Wtorek, 16.08.2022, Imieniny: Nora, Joachim, Roch
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"To kontynuacja polityki rządu obniżania obciążeń podatkowych dla Polaków." Jakie zmiany wejdą w życie od 1 lipca?

24.06.2022, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"To kontynuacja polityki rządu obniżania obciążeń podatkowych dla Polaków." Jakie zmiany wejdą w życie od 1 lipca?

Dziś (24 czerwca), w Urzędzie Wojewódzkim w Elblągu odbyła się konferencja prasowa dotycząca zmian podatkowych które wejdą w życie 1 lipca. - Wprowadzone zmiany to kontynuacja polityki rządu obniżania obciążeń podatkowych dla Polaków – mówił Piotr Opaczewski, Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski.

 


W spotkaniu z dziennikarzami udział wziął Piotr Opaczewski - Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski, Mariusz Pawłowski - Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie oraz Maciej Maciejewski - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu.


Główne zmiany wprowadzone przez ustawodawcę to m.in. obniżenie PIT z 17 do 12 procent, podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, podniesienie progu podatkowego do 120 tys. zł, rozliczenie części składek zdrowotnych w podatku dochodowym dla przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej, likwidacja ulgi dla klasy średniej, ujednolicenie terminów rocznego rozliczenia PIT dla wszystkich formularzy do 30 kwietnia, preferencyjne rozliczenie osób samotnie wychowujących dzieci, zwiększony limit (z 3089 do 16 061,28 zł w 2022 r.) dochodów dziecka, który pozwala skorzystać z preferencji podatkowych przez rodziców.


Od 1 stycznia 2023 r. będzie możliwość stosowania kwoty wolnej u trzech płatników (pracodawców, zleceniodawców, ZUS),

 

 

Wprowadzone zmiany to kontynuacja polityki rządu obniżania obciążeń podatkowych dla Polaków. Rząd Zjednoczonej Prawicy jest konsekwentny w swoich działaniach. To kolejna obniżka podatku PIT, wcześniej z 18% do 17%, teraz do 12%. Obniżony został również podatek CIT dla firm z 15% do 9%. Od początku 2021 roku wprowadziliśmy tzw. CIT estoński, czyli rozwiązania dla firm, które cały zysk przeznaczą m.in. na rozwój i inwestycje, a nie na dywidendy. Takie przedsiębiorstwa praktycznie nie zapłacą podatku dochodowego w ogóle. Przypomnę także jeszcze ulgi dla osób wchodzących na rynek pracy, czyli "zerowy" PIT do 26 roku życia

 

– zaznaczył Piotr Opaczewski.
 

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie podkreślił, że wprowadzane rozwiązania były szeroko konsultowane. - Chcę zwrócić uwagę na skalę konsultacji, która miała miejsce przy wprowadzeniu tej zmiany – mówił. = Minister Artur Soboń podkreślał w ostatnim wywiadzie ogromną skalę rozmów ze wszystkimi środowiskami: biegłych, rewidentów, księgowych, stowarzyszeń pracodawców i w tej mierze został osiągnięty konsensus.

 

Istotne jest również to, że zmiana stawki podatku nie wiąże się z obniżeniem progów podatkowych wprowadzonych na początku bieżącego roku. Zmiany, które mają miejsce w trakcie roku podatkowego muszą być jednoznacznie korzystne dla podatnika, nie mogą stanowić dodatkowych obciążeń

 

– stwierdził Mariusz Pawłowski.


Elblążanie, którzy chcieliby bardziej poznać ten temat mogą zgłosić się do Urzędu Skarbowego.

 

Jeżeli będzie zapotrzebowanie na odpowiednie szkolenie, czy spotkanie, to elbląski Urząd Skarbowy jest na to przygotowany i odpowiednio wcześniej poinformuje o tym za pośrednictwem mediów 

 

– zapewnił Maciej Maciejewski.

 


- Zapraszamy jednocześnie na bezpłatne spotkania informacyjne w formie webinariów. Szczegóły pod adresem www.podatki.gov.pl/niskiepodatki – dodał Piotr Opaczewski. 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 7

%71.4 %28.6


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Upadły Harley
  Piątek, 24.06

  I znów ta miernota Oraczewski, do niedawna sprzedawca lampek choinkowych i innych świetlnych gadżetów rycerzy Jedi, się lansuje. Chyba nie myśli że prezydentem zostanie? Najpierw niech może uzupełni wykształcenie, bo po politologii to obciach pchać się do orderów i kamer.

 2. 2
  0
  ~ Wyborca
  Piątek, 24.06

  Panie Piotrze, częściej w mediach, ma Pan szanse! Starszyznie juz uprzejmie dziękujemy i zegnamy bez tesknoty

 3. 3
  --5
  ~ Prorok Igor
  Piątek, 24.06

  I tak POpaprańcy z Partii Obłudników wraz z całą Totalną Koalicją już przegrały wybory! Brawo dalej lajkujcie się s PISowcami na Facebooku i udawajcie jak to było w Referendum 2013 roku "...robimy swoje praca sama się obroni..." jasne Partia Ofiar gdzie sa wasi aktywiści miejscy z Partii Obłudników ?! Pian Wicewojewoda Piotr Opaczewsko ( he he P.O.)zostaje liderem i idealnym kandydatem PIS aby jako Prezydent Miasta Elbląga przewietrzył departamenty zaczynając od edukacji i promocji.....wprowadzając nowe zarządzanie miastem a Wieki Ptak no cóż razem z PO tenecznym krokiem opuszczą Urząd Miasta....Do boju Elblągu! Aha przewodnicząca klubu PO Adamowicz niech nie zapomni pogratulować Opaczewskiemu wspaniałej konferencji prawda?

 4. 4
  +10
  ~ Kryspin
  Piątek, 24.06

  PiS-owska propagandowa wrzutka. Nikt już nie wspomina (bo się wstydzi), że to naprawianie tego "PiS-owskiego popapranego ładu" Morawieckiego i spółki. A jeszcze niedawno miało być tak ładnie i bogato i: "większość Polaków miało na tym zyskać".

 5. 5
  +1
  ~ Wiedzmin
  Piątek, 24.06

  Piotrek coś czuję, ze mimo ze jesteś z Pisu to wystartujesz i zostaniesz wybrany! Taka kolej rzeczy i pokoleń!

 6. 6
  +11
  ~ kij
  Sobota, 25.06

  Czyżby tym spotkaniem pan wicewojewoda został "namaszczony" jako kandydat PiS na urząd prezydenta Elbląga?

 7. 7
  +2
  ~ Czytelnik gazet
  Sobota, 25.06

  Nie pierwsze to spotkanie i nie ostatnie. Poprawkom tego kiczu który zaczęła na początku tego roku wprowadzać partia rządząca nie ma i nie będzie końca ! Za co się nie zabiorą, to zepsują ! Stadnina koni w Janowie, stocznie w Gdańsku i Szczecinie które miały powstać jak FENIX z popiołów, helikoptery da służb mundurowych ( chyba są najlepsze na świecie bo niewidzialne ), sto tysięcy mieszkań na wynajem, milion samochodów elektrycznych, i tak można by było jeszcze długo, długo wymieniać ! Panowie i panie z PiS -u, najlepsza pomoc to nie przeszkadzać, napisałem to tak na marginesie, gdyby w przyszłości przychodziły wam do waszych głów kolejne dziwne pomysły, rzekomo usprawniające życie innych ludzi !

 8. 8
  +3
  ~ Znajomek
  Sobota, 25.06

  Pan Opaczewski, mgr polytologii, którego jedyną zagraniczną przygodą były zakupy w Ikei:)

 9. 9
  +1
  ~ rambo11
  Niedziela, 26.06

  Po wyborach nowa partia taka jest filozofia INSPEKTORA NADZORU budowlanego,mierny skompromitowany to kandydat ale w sekcie takich 95% do Proroka zmień lekarza--- mam nadzieję że płacąc rachunki także jesteś radosny !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

 10. 10
  +1
  ~ Twój email
  Niedziela, 26.06

  W cywilizowanym społeczeństwie, osobników którzy zepsuli cały system podatkowy, a po kilku miesiącach chwalą się jego naprawą, uznano by za ludzi potrzebujących pilnej pomocy medycznej. Niestety tak się nie dzieje w tym kraju !!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3085498809814