Sobota, 30.09.2023, Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Poziom wody na rzece Elbląg podnosi się. „4 cm dzielą nas od stanu ostrzegawczego”

17.01.2022, 18:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
Poziom wody na rzece Elbląg podnosi się. „4 cm dzielą nas od stanu ostrzegawczego”
REKLAMA

Poziom wody na rzece Elbląg niebawem może przekroczyć stan alarmowy. Brakuje zaledwie kilku centymetrów. - Monitorujemy sytuację. Dzisiejszy wzrost od rana rośnie. Poziom wody może nadal się podnosić, ale nie musi - przyznaje Tomasz Świniarski, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Elblągu.

Nad stanem poziomu wody na rzece Elbląg czuwają pracownicy Departamentu Bezpieczeństwa oraz elbląscy strażacy. - Monitoring będzie prowadzony do rana. Jutro wiatr ma się uspokoić, ale zobaczymy, co stanie się do tego czasu – zaznaczył Łukasz Kochan, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu.

Poziom ostrzegawczy dla rzeki Elbląg to 590 cm, a poziom alarmowy 610 cm. Od rana poziom wody wciąż rośnie. O godz. 6.00 wynosił on 498 cm, o godz. 8.00 – 517 cm, o godz. 10.00- 550 cm, o godz. 12.00 – 568 cm, o godz. 14.00 – 577 cm, godz. 16.00 – 583 cm, godz. 17.00 – 586 cm.
 

 

Póki co nie mamy żadnych ostrzeżeń hydrologicznych. Tendencja faktycznie jest rosnąca. Widzimy, co dzieje się na dworze i jaka jest siła wiatru, ale monitorujemy stan na bieżąco

 

– uspokaja Tomasz Świniarski.


Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa zapewnia, że wiatr jak na razie jest sprzyjający. - Dzisiaj wiatr jest przede wszystkim z kierunków zachodnich. To jest wiatr, który z reguły nie groził Elblągowi. My obawiamy się bardziej wschodnich i północno-wschodnich wiatrów. Może być jednak tak, że wiatr będzie wpychać wodę z Jeziora Drużno – stwierdził Tomasz Świniarski. - Tego nie wiadomo. Będziemy to obserwować.

Czy można się obawiać zagrożenia powodziowego? - Takiego zagrożenia nie ma według naszego programu prognozującego. Patrząc na wzrost wody od godzin porannych widzimy, że wzrost jest duży, ale bazujemy na prognozach IMGW (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – przyp. red.), który nie przesłał nam żadnego ostrzeżenia hydrologicznego, a na nie składa się kilka czynników takich jak stan wody w Bałtyku, prognoza pogody, siła wiatru, opady - opowiadał Tomasz Świniarski.

 

Mamy nadzieję, że przekroczymy tylko i wyłącznie stan ostrzegawczy

– dodał Tomasz Świniarski.
 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ Jerzy Basiukiewicz
  Poniedziałek, 17.01

  Zeromskpego 22 punkt pobierania wymazow na cowit 19 kontener .Ludziie chorzy czekaja w kolejce na dworze .Jest zima.Czy to jest stanart polskiej sluzby zrowia?Gdzie jestescie wy ziennikarze ?

 2. 2
  +5
  ~ Mechanik
  Poniedziałek, 17.01

  Co na to Tomasz Świniarski?

 3. 3
  +3
  ~ Wzrost
  Poniedziałek, 17.01

  Dzisiejszy wzrost od rana rośnie 😄😄

 4. 4
  +3
  ~ Dfgg
  Wtorek, 18.01

  Jest 7 nad ranem 18 stycznia.... rozumiem że już Elbląg zalało i toniemy ?

 5. 5
  +3
  ~ wzrost2
  Wtorek, 18.01

  Czy dzisiejszy wzrost już opadł?:))))))

 6. 6
  +4
  ~ a woda szła!
  Wtorek, 18.01

  Boję się. A co z "portem" i obrotnicą - zabezpieczone? Przy takiej wodzie może lepiej nie budować obrotnicy i portu, bo to jest zjawisko nigdzie indziej nie spotykane - poziom wody rośnie od milionów lat w tej rzeczułce.

 7. 7
  +1
  ~ paranooooja
  Wtorek, 18.01

  za co bierzę kasę co miesiąc z naszych podatków dyrektor zarządzania kryzysowego strażak na emeryturze Świniarski??? i jeszcze pełno jest takich emerytów w ratuszu

 8. 8
  0
  ~ PYTAMY
  Wtorek, 18.01

  Czy pieniądze przeciw powodziowe idą do Elbląga czy na lyne w olsztynie, jak wam nie wstyd.

 9. 9
  0
  ~ Sapian
  Wtorek, 18.01

  Przekroczyliśmy tylko i wyłącznie stan ostrzegawczy?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2012000083923