Sobota, 25.05.2019, Imieniny: Grzegorz, Urban, Magda
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Żywioł odpuszcza? Wody w rzece Elbląg powoli ubywa [aktualizacja]

03.01.2019, 09:30:06 Rozmiar tekstu: A A A
Żywioł odpuszcza? Wody w rzece Elbląg powoli ubywa [aktualizacja]
Fot. Ryszard Biel

Woda w rzece Elbląg powoli opada, choć nadal przekracza stan alarmowy. W tej chwili utrzymuje się na poziomie 631 cm. W mieście nadal obowiązuje stan pogotowia przeciwpowodziowego. Wszystko jednak wskazuje na to, że sytuacja się uspokaja.

Silny, porywisty wiatr z północy, wpychający wodę z Zalewu Wiślanego w głąb lądu, spowodował cofkę. Od wczoraj (2 stycznia) na Żuławach i Zalewie Wiślanym obowiązuje trzeci stopień zagrożenia. Tylko w rzece Elbląg, w ciągu kilkunastu godzin, przybyło grubo ponad metr wody. Strażacy i służby miejskie od wczorajszego popołudnia, gdy przekroczyła stan 615 cm, zabezpieczali najbardziej narażone na zalanie miejsca. W Elblągu najgorzej sytuacja wyglądała na Bulwarze Zygmunta Augusta.

Praktycznie na całej długości został on obłożony rękawami przeciwpowodziowymi - od mostu, bo tam jest najniżej, obok prokuratury, w kierunku muzeum. Strażacy wyłożyli rękawy również na ulicach: Grochowskiej i Stawidłowej. Tam bardziej profilaktycznie, aby uspokoić mieszkańców, bo była jeszcze rezerwa. W tej chwili, w mieście, nie ma bezpośredniego zagrożenia

- mówi Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

Alert hydrologiczny IMGW obowiązuje do dziś (3 stycznia), do godz. 12. Sytuacja powoli się uspokaja, choć silny wiatr może utrzymać się trochę dłużej. - Przewiduje się, że w najbliższych godzinach w powiecie elbląskim porywy wiatru od 65 km/h do 75 km/h utrzymają się do 15 - informuje synoptyk IMiGW.

Do północy wody cały czas przybywało, dopiero po północy nieznacznie zaczęła opadać. Obecnie wynosi 631 cm i nadal przekracza stan alarmowy, który wynosi 610 cm. Zobaczymy, jak sytuacja będzie się kształtowała w ciągu dnia. Mamy nadzieję, że się uspokoi, ale do tego czasu utrzymywane jest pogotowie przeciwpowodziowe

- dodaje Joanna Urbaniak.

Z wodą walczono również w powiecie elbląskim. Najtrudniej sytuacja wyglądała na Wyspie Nowakowskiej. W Nowakowie został zamknięty most pontonowy, doszło także do podtopień. Tutaj również wody ubywa. Obecnie utrzymuje się ona na poziomie 638 cm (dane z godz. 8.30) i o 8 cm przekracza stan alarmowy.

AKTUALIZACJA godz. 12

Od rana poziom wody w rzece Elbląg opadł o kilka centrymetrów. W tej chwili wynosi 626 cm. Podobnie sytuacja wygląda w Nowakowie, tu aktualny poziom to 631 cm. Od godz. 12 na Żuławach i Zalewie Wiślanym nie obowiązuje już alert hydrologiczny. Jak przewidują synoptycy, silniejszy wiatr może utrzymać się do godz. 15. W Elblągu nadal obowiązuje stan pogotowia przeciwpowodziowego.
 

AKTUALIZACJA godz. 15
 

Woda w rzece Elbląg opadła poniżej stanu alarmowego. W tej chwili jej poziom wynosi 608 cm. Nadal jest powyżej stanu ostrzegawczego (590 cm).

 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.