Niedziela, 14.07.2024, Imieniny: Stella, Bonawentura, Marcelin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Orszak Trzech Króli w dobie pandemii pod hasłem „Dzień dziś wesoły”

06.01.2022, 18:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Orszak Trzech Króli w dobie pandemii  pod hasłem „Dzień dziś wesoły”
fot. Majka Brejdak

Tradycją święta Trzech Króli stały się orszaki, które z  każdym rokiem skupiały coraz większą ilość elblążan. Wyruszały one z Placu Kazimierza Jagiellończyka i ulicami miasta przechodziły do katedry św. Mikołaja, po drodze przedstawiając scenki rodzajowe opowiadające historie narodzenia Jezusa. Pandemia sprawiła, że już w ubiegłym roku organizatorzy Orszaku Trzech Króli zmodyfikowali jego scenariusz, a i tegoroczne spotkanie odbiegało od takiego, do którego mieszkańcy Elbląga zdążyli się przyzwyczaić.

 

 

Organizatorzy zapowiedzieli, że w związku z pandemią nie będzie, jak w latach ubiegłych,  przejścia Orszaku Trzech Króli przez miasto w licznym towarzystwie mieszkańców. W ubiegłym roku, czyli pierwszym roku pandemii, organizatorzy zdecydowali się na umieszczenie nagranego przemarszu Orszaku w internecie.  W tym roku zrezygnowali z jego oficjalnego  i tłumnego przemarszu, natomiast nie zrezygnowali ze spotkania z mieszkańcami Elbląga, zapraszając ich do wspólnego kolędowania.

 

Bardzo niewiele miast ryzykuje organizację orszaku w takim wydaniu jak wcześniej. My również, mimo, że przygotowywaliśmy się do niego cały rok, ze względu na pandemię ograniczyliśmy tegoroczny orszak. O godzinie piętnastej, w katedrze pw. Św. Mikołaja odbędzie się pokłon w pasterzy i wspólne kolędowanie. Królowie też dojdą do katedry i będzie można ich zobaczyć, zrobić z nimi zdjęcia. Pojawi się też patron Elbląga - św. Mikołaj, który od wielu lat uczestniczy w Orszaku Trzech Króli. A jak św. Mikołaj, to i drobne prezenty

 

– zapowiadał Jan Brzozecki, jeden z organizatorów .

 

 Królowie Kacper, Melchior i Baltazar w towarzystwie św. Mikołaja i innych członków orszaku wyruszyli z kościoła Bożego Ciała i, tym razem chodnikiem, przeszli do Katedry pw. Św. Mikołaja. Mijani przechodnie uśmiechali się i machali do barwnego korowodu.

 

Widzimy, że ludzie chcą się spotkać w tym dniu, ale prośby o zachowanie dystansu, noszenie maseczek, zachowanie bezpieczeństwa, by nikt nie zachorował nie spotykają się ze zrozumieniem, dlatego w tym roku orszak ponownie przyjął inny format

 

– mówi Jan Brzozecki, który wcielił się w rolę św. Mikołaja.

 

Organizatorzy, którymi jest Elbląski Orszak Trzech Króli, czyli  osoby związane z kościołem Bożego Ciała pod kierownictwem księdza Piotra Bryka, przygotowali kilka niespodzianek.

 

 Ten orszak jest taką  niedawno powstałą tradycją, żebyśmy wspólnie mogli się spotkać i wspólnie świętować ten dzień. Gdy widzimy te uśmiechnięte twarze uczestników w koronach, słyszymy radosne kolędowanie, to aż chce się poświęcić kolejny rok na przygotowania. Zależy nam, żeby dać ludziom trochę słońca i optymizmu w tym nienajlepszym czasie. Dlatego też w  tym roku idziemy pod hasłem „Dzień dziś wesoły”

 

– dodaje Jan Brzozecki.

 

 

 

 

 

KS

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Orszak Trzech Króli ( zdjęć 79 )
Dodano: 2022-01-06 | fot. Majka Brejdak
0

Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Cuda,cuda
  Czwartek, 06.01

  W innych miastach pandemi nie ma tylko w Elblągu. Po to się szczepilismy by zycie wrocilo do normy. Czy naprawde wszedzie antyszczepionkowcy i blokada zycia i wszystkiego .

 2. 2
  --4
  ~ Jaroslaw
  Czwartek, 06.01

  Żenada, inne miasta i wioski potrafiły zorganizować orszak , tylko w Elblągu panuje pandemia. Jak manifestowały Julki z lempart w sprawie aborcji to pandemia nie stanowiła problemu. Elbląg wiocha dla wróbla i jego stada.

 3. 3
  0
  ~ Roma
  Czwartek, 06.01

  Wspominam orszaki z poprzednich lat. To były widowiskowe i piękne orszaki. Teraz jest inny czas i orszak inny, ale bardzo się cieszę, że został choć w takiej minimalistycznej formie zrobiony. Dla mnie katoliczki jest bardzo ważne, że wychodzi się z przekazaniem tych wartości na zewnątrz. Podziękowania dla organizatorów. No , a kto orszak organizuje? Czy redakcja może coś napisać o tym?

 4. 4
  +1
  ~ Spacerowicz
  Piątek, 07.01

  Omikron w natarciu , a w katedrze jak w niebie wszyscy bez masek .

 5. 5
  0
  ~ MMmi
  Piątek, 07.01

  a maski gdzie???!!!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.200856924057