Sobota, 22.06.2024, Imieniny: Paulina, Jan, Tomasz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Wyprawka szkolna koszmarnie droga - przekonują rodzice, a my sprawdzamy

21.08.2022, 16:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wyprawka szkolna koszmarnie droga - przekonują rodzice, a my sprawdzamy

Przygotowanie dziecka na nowy rok szkolny może się okazać w tym roku bardzo kosztowe. Drożeje wszystko, więc i za podręczniki czy zeszyty musimy zapłacić więcej. 300 zł od rządu nie wystarczy nawet na podręczniki - przekonują rodzice, a my sprawdzamy. 

 

 

Rodzice i księgarze potwierdzają. Wyprawki szkolne w tym roku są koszmarnie drogie. Na największe wydatki muszą się przygotować osoby, których dzieci nie otrzymują bezpłatnych podręczników w szkole. Cena nowych to bowiem wydatek kilkuset złotych. 

 

 

Ceny papieru poszły w górę, koszty drukarni, to sprawia, że podręczniki są droższe, myślę, że o ok. 10 proc. Kocham swoich klientów, więc jest mi przykro. Jednak rodzice w tym roku muszą się przygotować na naprawdę duży wydatek. Przykładowo. Dziś miałam klientkę, która za komplet podręczników i ćwiczeń, wraz z kartami prac, bez jednej pozycji, zapłaciła 800 zł. Widać, że rodzice niektórzy rodzice czekają z takim wydatkiem. Kiedyś sprzedaż zaczynała się wcześniej, w lipcu ludzie otrzymywali wykazy i przychodzili na zakupy. Tym razem jest inaczej. Myślę, że sezon sprzedaży podręczników potrwa do września, a nawet października

 

 

- mówi pani Wanda Pietra, właścicielka prawdopodobnie najstarszej w Elblągu księgarni szkolnej przy ul. 12 Lutego. 

 

 

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku rodzice mogą się starać o pieniądze z Programu Dobry Start, czyli 300 zł dofinansowania na ucznia (więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ). Jak podkreślają nasi rozmówcy, ta kwota w tym roku nie starczy na wiele. W Elblągu oprócz księgarni z nowymi podręcznikami działają również miejsca, w których można kupić podręczniki używane. Tak może trochę zaoszczędzić, ale jak podkreślają rodzice wcale nie tak dużo. Cena jednej używanej książki to ok. 30 zł. 

 

 

300 zł od rządu nie starczy nawet na podręczniki. Za książki używane dla córki, która w tym roku idzie do pierwszej klasy liceum, już zapłaciłem ok. 400 zł. Do tego trzeba jeszcze dokupić ćwiczenia, zeszyty, przybory szkolne, plecak czy strój i buty na wf. Jeśli zamkniemy się w 1 tys. zł będzie dobrze

 

 

- mówi pan Michał. 

 

 

Do tej pory wydałam już kilkaset złotych na zakupy szkolne syna. Jak rozpocznie się rok szkolny, pewnie jeszcze będę musiała coś dokupić. Same podręczniki kosztowały mnie już ok. 350 zł. Do tego dochodzą zeszyty (cena jednego to ok. 3 zł) czy wyposażenie piórnika (kolejne 100 zł). Jak wszystko zliczyć, wychodzą naprawdę poważne kwoty. Szczególnie w tym roku, gdy dosłownie wszystko, od mediów po jedzenie, osiąga jakieś chore ceny, zakup wyprawki szkolnej może być dla wielu rodziców bardzo dotkliwy dla domowego budżetu. Współczuję rodzicom, którzy mają kilkoro dzieci, to już jest wydatek tysięcy złotych

 

 

- mówi pani Joanna, elblążanka.

 

 

Jakie doświadczenia mają Czytelnicy info.elblag.pl? Ile w tym roku będzie kosztować was wyprawka szkolna dziecka? Czy 300 zł wsparcia z budżetu państwa to za mało? Piszcie w komentarzach. 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +22
  ~ Ala
  Sobota, 20.08

  Czy ludzie dziś chcą wszystko za darmo. My kupowaliśmy dzieciom bez grosza dotacji. Do liceum również. Bez zasiłku rodzinnego. Dziś wstyd ,że ludzie płaczą. 500 plus 300 ta kwota jest wystarczająca. Ja też mogę jeść tylko ośmiorniczki i płakać ,że brakuje mi pieniędzy. Ludzie ogarnijcie się.

 2. 2
  +10
  ~ Ja
  Sobota, 20.08

  Brawo Ala! Racja. A dziś musimy pomagać naszym dorosłym dzieciom, bo mimo pracy na dwóch etatach nie są w stanie się utrzymać same.

 3. 3
  +11
  ~ Ara
  Sobota, 20.08

  Poczekajcie jak zechcą iść na studia dzienne do innego miasta, odkładajcie już od dziś, dobrze Wam radzę

 4. 4
  +16
  ~ obserwator
  Sobota, 20.08

  500 trzeba oddać z nawiązką.boli co?

 5. 5
  +12
  ~ Ala
  Sobota, 20.08

  Jak dzieci beda chciały iść na studia do innego miasta w dzisiejszych czasach jest sposób. Jeśli rodziców nie stać, dzieci muszą mieć świadomość że na część wydatków muszą zapracować. Znam sytuacje że w wakacje dzieci pracowały za granicą ,żeby stać ich było na naukę. Zresztą w Polsce w sezonie jest dużo pracy dla mądrych młodych ludzi. Bardzo dużo studentów pracuje.

 6. 6
  +4
  ~ Julka
  Niedziela, 21.08

  A ja chcę HT! I dodatku do wszystkiego!!! 300plus, 500 plus, 800plus, wszystko co plus biorę!

 7. 7
  +11
  ~ AntyPis
  Niedziela, 21.08

  WYPOSAŻENIE PIÓRNIKA??? POLSKIE JEŁOPSTWO....

 8. 8
  --2
  ~ Grażyna
  Niedziela, 21.08

  No właśnie Ala - wstyd ze musiały pracować za granicą… uciekli od naszych Januszy, u których ich rodzice żyły dobie wypruwają!

 9. 9
  +15
  ~ Margareta
  Niedziela, 21.08

  Dzieci i młodzież mają podręczniki i ćwiczenia za darmo (lub za symboliczną opłatę), na piórnik, strój do gimnastyki i zeszyty w zupełności starczy 300 zł, ponadto co miesiąc do 18 roku życia dzieci otrzymują 500 zł. Czy to jest powód do narzekania? Moi rodzice musieli ciężko pracować, by kupić mi książki i ćwiczenia, a ja cieszyłam się z nowego ołówka i zeszytu. Wychowałam swoje dzieci bez żadnej pomocy, pracując na dodatkowych godzinach, ale też moi młodzi synowie pracowali dorywczo na swoje utrzymanie na studiach dziennych. Mam wrażenie, że teraz rodzicom w głowie się przywraca i myślą, że jak mają dzieci, to państwo musi im wychować i wszystko opłacić.

 10. 10
  --3
  ~ abc
  Niedziela, 21.08

  Powiem tak. Ja jak studiowałam i chciałam pracować to moją matkę obchodziło tylko to żebym miała studia zrobione a nie pracowała. A co do wyprawki fakt się zgadzam, że to jest drogo. Do tego opłaty na ubezpieczenie w szkole, komitet rodzicielski. Także wszystko kosztuje.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0463900566101