Piątek, 24.05.2024, Imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Pierwszy egzamin OSCE w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych

18.07.2022, 09:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Pierwszy egzamin OSCE w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych
Fot. Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych

W Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych odbył się pierwszy w historii uczelni egzamin OSCE dla studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu kierunku pielęgniarstwo I stopnia.

 

 

OSCE, czyli Obiektywny Strukturyzowany Egzamin Kliniczny służy do oceny umiejętności praktycznych studenta oraz ewaluacji efektów kształcenia. Ocenie podlegała umiejętność poprawnego wykonania zadania, zgodnie z procedurami medycznymi.

Na potrzeby egzaminu przygotowano 5 stacji, na których studenci realizowali zadania z zakresu podstaw pielęgniarstwa o różnym stopniu trudności. Na każdej ze stacji znajdował się tylko student i egzaminator, który oceniał poprawność wykonania zadania. Studenci oceniani byli za pomocą list kontrolnych tzw. check list, które zostały opracowane przez zespół nauczycieli akademickich. Egzamin ten przy zastosowaniu jednakowych kryteriów pozwala na obiektywną i sprawiedliwą ocenę umiejętności praktycznych zdobytych w trakcie zajęć, w pracowniach podstaw pielęgniarskich. Egzamin przeprowadzono w dniach 8-10 lipca 2022 roku. Na każdy dzień przygotowano inny zestaw zadań. Studenci mierzyli się z obliczaniem dawek leków, kaniulacją żył, wykonaniem iniekcji i podaniem leków różnymi drogami czy zgłębnikowaniem żołądka. Wszystkie czynności techniczne przeprowadzono na trenażerach i symulatorach. 

 

 

W pracowniach pielęgniarskich studenci w warunkach symulowanych nabywają umiejętności poprawnego wykonywania podstawowych czynności pielęgniarskich. Egzamin OSCE jest sprawdzianem z przygotowania studentów do zajęć praktycznych i pracy z pacjentem i jego rodziną. Wszystkie czynności powtarzane i wyuczone na ćwiczeniach w pracowniach pozwalają na prawidłowe realizowanie czynności pielęgniarskich z zachowaniem standardów i procedur medycznych.

 

 

Do egzaminu przystąpiło 105 studentów pielęgniarstwa po I roku studiów. Egzamin oceniało 7 nauczycieli zawodu prowadzących ćwiczenia w pracowniach pielęgniarskich. Nadzór nad prawidłowym przebiegiem egzaminu sprawował koordynator kierunku pielęgniarstwo.

 

Wszystkim studentom serdecznie gratulujemy.

 

Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych

 


.......................... Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.25540614128113