Czwartek, 1.12.2022, Imieniny: Natalia, Blanka, Eligiusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Oszustwa na blika, na „zdalny pulpit” oraz na przesłany link

22.08.2022, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Oszustwa na blika, na „zdalny pulpit” oraz na przesłany link
Fot. KMP Elbląg

W ciągu weekendu miało miejsce kilka oszustw, które pokazujemy po to by, kolejne osoby nie dały się nabrać na tego typu działania sprawców. Największa strata to 5 tysięcy złotych. Inne były nie mniej dotkliwe.


Pewien mężczyzna, który sprzedawał elektronarzędzie na portalu aukcyjnym, otrzymał na pocztę email link sugerujący zakup wystawionego towaru. Mężczyzna otworzył link a następnie wypełnił formularz „przelewu”, który miał zasilić jego konto. W formularzu tym podał m.in. login oraz hasło do swojego konta bankowego. Jak nie trudno się domyślić zamiast zasilenia konta nastąpiła odwrotna sytuacja a z jego rachunku wypłacono 5000 złotych.


Inny przypadek to kobieta, z która skontaktował się „pracownik działu technicznego” banku i namówił ją, aby zainstalowała w telefonie pewną aplikację. Był to tzw. zdalny pulpit. Mężczyzna próbował dokonać przelewu na kwotę 9900 złotych. Kobieta w porę zorientowała się, że jest to próba jej okradzenia i powiadomiła bank. Tam udało się zablokować działanie sprawcy.


Jeszcze inną kobietę oszukano na kwotę blisko 300 złotych podczas sprzedaży sukni ślubnej. Tu sytuacja wyglądała podobnie jak w pierwszym opisywanym przypadku.


Przestrzegamy przed otwieraniem nieznanych linków oraz wypełnianiem formularzy przelewów, gdzie musimy podać nasze dane logowania się do konta. Są to dane poufne znane tylko właścicielowi rachunku, nie należy ich nikomu przekazywać.

 

nadkom. Krzysztof Nowacki

oficer prasowy KMP w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2256419658661