Niedziela, 3.03.2024, Imieniny: Kunegunda, Maryna, Tycjan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Termomodernizacja przerosła finansowo Centrum Rehabilitacji. Placówka będzie działać też komercyjnie?

21.06.2022, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Termomodernizacja przerosła finansowo Centrum Rehabilitacji. Placówka będzie działać też komercyjnie?
Fot. archiwum redakcji/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Centrum Rehabilitacji w Elblągu w finansowym dołku. Dwukrotnie już placówka kończyła rok na minusie. Placówka zmaga się ze skutkami pandemii i kosztownej inwestycji?  

 

Centrum Rehabilitacji w Elblągu ma problemy finansowe. Kolejny rok z rzędu zakończyło nam minusie. W poniedziałek (20 czerwca) podczas Komisji zdrowia i spraw samorządowych radni zastanawiali się, co jest przyczyną tej sytuacji. Miasto zapewnia, że szuka rozwiązania problemu. 

 

Powinniśmy się zastanowić nad kontraktowaniem świadczeń dla tego centrum. Centrum jest potrzebne, zapewnia mieszkańcom Elbląga rehabilitację, ludzie są zadowoleni z usług i z pracy pracowników. Myślę, że ten wynik finansowy jest efektem niedoszacowania kontraktów. To na pewno nie jest efekt niegospodarności

- przekonywała jedna z radnych.

 

Dyrektor Centrum finansowy dołek placówki tłumaczy pandemią, a także wydatkami poniesionymi na termomodernizację budynku przy ul. Królewieckiej. 

 

Termomodernizacja, którą przeprowadzałem, pochłonęła trochę pieniędzy, to do tej pory nad nami wisi. Dodatkowo pandemia. Trzy miesiące centrum było nieczynne, nie przyjmowaliśmy pacjentów. W tej chwili to 3/12 roku trzeba odpracować. Jak pani radna zauważała, jest niski kontrakt, co kwartał piszę do dyrektora Zakrzewskiego w tej sprawie bez efektu. Niesyt pozostajemy na starym. Stąd jest jak jest

- mówił Ryszard Werchowski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Centrum Rehabilitacji w Elblągu.

 

Dyrektor przypomniał również, że zaproponował miastu rozwiązanie problemu. - Pomysł był taki, aby prowadzić dwie jednostki, jedną przy ul. Królewieckiej, która realizowałaby tylko kontrakt, a drugą na ul. Brzeskiej z działalnością komercyjną. To przyniosłoby dodatkowe pieniądze. Niestety nie mogę tego zrobić - dodał. 

 

Pan dyrektor, w dwóch programach naprawczych, proponował rzeczy, które nie zostały zaakceptowane. Nie były poparte żadnymi badaniami rynku w Elblągu, trudno było inwestować w coś, co jest palcem na wodzie pisane. Dlatego centrum nie dostało zgody na działalność komercyjna. Pracujemy nad rozwiązaniem, które spowoduje mniejsze ryzyko strat w centrum rehabilitacji

- podkreślał Michał Missan, wiceprezydent Elbląga. 

 

Miasto zastanawia się w tej chwili, jakie podjąć kroki w tej sprawie. - Intensywnie myślimy, co z tym fantem zrobić, bo to już drugi rok kiedy Centrum jest na minusie. Myślę, że decyzję jeszcze przed nami - dodał Michał Missan. 

 

Radni Komisji zdrowia i spraw społecznych ostatecznie pozytywnie zaopiniowali sprawozdanie finansowe Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Centrum Rehabilitacji w Elblągu za rok 2021. Głosowanie nad uchwałą w tej sprawie odbędzie się podczas sesji Rady Miejskiej w Elblągu 23 czerwca. 

 

Jak czytamy w jej projekcie, na sprawozdanie składa się: bilans wykazujący po stronie aktywów i pasywów kwotę 3.480.837,96 zł i stratę z lat ubiegłych w kwocie 1.046.321,28 zł oraz rachunek zysków i strat wykazujący stratę netto w wysokości 143.526,74 zł. Jednocześnie strata w wysokości 24.685,57 zł, stanowiąca sumę straty netto i kosztów amortyzacji, zostanie pokryta z budżetu Gminy Miasta Elbląg.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ gumi
  Wtorek, 21.06

  komercyjne zbiegi to i na plusie będziecie

 2. 2
  +7
  ~ ...
  Wtorek, 21.06

  Wielokrotnie i w kilku elbląskich placówkach korzystałem z rehabilitacji i mam cokolwiek mieszane odczucia . Dominującym jest tam pośpiech co daje poczucie uczestnictwa w pracy akordowej przy tzw. taśmie . Jakość zabiegów zależy losowo , od tego w czyje ręce trafisz , a o przestrzeganiu zaleceń pandemicznych to można by naprawdę długo....czystość porządek i higiena miejsc - różnie . Wśród fizjoterapeutów spotkałem miłych i oddanych swojemu zajęciu , ale też rutyniarzy odfajkowujących szychtę . Pomysł z komercjalizacją na Brzeskiej , na papierze to może i wygląda sensownie , ale wziąłbym tu pod uwagę , że za kasę tu i teraz , próg wymagań(zakres i jakość wykonywanych zabiegów) u pacjenta byłby wyższy a nie wiem czy placówka jest na to gotowa .

 3. 3
  +1
  ~ 100% elblążanin
  Wtorek, 21.06

  Panie Prezydencie proszę zaufać dyrektorowi, pomysł dotyczący zabiegów komercyjnych to strzał w "10", społeczeństwo potrzebuje takich zabiegów, sektor prywatny nie wyrabia się w obsłudze klientów.

 4. 4
  +12
  ~ pacjent
  Wtorek, 21.06

  tak jak z lekarzami będzie, na sprzęcie i w budynkach zarządzanych przez NFZ, za kasę przyjmą odrazu a na NFZ za pół roku - mimo, że składki płacę miesiąc w miesiąc nie małe.

 5. 5
  +8
  ~ ania
  Wtorek, 21.06

  Komercyne zabiegi niech prowadza prywatne centra rehabilitacji , bez dotacji na sprzet od panstwa. Ludzie placa wysokie stawki zdrowotne i powinni miec dostep w ramach NFZ do rehabilitacji.Specjalisci powinni wydawac skierowania ludziom faktycznie potrzebujacym a nie miedzy innymi osoba ,ktore chca schudnac, bo i takie spotkalam i znam osoby bez istotnych schorzen,ktore czesto korzystaly z zabiegow. Centrum powinno byc lepiej dotowane przez NFZ, ale trzeba zwrocic uwage na ludzi ,ktorzy nie potrzebuja rehabilitacji.

 6. 6
  +8
  ~ Tytani intelektu!
  Wtorek, 21.06

  rządzący dostali mały problemik do rozwiązania, marszczą brwi, i to wszystko na co ich stać. To ta słynna "świeżość".

 7. 7
  +3
  ~ Przykre
  Środa, 22.06

  Z własnego doświadczenia wiem, że jak się za rehabilitację zapłaci to dopiero przykładają się do pracy. Ten sam człowiek całkiem inaczej pracuje za prywatne pieniądze pacjenta

 8. 8
  +4
  ~ Pacjent.
  Środa, 22.06

  Strata w wysokości 24 tysia przy takim finansowaniu rehabilitacji to pikuś. Dać dyrektorowi wolną rękę i rozliczyć za rok.

 9. 9
  +2
  ~ Citylover
  Środa, 22.06

  Kiepska jakość usług, słabe zabiegi..kółeczko magnetyczne i prądy - śmiech na sali ... masaż to żart-trwa 10 minut, chyba że ma się znajomości..czas oczekiwania na zabiegi to chyba rok..Mam wrażenie, że chodzą tam wyłączenie ludzie po znajomości.. to z rehabilitacją ma niewiele wspólnego

 10. 10
  +2
  ~ Bożena L.
  Środa, 22.06

  Bardzo często wykupywałam tam prywatne zabiegi, gdyż czas oczekiwania był bardzo długi. Korzystałam też z zabiegów na skierowania od lekarza. Przez pandemię bałam się tam chodzić. Nawet straciłam zabiegi. Teraz też zamierzam korzystać z prywatnych zabiegów.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1727740764618