Poniedziałek, 17.06.2024, Imieniny: Albert, Laura, Adolf
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Ruszyła wypłata rekompensat za powikłania po szczepieniach. Gdzie złożono najwięcej wniosków?

24.05.2022, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ruszyła wypłata rekompensat za powikłania po szczepieniach. Gdzie złożono najwięcej wniosków?

Pierwsze odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne zostały już przyznane. - Wydaliśmy do tej pory 97 decyzji, dzięki którym przyznano łącznie ponad 677 tys. – informuje Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta. Ile z nich dotyczy naszego województwa?

 

Osoby, które po szczepieniu, doświadczyły niepożądanych odczynów poszczepiennych, tzw. NOP,  od niedawna mogą starać się o odszkodowanie. Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych działa od trzech miesięcy. W tym czasie do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło w tym czasie 880 wniosków o przyznanie świadczenia. 

 

Warmińsko-mazurskie znalazło się w grupie województw, z których napłynęło najmniej wniosków (2,6 proc. wszystkich wniosków). Jak wynika z dotychczasowych danych, najczęściej o rekompensaty starali się mieszkańcy województw: mazowieckiego (15,8 proc.), małopolskiego (11,0%) i śląskiego (10,1%).

O świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego ubiegają się najczęściej osoby w grupie wiekowej 61-70 lat (28 proc.), najmniej wniosków dotyczy zaś dzieci w wieku 5-11 lat (0,3 proc.). 52,3 proc. wszystkich spraw dotyczy mężczyzn, natomiast 47,7 proc. kobiet.

 

Jak podaje Rzecznik Praw Pacjenta najwięcej, bo aż 63,4 proc. złożonych wniosków dotyczyło powikłań po zaszczepieniu szczepionką Comirnaty (firmy Pfizer/BioNTech). Dalsze w kolejności są: szczepionki Vaxzevria (dawniej AstraZeneca) - 22,7 proc., Spikevax  (dawniej Moderna) - 7,2 proc. i Jcovden (dawniej Jannsen) - 6,7 proc..

 

Połowa spraw, w których przyznane zostało świadczenie, dotyczyła przypadków wstrząsu anafilaktycznego. Pozostałe sprawy, które kwalifikowały się do przyznania świadczenia (pobyt w szpitalu trwający co najmniej 14 dni), były związane z takimi działaniami niepożądanymi jak zakrzepica zatok żylnych mózgu, Zespół Guillain-Barré, zakrzepica z małopłytkowością, małopłytkowość immunologiczna, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, a także zapalenie rdzenia kręgowego, ostre obwodowe porażenie nerwu twarzowego, limfadenopatia i bóle kostno-stawowe oraz pokrzywka.

 

Chciałbym podkreślić z całą stanowczością, że szczepionki przeciw COVID 19 są bezpieczne. Szczepionki, tak jak wszystkie produkty lecznicze, przed wprowadzeniem na rynek wymagają uzyskania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Wymagania dotyczące ich rejestracji są bardzo rygorystyczne, ustalone i szczegółowo zdefiniowane przez wytyczne Komisji Europejskiej oraz Międzynarodowej Rady Harmonizacji Wymagań Technicznych dla Rejestracji Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi

- dodaje Rzecznik Praw Pacjenta.

 

Wszystkie przeanalizowane wnioski dotyczą szczepień przeciw COVID-19, co odpowiada obecnemu zakresowi działania Funduszu. Od przyszłego roku obejmie on również szczepienia obowiązkowe. Szczegółowe informacje o Funduszu można znaleźć TUTAJ.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1489269733429