Niedziela, 14.07.2024, Imieniny: Stella, Bonawentura, Marcelin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Uchodźcy z Ukrainy znaleźli schronienie w hotelu przy ul. Brzeskiej. Wojewoda: "Przygotowujemy się na różne scenariusze"

21.03.2022, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Uchodźcy z Ukrainy znaleźli schronienie w hotelu przy ul. Brzeskiej. Wojewoda: "Przygotowujemy się na różne scenariusze"

Kilkudziesięciu uchodźców z Ukrainy znajdzie schronienie w dawnym hotelu przy ul. Brzeskiej. - Obecnie znajdują się tutaj już 22 osoby, docelowo możemy ich tutaj przyjąć 35. To ostatnie takie miejsce, którym dysponuje Miasto - mówi prezydent Elbląga Witold Wróblewski. 

 

Do Elbląga codziennie docierają kolejne osoby uciekające przed wojną w Ukrainie. - W tej chwili mamy zarejestrowanych 911 uchodźców, ale tych osób może być więcej - mówił prezydent Elbląga dziś (21 marca) podczas konferencji prasowej zorganizowanej z Arturem Chojeckim, wojewodą warmińsko-mazurskim. Konferencja była poświęcona współpracy administracji rządowej z samorządem w sprawach dotyczących uchodźców. 

 

Jedną z ważniejszych obecnie kwestii jest zakwaterowanie docierających do Polski Ukraińców. W Elblągu zdecydowana większość z nich dach nad głową znalazła dzięki inicjatywie oddolnej. Uchodźcy przebywają obecnie m.in. w mieszkaniach elblążan, hotelach, przy parafiach, a także w seminarium duchownym. Kilkadziesiąt kolejnych osób znajdzie teraz schronienie również w obiekcie po dawnym hotelu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Brzeskiej (miasto odłożyło w czasie plany sprzedaży tej nieruchomości - więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ). 

 

Na szybko adoptowaliśmy pomieszczenia na potrzeby uchodźców. Mamy miejsce dla 35 osób, obecnie znajdują się tutaj już 22 osoby. To ostatni taki obiekt, który możemy udostępnić. Chcę podziękować mieszkańcom, instytucjom, firmom, wszystkim tym, którzy włączyli się w pomoc. Nie jest tak, że to tylko samorząd i urzędnicy zajmują się pomocą. Współdziałały i myślę, że dzięki temu uchodźcy są zaopiekowani przede wszystkim w obiektach domowych i hotelowych. Gdyby ta fala uchodźcza była olbrzymia, mamy do dyspozycji również obiekty publiczne, ale tam warunki będą gorsze

- mówił prezydent Wróblewski. 

 

Wojewoda nie chciał podać liczby uchodźców zarejestrowanych do tej pory w całym województwie. Zapewnił jednak, że na razie jest dla nich miejsce. - Codziennie powiększa się baza miejsc, w których Ukraińcy mogą znaleźć schronienie - dodał Krzysztof Guzek, rzecznik prasowy wojewody. 

 

Obiekt (hotel przy ul. Brzeskiej - przyp. red.) otwarty przy współpracy z samorządem Elbląga to jeden z takich obiektów. Mamy ich w województwie więcej. Trzeba jednak podkreślić, że to szeroka otwartość mieszkańców naszego województwa pozwala na to, że w naszym regionie, także w Elblągu, uchodźcy znajdują dobre przyjęcie, miejsce, gdzie mogą uciec od tragedii, która spotkała ich kraj. Staramy się już realizować też kwestie związane z przyszłością, tzn. z poszukiwaniem pracy i odnalezieniem się w systemie edukacji. Wiele tych kwestii reguluje ustawa, która daje szerokie możliwości wsparcia obywateli Ukrainy, którzy u nas się znaleźli. Przyszłe działania, są uzależnione od tego, jak sytuacja w Ukrainie będzie się rozwijała. Staramy się przygotować na różne scenariusze

- podkreślał Artur Chojecki.

 

- Cieszę się, że po raz kolejny mogę bezpośrednio spotkać się z panem prezydentem, aby rozmawiać o kwestiach związanych z przyjęciem w naszym województwie uchodźców z terenów objętych wojną - dodał wojewoda. - Współpraca z samorządami to podstawa sprawnie funkcjonującego systemu zarządzania kryzysowego, na który składa się również współpraca ze służbami i organizacjami pozarządowymi. Ten system funkcjonuje. Spotykamy się codziennie na posiedzeniach sztabu kryzysowego, spotykamy się regularnie z samorządami. W tym gronie jednym z liderów jest prezydent Witold Wróblewski, któremu dziękuję za dotychczasowe zaangażowanie. Wiem, że za tym stoi sztab ludzi, który współpracuje z panem prezydentem, który zorganizował m.in. punkt informacyjny, który pełni również rolę pomocy humanitarnej, a także zaangażował się w kwestie związane z przyjmowaniem przez mieszkańców Elbląga uchodźców. Pragnę podziękować również mieszkańcom Elbląga za to zaangażowanie, serce i otwartość na uchodźców.

 

Elbląg, jak przypominał prezydent miasta, niesie pomoc nie tylko uchodźcom, ale również tym, którzy zostali w Ukrainie. 

 

Dziś załadowany został już trzeci tir z pomocą, który pojedzie do Tarnopola, naszego miasta partnerskiego. Jestem w stałym kontakcie z Tarnopolem. W czwartek rozmawiałem z merem. Obecnie brakuje tam przede wszystkim żywności, więc to żywność stanowi większość darów tam wysłanych. Mer poinformowała mnie, że aktualnie mają już ok. 20 tys. uchodźców z części wschodniej Ukrainy. Oni na dzień dzisiejszy są rozlokowani w Tarnopolu, jednak w zależności od tego, jaka tam będzie sytuacja, może być i tak, że kolejni uchodźcy będą napływali do Elbląga

- dodał Witold Wróblewski.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Ferdek i Badura
  Poniedziałek, 21.03

  Jak to należy rozumieć - wojewoda kieruje do hotelu na Brzeską uchodźców a miasto wystawia w tym czasie obiekt na sprzedaż? Gdzie tkwi choroba, mściwość, panisko? Kto odpowiada za zdrowie głów w UM? to nawet nie jest niesmaczne, bo jest obrzydliwe. "Prezydent" zatroskany rodakami w Tarnopolu , a w mieście na złość wszystkim mającym inne zdanie, sprzeda obiekt z uchodźcami. Kolejna solidna grupa może zamieszkać na Agrikola u kopaczy. Bez paliwa trudno jest zrozumieć cele działań UM, RM. Spróbujcie sami zamieszkać z dziećmi na sali gimnastycznej . Być może wystawienie Brzeskiej do przetargu nie koliduje z pobytem w nim uchodźców, ale jak to wygląda. No i żadnego wyjaśnienia tej zbitki. Kompletnie straciliście kontakt z przyzwoitością i interesuje was w UM tylko osobista wojna.

 2. 2
  +3
  ~ Jaaa
  Poniedziałek, 21.03

  Przeczytaj artykuł jeszcze raz. Jeśli jeszcze nie zrozumiesz czynność powtórz. I tak do skutku.

 3. 3
  +15
  ~ BRAVO, ale ....
  Poniedziałek, 21.03

  To nie inicjatywa grubego na motorku, tylko internauci,ludzie podpowiedzieli. Gruby, jak zawsze , przypisuje sobie innych zasługi

 4. 4
  +11
  ~ BRAVO, ale ....
  Poniedziałek, 21.03

  To nie inicjatywa grubego na motorku, tylko internauci,ludzie podpowiedzieli. Gruby, jak zawsze , przypisuje sobie innych zasługi

 5. 5
  +13
  ~ lolson
  Poniedziałek, 21.03

  prezydent wypowiada się niepochlebnie o remoncie przeprowadzonym przez jak to nazywa Concordię. Pan Pelz wsadził swoje pieniądze i dostał super podziękowania.

 6. 6
  +10
  ~ trudno kumam
  Poniedziałek, 21.03

  ~jaaa - No właśnie czytam i nie wiem nadal co było pierwsze - kura czy jajo. Miasto chwaliło się (oczywiście "prezydent") że ma miejsca na halach przygotowane. następnie w minionym tygodniu sprzedawano Brzeską na złość Concordii i budowano stadion nie wiadomo jaki ale uzgodniony i bez kasy. Dzisiaj ktoś (???) wyremontował Brzeską - kto? Kto w, podobno, ruinie (w ubiegłym tygodniu ten budynek nie nadawał się dla bezdomnych) zakwaterował 22 osoby? Co na to nadzór budowlany i kiedy publikowano prawdę? Dlaczego w to wtrącił się wojewoda i chwilowo dzięki temu Brzeska ożyła. Chcę znać chronologię "prawdy" i krętactwa. Gdyby nie wystawiano pośpiesznie tego hotelu na sprzedaż to bym rozumiał. Czy wojewoda wskazał ten punkt do zamieszkania i kiedy tak zdecydował?

 7. 7
  --9
  ~ Mariusz Lewandowski
  Poniedziałek, 21.03

  Jaa jak Ferdek z Badurą będą czytać do zrozumienia to złapie ich na tym Sąd Ostateczny. Jeśli ślepowrony nie widzą różnicy miedzy hotelem a hostelem to może zafundować im terapię na "dzwiękach" w Areszcie Śledczym ? A ty kamannn weź się nie błaźnij - lepszy byle jaki hostel niż sala gimnastyczna a teraz wszelkie wymogi zostały zawieszone p osłuchaj sobie wypowiedzi Pana Kluski jak jakiś hotel musiał wymieniać kikladziesiąt par drzwi bo były o 8 mm za wąskie.... koło krzyżyk betonowa ściana i reset danych....

 8. 8
  +10
  ~ Wszędzie ten Lewatywa
  Poniedziałek, 21.03

  A swojej gazetki elblog nie umiał utrzymać, to tu się mądruje

 9. 9
  +8
  ~ schiza
  Wtorek, 22.03

  Ma ryjuszku - ty nadal liżesz wazelinkę. Bardzo to lubisz. Wystarczy poinformować, że dowiedziawszy się o zamiarach wojewody twój lizany gwałtownie , ni z gruszki ni z pietruszki, ogłosił sprzedaż budynku i budowę stadionu by się nie podporządkować wrogiemu plemieniu. Wojewoda zrobił swoje i kolejny raz wyszła osobowość - słowo honoru o 20% obniżce ceny GJ, Energa, pogotowie, sprzedaż działek bez gwarancji dla miasta. jeżeli ktoś błądzi, to idzie do lekarza tak jak ty Ma ryjuszku, a ludzie mają od takiego spokój. Dziwne, że wojewoda musiał posłużyć się publicznie wideo przekazem by już nie było zmian w ratuszu. To wg ciebie jest normalne. O, pardon, zapomniałem...

 10. 10
  +2
  ~ Agnieszka
  Wtorek, 22.03

  Byle ich nie wyrzucono

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.0159389972687