Poniedziałek, 16.05.2022, Imieniny: Andrzej, Malgorzata, Wienczyslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dziś Dzień Babci, a jutro Dzień Dziadka. Podziękujmy im za ich wsparcie

21.01.2022, 09:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dziś Dzień Babci, a jutro Dzień Dziadka. Podziękujmy im za ich wsparcie
Zdjęcie stanowi ilustrację do artykułu (źródło: pixabay.com/pl)
To jedne z najmilszych i najsympatyczniejszych świąt w kalendarzu. 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a jutro, 22 stycznia - Dzień Dziadka.  Święta te mają w Polsce tradycję liczącą ponad pół wieku, pojawiły się bowiem w naszych kalendarzach już w latach 60. ubiegłego wieku. Dziś, nadszedł czas, aby podziękować im za ich wsparcie i codzienną obecność w naszym życiu.


Zanim w tradycji świąt polskich pojawił się Dzień Dziadka, najpierw narodził się pomysł powstania w kraju święta wszystkich babć. Jak podaje wikipedia rozpropagował go tygodnik „Kobieta i Życie" w 1964 roku. Dopiero kilka lat później powstała również tradycja obchodzenia w Polsce Dnia Dziadka.

Na całym świecie święto to obchodzenie jest w różnym czasie, często w konfiguracji z Dniem Babci. Tak dzieje się np. w Rosji, gdzie jesienią 2009 roku, pojawiło się nowe, rodzinne święto - "Dzień babci i dziadka". Jednakże, jak podaje Press-Center, 15 października 2009, jest to Rosyjski Dzień Babci.

W Ameryce zaś odpowiednikiem naszych dni dziadka i babci jest Narodowy Dzień Dziadków (ang. National Grandparents Day) Nie jest więc świętem rozdzielonym na dwa dni i przypada na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy (ang. Labour Day), które Amerykanie obchodzą w pierwszy poniedziałek września zarówno w USA jak i Kanadzie. Tak więc Dzień Dziadków w obu krajach również obchodzony jest we wrześniu.

Wyspiarze swój National Grandparents Day obchodzą w pierwszą niedzielę października, a Coroczny Dzień Szacunku dla Wieku celebrowany w Japonii wypada w trzeci poniedziałek września.
 
Dzień ten ma swój oficjalny hymn A Song For Grandma And Grandpa ("Piosenka dla Babci i Dziadka"), a symbolem tego dnia jest niezapominajka.

O ile jednak nie sposób dokładnie ustalić, kto i kiedy ustanowił Dzień Babci i Dziadka, o tyle istnieje pewność, że honorują one osoby, które ze wszech miar na to zasługują. Babciom wnuki zawdzięczają wspólne prace jak pieczenie, czy gotowanie. Z dziadkiem można wspólnie popracować  w ogrodzie i rozwijać swoje hobby. To oni jako pierwsi opowiadają o dziejach rodziny i wpajają zasady moralne.

To im zawdzięczamy też przede wszystkim opiekę i wychowanie oraz poczucie tego, że jesteśmy kochani. Babciu, dziadku, dziękujemy!
 
Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1691510677338