Wtorek, 5.12.2023, Imieniny: Krystyna, Sabina, Norbert
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Pediatria w szpitalu miejskim zamknięta. Co z planem połączenia oddziałów?

11.05.2022, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Pediatria w szpitalu miejskim zamknięta. Co z planem połączenia oddziałów?
Fot. unsplash.com/@mroz

Oddział pediatryczny szpitala miejskiego został tymczasowo zamknięty. Powodem jest brak lekarzy. Co z planem połączenia tego oddziału z pediatrią funkcjonującą w szpitalu przy ul. Królewieckiej?

 

 

Z początkiem lutego oddział pediatryczny Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II został zamknięty. Tymczasowo, bo zawieszenie działalności ma potrwać do 31 lipca.

 

Powodem zaprzestania działalności jest brak lekarzy. Obecnie poszukujemy do pracy dwóch, a jeszcze lepiej trzech specjalistów. Oddział ma zostać ponownie uruchomiony w sierpniu

 

- mówi Małgorzata Adamowicz, rzecznik prasowy szpitala miejskiego w Elblągu. 

 

Oddział pediatryczny jest jednym z kilku oddziałów szpitala miejskiego, które do końca tego roku mają zostać zmodernizowane. Obecnie liczy 17 miejsc. - Po zakończeniu prac powiększy się o co najmniej drugie tyle łóżek - dodaje rzeczniczka. 

 

Docelowo pediatria w szpitalu miejskim miałaby być też jedynym takim oddziałem w Elblągu. Ile dziś zostało z tych planów? Na pewno zostały one przesunięte w czasie. W tym roku najpewniej do połączenia jeszcze nie dojdzie. 

 

 

W tej sprawie dyrektorzy obu elbląskich szpitali spotkali się wczoraj z przedstawicielami NFZ. Okazuje się, że w naszym województwie z oddziałami pediatrycznymi jest spory problem. W niektórych miastach takie oddziały zostały zamknięte. W naszym szpitalu funkcjonowanie pediatrii zostało na razie wstrzymane. Nawet jeśli uda się nam pozyskać lekarzy, to przynajmniej przez jakiś czas nadal będą funkcjonowały dwa elbląskie oddziały pediatryczne. Myślę, że połączenie ich, w naszym szpitalu, będzie możliwe najprawdopodobniej dopiero po zakończeniu prac modernizacyjnych, zaplanowanych na koniec grudnia 2022

 

- dodaje Małgorzata Adamowicz. 

 

 

Przypomnijmy. O pomyśle połączenia jej z oddziałem pediatrycznym funkcjonującym w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym mówiono już dwa lata temu (wtedy też zaplanowano przenosiny w drugą stronę i utworzenie w Elblągu tylko jednej porodówki przy ul. Królewieckiej, to zostało już zrealizowane). Przeciw takiemu połączeniu oddziałów zaprotestowali rodzice młodych pacjentów. Rzeczniczka WSZ zapewniała jednak, że "nie ma mowy o likwidacji świadczeń pediatrycznych, ani o zmniejszeniu liczby łóżek pediatrycznych w naszym mieście", a dojdzie jedynie do "centralizacji usług pediatrycznych w naszym mieście mają na celu dobro dzieci i młodzieży, przy racjonalnym wykorzystaniu zasobów i środków". Szpital miejski miał przejąć również kadrę z oddziału pediatrycznego szpitala wojewódzkiego.

 

 

Całościowa opieka szpitalna nad pacjentem do 18 roku życia bezwzględnie wymaga funkcjonowania w jednym miejscu zarówno pediatrii zachowawczej, jak i pediatrii zabiegowej. Obecnie w Elblągu pediatra zachowawcza mieści się w Szpitalu Miejskim, jak i w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu, natomiast chirurgia dziecięca tylko w Szpitalu Miejskim w Elblągu. Dyskusja umiejscowienia pediatrii w jednym szpitalu w Elblągu trwa od ponad 10 lat. Ostatecznie wspólnie ustalono, że docelowo całościowa opieka pediatryczna mieścić się będzie w Szpitalu Miejskim przy ul. Komeńskiego w Elblągu. Szpital Miejski zadbał o to, aby posiadać niezbędny sprzęt do diagnostyki, w tym w tomograf komputerowy i rezonans magnetyczny. Obecnie placówka ta przystępuje do modernizacji infrastruktury, aby sprostać potrzebom oddziałów pediatrycznych (niemowlęcego i dla dzieci starszych)

 

- wyjaśniała w 2020 roku Magdalena Rubczewska, ówczesna rzeczniczka prasowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ lucyna
  Środa, 11.05

  Pani Dyrektor / Poseł Gellert robi wszystko co mozliwe w białych rekawiczkach by uwalić rozwój i przejmowanie pacjentów przez Szpital Miejski . W ub. roku przyczyniła się do likwidacji w Miejskim świetnie działającego Połozniczego i Ginekologii .

 2. 2
  +7
  ~ Jack
  Środa, 11.05

  Przejąć kadrę ? Może najpierw zapytajcie tą kadrę czy będzie chciała przejść. Bo z tego co wiem nikt się tam nie wybiera.

 3. 3
  +9
  ~ Zlikwidować wszystko
  Środa, 11.05

  To jest po prostu zwykly skandal i qure.....

 4. 4
  --5
  ~ Alex 12@
  Środa, 11.05

  Proponujemy by dalej, więcej dawać Ukraińcom pieniądze z państwowej kasy ,a brakuje na Polaków na leczenie bo NFZ nie ma Oni wyjadą a my zostaniemy z długami i brakiem opieki Brawo polska

 5. 5
  +10
  ~ Majs
  Środa, 11.05

  Oddział nie działa od października ,,2020 roku,więc jest to kolejne oszustwo.Prosze ludziom pisać prawdę a nie to co dla szanownej dyrekcji jest wygodne.

 6. 6
  +7
  ~ Maja
  Środa, 11.05

  Nawiązując jeszcze do tematu to pytam,kto będzie tam pracował?Personel pielęgniarski nie chce już tam wracać,bo już kilkakrotnie został oszukany.A może znowu pod groźba dyrekcji będzie musiał tam wróci w postaci niewolników?

 7. 7
  +5
  ~ Arogancja i pycha
  Środa, 11.05

  Tu chyba niektórym poprzewracalo się w grubych dup... ch!!

 8. 8
  +6
  ~ " Nie będzie niczego"
  Czwartek, 12.05

  Cytując klasyka, Gruby na motorku likwiduje wszystko w mieście i sprzedaje. Czas skrócić tą kadencję, bi za rok na prawdę w Elblągu " nie będzie niczego "

 9. 9
  --3
  ~ Do alex12
  Czwartek, 12.05

  Masz rację pisowcu, lepiej wydawać na więcej dopłat dla POLAKÓW, 500+, 300+, dopłaty do rat dopłaty dla najmniej zarabiających, dopłaty dla niskich, wysokich, tak, żeby rząd nam dawał, a my nic nie musielibyśmy robić

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2245271205902