Poniedziałek, 4.03.2024, Imieniny: Kunegunda, Maryna, Tycjan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Radni komentują wyrok NSA dot. Pogotowia Socjalnego

02.02.2022, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Radni komentują wyrok NSA dot. Pogotowia Socjalnego
REKLAMA

W kwietniu 2020 r. radni podjęli decyzję o likwidacji Pogotowia Socjalnego. Uchwałę w tej sprawie unieważnił jednak Wojewoda motywując to brakiem konsultacji ze związkami zawodowymi. Z jego decyzją nie zgodził się Prezydent naszego miasta, który złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. Gdy przegrał odwołał się od wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w piątek (28 stycznia) oddalił skargę. Jak wyrok NSA komentują teraz radni?16 kwietnia 2020 r., podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, radni podjęli decyzję o likwidacji Pogotowia Socjalnego.Za likwidacją placówki zagłosowało 11 radnych:


- 5 radny KWW Witolda Wróblewskiego: Marek Burkhardt, Krystyna Urbaniak, Krzysztof Konert, Marek Osik, Adam Matwiejczuk
- 5 radnych Koalicji Obywatelskiej: Antoni Czyżyk, Irena Sokołowska, Juliusz Dziewałtowski-Gintowt, Małgorzata Adamowicz, Marek Kamm
- 1 radny Sojuszu Lewicy Demokratycznej: Andrzej Tomczyński

Przeciw likwidacji było 9 radnych:


- 8 radnych Prawa i Sprawiedliwości: Halina Sałata, Janusz Hajdukowski, Jolanta Janowska, Jolanta Lisewska, Marek Pruszak, Paweł Kowszyński, Piotr Opaczewski, Rafał Traks
- 1 radny niezależny: Bogusław Tołwiński

5 radnych wstrzymało się od głosu:


- 1 radna KWW Witolda Wróblewskiego: Monika Dwojakowska
- 3 radnych Koalicji Obywatelskiej: Robert Turlej, Wojciech Karpiński, Cezary Balbuza
- 1 radny niezależny: Paweł Fedorczyk
 

Spodziewałem się takiego wyroku NSA. Pokazuje to, że czasami nie ma sensu trwać usilnie przy swoim stanowisku a należy szukać kompromisu. Obecna sytuacja pokazuje, że problem leży obecnie po stronie prezydenta. Uchwała została przez Wojewodę uchylona zasadnie co wiąże się z tym, że pogotowie socjalne w formie sprzed uchwały musi zostać przywrócone. Czekam na stanowisko Prezydenta miasta jak chce wyjść z tej sytuacji. W mojej opinii ten problem należy rozwiązać jak najszybciej

 

– zaznaczył Rafał Traks.

- Nie otrzymałem jeszcze uzasadnienia wyroku i na chwilę obecną nie mogę skomentować wyroku w tej sprawie. Z całą pewnością będziemy rozmawiać w tej sprawie z radnymi i Panem Prezydentem, aby zrealizować ten temat w sposób najkorzystniejszy dla miasta – stwierdził Krzysztof Konert.


 

Wyrok jest ostateczny, spodziewany, należy go oczywiście uszanować i nie powinien podlegać dyskusji. Uchwała przyjęta przez Radę Miejską jest prawomocnie unieważniona i czekamy na propozycje możliwych rozwiązań ze strony Pana Prezydenta. Uważam jednak, że tym razem zaproponowane rozwiązanie powinno być szeroko skonsultowane w szczególności z przedstawicielami Policji, służby zdrowia oraz specjalistami zajmującymi się profilaktyka z zakresu uzależnień. Zdecydowanie w tym przypadku szybki tryb podejmowanych decyzji i brak konsultacji oraz brak propozycji możliwych rozwiązań był błędem zarówno urzędników jak i radnych, którzy przegłosowali uchwałę. Aktualnie mamy czas na podjęcie wyważonej i wspólnie wypracowanej decyzji

 

– przyznał Marek Osik.- "Kto siej wiatr, ten burzę zbiera". Na szczęście nie tylko my tu w Elblągu doszliśmy do wniosku, że szacunek dla pracownika powinien przyświecać każdej władzy. Osobiście bardzo się cieszę, że wreszcie doszło do rozstrzygnięcia tego sporu i już bezsprzecznie wiadomo, kto jest prawdziwym likwidatorem – zaznaczył Bogusław Tołwiński.

Z prośbą o komentarz zwróciliśmy się także do Małgorzaty Adamowicz i Roberta Turleja. Oboje przebywają obecnie na urlopie.

Z odpowiedzią na nasze pytanie (do czasu poznania uzasadnienia NSA) wstrzymali się radni Cezary Balbuza, Marek Kamm i Andrzej Tomczyński.

Jakie plany ma Miasto wobec Pogotowia Socjalnego i gdzie obecnie pracują pracownicy zlikwidowanego Pogotowia Socjalnego? Zapytaliśmy o to Urząd Miasta w Elblągu.

 

 

Czekamy na uzasadnienie decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego

 

– odpowiedziała na nasze pytania Joanna Urbaniak, rzeczniczka prasowa Prezydenta Elbląga.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --15
  ~ Mik
  Środa, 02.02

  A co miasto ma płacić za pijaków won z nimi.

 2. 2
  --19
  ~ Mariusz Lewandowski
  Środa, 02.02

  Traksik chyba nie rozumie owego wyroku . Rada Miejska po tym wyroku musi sporządzić nowy projekt uchwały o likwidacji owego podotowia i poddać go konsultacji ze związkami zawodowymi. Opinia związków awodowych jaka by nie była nie jest dla Rady wiążąca a uchwała o likwidacji poprzedzona konsultacjami jest nie do uchylenia - bo jest słuszna. Zadania izby przejęla Policja - i tak ma być bo tak jest w całym cywilizowanym świcie a każdy Policjant który odważy się uszczuplić depozyt zatrzymanego winien stracić pracę i dostać wyrok. W wypadku "pogotowia" nikt nie wie co miał "podopieczny" w czasie doprowadzenia a szukanie tego kto portfel "przetrzepal - graniczy z cudem. Pomoc lekrska na telafon - jak pijaczek dożyje przyjazdu lekarza t tobrze a jek nie dożycje - to jednego pijaka mniej. Życie...

 3. 3
  --18
  ~ Mariusz Lewandowski
  Środa, 02.02

  Ale najważniejszy argument a likwiadacją placówki to poza rzecz jasna opinią Rzecznika Praw Obuwtaelskich po jej kontroli w ramachmechanizmu prewenceji to to co pwoiedzieli jej pracownocy stwierdzająć że były tygodnie gdzu nie mieli żadengo pensonariusza albo był taki jeden. Koszt takiego noclegu ponosił samorząd a jak policzymy koszty utrzymania trzech zmian po trz osoby i dodamy koszty ogrzewania , oświetlenia i sprzątania trzech pięter na Królewieckiej to wyjdzie że taniej takiemu pijakowi wynająć pokój w Arbitrze czy Wiwaldim . Jeśli nasi radni nie potrafią liczyć to neich złożą mandaty - nie po to są w radzie by być bezradni jak dzieci pijane we mgle. Koszty utrzymania izby powienien ponosić Komendant Policji w Olsztynie tworząc nowe etaty dla policjantów w Elblągu.

 4. 4
  +15
  ~ m
  Środa, 02.02

  a gdzie przewodniczący? na każdym zdjęciu lans, obskakuje wszyskie otwarcia razem z prezydentem ( cóz za bezinteresowna przyjaźń, tak rzadko spotykana w świecie polityki i zależności, przewodniczący tak często nawiązuje silne przyjaźnie z różnymi panami na stanowiskach) a teraz cisza? ani zdjęcia, ani wypowiedzi, co to za olewanko?

 5. 5
  +11
  ~ war
  Środa, 02.02

  raczej bezmyślne i bezradne ludziki

 6. 6
  +24
  ~ Szpicbródla
  Środa, 02.02

  Czy Pan Mariusz zostal nowym rzecznikiem? Czy coś nam umknelo ? Czy nowym mecenasem ? nie mylmy sztuki-:) taka wiedza, taka postawa a zwlaszcza czujność !

 7. 7
  +14
  ~ Łoś
  Środa, 02.02

  Radni juz się wypowiedzieli, pewnie pekają dzis z dumy , brawo Piotr i Boguś, w końcu kazde pokolenie ma swój czas co widać, słychać i czuć!

 8. 8
  +20
  ~ Boguś
  Środa, 02.02

  Teraz ci co głosowali za likwidacją Izby Wytrzeźwień proszę się zrzucić na odszkodowania dla pracowników! Dlaczego ja mam płacić za wasze durne decyzje!

 9. 9
  +19
  ~ Boguś
  Środa, 02.02

  Teraz ci co głosowali za likwidacją Izby Wytrzeźwień proszę się zrzucić na odszkodowania dla pracowników! Dlaczego ja mam płacić za wasze durne decyzje!

 10. 10
  +3
  ~ koliński nierób
  Środa, 02.02

  Kiedyś była tam fajna miejscówa . A teraz co robić ?. Co robić. Sąsiedzi wkur... że robię na wycieraczkę , papier velvet drogi , jak tu żyć ?.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.80699610710144