Niedziela, 25.02.2024, Imieniny: Wiktor, Cezary, Zygfryd
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Przekop Mierzei Wiślanej upamiętniony na znaczku pocztowym

22.09.2022, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Przekop Mierzei Wiślanej upamiętniony na znaczku pocztowym
Fot. Paweł Friedrich
REKLAMA

21 września br. odbyło się uroczyste odsłonięcie znaczka pocztowego emisji „Przekop Mierzei Wiślanej". Otwarcie nowego kanału żeglugowego wpisuje się w konsekwentnie realizowaną politykę zwiększenia bezpieczeństwa gospodarczego Polski, stanowiąc przy tym kolejny, ważny krok w kierunku uniezależnienia od Rosji.

 

 

Prezentacja znaczka pocztowego emisji „Przekop Mierzei Wiślanej" miała miejsce 21 września br. w Urzędzie Pocztowym Elbląg 1. W uroczystości wzięli udział Andrzej Śliwka – podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych,  Leonard Krasulski – poseł na Sejm RP. Pocztę Polską reprezentowali prezes Krzysztof Falkowski oraz wiceprezes Wiesław Włodek.

 

 

Data otwarcia kanału żeglugowego – 17 września – nie została wybrana przypadkowo. Tego dnia w 1939 roku sprzymierzony z Hitlerem Związek Sowiecki wbił Polsce nóż w plecy. Otwarcie przekopu na Mierzei Wiślanej to dowód na to, że potrafimy wyciągnąć lekcję z historii – zadbać o nasze bezpieczeństwo, interesy gospodarcze i suwerenność. Ta ważna inwestycja wpisuje się także w politykę uniezależniania się od Rosji. W obliczu tragicznych wydarzeń na Ukrainie nikt już chyba nie powinien mieć wątpliwość, co do słuszności naszych działań

– zaznaczył Andrzej Śliwka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

 

Na znaczku pocztowym znajduje się fotografia przedstawiająca przekop Mierzei Wiślanej z lotu ptaka, a na kopercie pierwszego dnia obiegu (FDC) – schemat kanału żeglugowego i koniecznej infrastruktury.

 

 

Poczta Polska upamiętnia na znaczkach pocztowych nie tylko ważne rocznice i postacie. Nasze wydawnictwa filatelistyczne stanowią także świadectwa przełomowych i ważnych wydarzeń, których jesteśmy świadkami. Otwarcie nowej drogi wodnej, kanału łączącego ziemię elbląską z Morzem, bez wątpienia zasługuje na upamiętnienie na znaczku pocztowym. Jestem przekonany, że to nie ostatnia tego typu ważna z punktu widzenia polskiego interesu inwestycja, która znajdzie się w najbliższym czasie na wydawnictwach Poczty

– powiedział Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej.

 

 

Przekop przez Mierzeję Wiślaną łączy – drogą morską – Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską oraz skraca, pogłębienia i uproszcza szlak morski na Bałtyku, omijając Cieśninę Piławską na terytorium Rosji. Statki zyskają swobodny dostęp do wszystkich portów Zalewu Wiślanego oraz do portu morskiego w Elblągu. Dzięki uruchomieniu kanału, dla Elbląga, Warmii i całej Polski Wschodniej otworzą się nowe możliwości rozwojowe. Zwiększy się także atrakcyjność gospodarcza województwa warmińsko-mazurskiego, zaś Polska uniezależni się od Rosji. W obliczu wojny za naszą wschodnią granicą ma to niebagatelne znaczenie. Zaczek pocztowy „Przekop Mierzi Wiślanej" upamiętni inwestycję, która, choć przez stulecia była uznawana za istotną z punktu widzenia polskiego interesu, zrealizowana została dopiero w 2022 roku.

    

informacja nadesłana

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ zbych bimber
  Piątek, 23.09

  cena znaczka winna wynosić najmniej 2 mld złotych. Potem proponuje upamiętnić pogłębione dno. Znaczek tak za 1 mld kaczorów

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2038431167603