawstwo, udzielanie pierwszej pomocy medycznej oraz zielonej taktyki co jest wprowadzeniem nowych Terytorialsów w kolejne etapy, które otwierają 3-letni cykl szkoleń.


„W pierwszym roku odbywają się szkolenia indywidualne o charakterze ogólnym.  W drugim roku szkolenia specjalistyczne w zakresie konkretnej funkcji w pododdziale np. saper, medyk, strzelec wyborowy. Trzeci rok, to szkolenia zgrywające pododdziały. W sumie w ciągu trzech lat wszyscy żołnierze OT muszą zaliczyć ponad 124 dni szkoleniowych. Doskonalenie specjalistów, np. strzelców wyborowych, to kolejnych kilkadziesiąt dni" - zaznacza pełniący czasowo obowiązki dowódcy 45blp w Olsztynie, mjr Paweł Saletra. Ponadto każdy żołnierz TSW musi przejść obowiązkowe ćwiczenia w wybranych ośrodkach szkolenia poligonowego.


Terytorialsi docelowo zasilą szeregi batalionu w Olsztynie, Morągu, Giżycku, Braniewie i Ełku, wchodzących w strukturę 4 BOT. Na Warmii i Mazurach służy już ponad 3 tys. żołnierzy, a już 7 października rusza kolejne szkolenie podstawowe.


Co należy zrobić by wstąpić w szeregi 4 BOT?

Przede wszystkim zgłosić się do odpowiedniego Wojskowego Centrum Rekrutacji i złożyć wniosek o powołanie. Można również skorzystać z platformy elektronicznej e-PUAP lub też skontaktować się z mobilnym rekruterem 4W-MBOT. Do dyspozycji zainteresowanych jest również infolinia. Pod numerem telefonu 800-696-077 można uzyskać wszelkie odpowiedzi w zakresie służby w WOT, informacje uzyskamy również za pomocą strony www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

 

 

st. szer. Sabina MAZUREK
 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Rezerwista
  Środa, 21.09

  Ładna Pani aż chęć iść o wojska.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1747100353241