Wtorek, 25.01.2022, Imieniny: Tatiana, Pawel, Milosz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Miejskie inwestycje. Podsumowanie 2021 roku

30.12.2021, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Miejskie inwestycje. Podsumowanie 2021 roku
Fot. Archiwum redakcji

Mijający rok być może nie był szczególnie obfity w miejskie inwestycje. Jednak mimo pandemii i napiętego budżetu udało się w Elblągu zrealizować kilka ważnych przedsięwzięć. Przedstawiamy ich zestawienie. Które z nich zdaniem Czytelników info.elblag.pl były najpotrzebniejsze? 
 

Inwestycje drogowe
 

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy sporo działo się na elbląskich drogach. Za blisko 4 mln zł (ok. 2 mln to dofinansowanie) przebudowano ulicę Fromborską (odcinek od ul. Królewieckiej do ul. Ogólnej). Położono tam nową nawierzchnię jezdni, wyremontowano chodniki i wybudowano ścieżkę rowerową. Jednak najważniejszym elementem całego przedsięwzięcia była budowa ronda na skrzyżowaniu Fromborskiej z Królewiecką. 


 

Z kolei wzdłuż ulicy Kościuszki, a także na odcinkach Górnośląskiej i Agrykola powstały nowe drogi dla rowerzystów. Ta inwestycja obejmowała budowę dwukierunkowej ścieżki rowerowej długości 1,97 km, zlokalizowanej wzdłuż ul. Kościuszki, odcinek od ul. Królewieckiej do ulicy Wspólnej, wraz z budową kładki dla rowerów przez rzekę Kumielę oraz budowę dwukierunkowej ścieżki rowerowej o długości 0,54 km, zlokalizowanej w ciągu ulicy Agrykola wraz z odcinkiem jednokierunkowej ścieżki rowerowej w ciągu ulicy Górnośląskiej. Kosztowała ponad 4,2 mln zł (z tego blisko 2 mln zł to również dofinansowanie z funduszy unijnych). 


 

Prace drogowe prowadzono również na ulicy Warszawskiej i moście kardynała Wyszyńskiego. Tam odnowiono nawierzchnię i zmieniono organizację ruchu - wytyczono dodatkowy pas do skrętu w prawo. Odnowiono także odcinki ulic: Grochowskiej, Sadowej oraz ul. Leszno.  
 

Na zakończenie części inwestycji drogowych, które rozpoczęto w 2021 roku, elblążanie będą musieli poczekać. Jesienią podpisano umowę z firmą Colas Polska, wykonawcą pierwszego etapu budowy ulicy Wschodniej (odcinek od ulicy Łęczyckiej do leśniczówki Dębica). Ma on wykonać dokumentację projektową przedsięwzięcia, a następnie je zrealizować. W planach jest m.in. budowa jezdni, chodników, ścieżki rowerowej, zjazdów, zatoczek autobusowych i oświetlenia. Koszt zadania to ponad 12,7 mln zł, z czego ponad 7,2 mln to dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Termin zakończenia robót budowlanych to 30 maja 2023 roku.
 

To bardzo ważna inwestycja dla układu komunikacyjnego miasta, który docelowo odciążyć ma ul. Bema. Przedsięwzięcie to jest również bardzo ważne do obsługi rozbudowywanego cmentarza Dębica

- podkreślał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga podczas konferencji, która towarzyszyła podpisaniu umowy z wykonawcą.
 

W 2021 r. rozpoczęły się również prace na ul. Janowskiej (odcinek od ul. Hetmańskiej do ul. 3 Maja). - Zadanie jest realizowane wspólnie z SM Śródmieście na podstawie zawartego w 2019 roku porozumienia. Spółdzielnia zobowiązana była do opracowania dokumentacji projektowej, wybudowania kanalizacji deszczowej oraz przebudowania sieci podziemnych będących w kolizji z projektowaną ulicą i to zrobiła. Miasto pokryje koszty prac drogowych - informował Marek Pawlikowski, dyrektor Zarządu Dróg UM w Elblągu podczas Komisji Gospodarki Miasta. Część tych prac już wykonano, zakończenie całego zadania planowane jest na wiosnę 2022 roku. 
 

Do sierpnia przyszłego roku ma również zostać wybudowane połączenie drogowe między ulicami: Lotniczą i Akacjową. Teren budowy przekazano pod koniec września. 6 grudnia wykonawca wprowadził czasową zmianę organizacji ruchu w tym miejscu i ruszyły prace. Wartość tego kontraktu to ponad 8,5 mln zł. 
 

Oświata i służba zdrowia


Budowa przedszkola i żłobka przy ul. Mielczarskiego to jedna z ważniejszych inwestycji oświatowych. Energooszczędny, ekologiczny obiekt powstał w miejsce baraku, który od kilkudziesięciu lat był siedzibą Przedszkola nr 18. W nowym obiekcie opiekę będzie miało 210 dzieci. Od nowego roku zostanie on oddanych do ich użytku. Koszt tej inwestycji to prawie 9,7 mln zł (dofinansowanie z Funduszu Inwestycji Lokalnych wynosi prawie 6 mln zł, a dofinansowanie z rządowego programu Maluch to ponad 1,6 mln zł).
 

W 2021 roku rozpoczęto także budowę hal sportowych nad boiskami przy Szkołach Podstawowych nr 18 i 21. Miasto zapłaci za to łącznie 5,5 mln zł. Nowe hale powinny powstać do połowy 2022 r. 


Miasto inwestuje również w służbę zdrowia. W marcu tego roku rozpoczęła się budowa bloku operacyjnego i modernizacja wybranych oddziałów Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II. Prace przebiegają zgodnie z planem, na ich zakończenie prac poczekamy do grudnia 2022 roku. Koszt całego przedsięwzięcia to ok. 52 mln zł (z tego dofinansowanie z UE to 36 mln zł). - To jedna z najważniejszych inwestycji w naszym mieście - podkreślał Witold Wróblewski. 
 

Działo się w kulturze 


Podczas minionych dwunastu miesięcy sporo inwestycji dotyczyło kultury. Z opóźnieniem, ale zakończono w końcu remont muszli koncertowej w Bażantarni. To zadanie zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok. Koszt inwestycji wyniósł prawie 756 tys. zł. W ramach modernizacji wykonano między innymi renowację ścian, sklepienia, wymianę poszycia dachowego, zabezpieczona została konstrukcja metalowa obiektu, wymieniono uszkodzone elementy konstrukcji drewnianej. Zmieniono również kolor obiektu, z zielonego na czerwony.


 

Kolejne dwie duże inwestycje, co prawda nie są inwestycjami miejskimi, ale nie sposób o nich nie wspomnieć, mówiąc o elbląskiej kulturze. 
 

W maju zakończyła się zakrojona na szeroką skalę rozbudowa i modernizacja Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Charakterystyczna bryła instytucji powiększyła się o dwie dobudówki. 
 

Mamy ok. 1900 m2 nowych powierzchni. Powstały nowe pracownie, sala kinowa, sala widowiskowo-sportowa. Odnowiliśmy wszystkie pomieszczenia, dostosowaliśmy do aktualnych wymogów. 

 

- mówił Antoni Czyżyk, dyrektor CSE "Światowid" podczas konferencji prasowej zorganizowanej na zakończenie inwestycji.

Realizacja przedsięwzięcia zajęła 2,5 roku i kosztowała ok. 26 mln zł (z czego dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 12 mln 190 tys. zł, wkład własny samorządu województwa to ok. 12 mln, a wkład własny Światowida - ponad 2 mln zł).


 

Kilka miesięcy później prace ruszyły po sąsiedzku. Tym razem swoją powierzchnię powiększa Teatr im. Aleksandra Serwruka, mający siedzibę w tym samym obiekcie co CSE "Światowid". Obecnie trwa pierwszy etap inwestycji. Obejmuje on m.in. stworzenie oddzielnego wejścia od strony ul. Teatralnej i powiększenie małej sceny, a także przygotowanie sali edukacji teatralnej. Koszt tej części projektu to prawie 13 mln 400 tys. zł.|
 

Dolinka po rewitalizacji
 

Na początku grudnia elblążanom zaprezentowano efekty jednej z większych ubiegłorocznych inwestycji. W mikołajki oficjalne oddano do użytku zrewitalizowany za ponad 13,5 mln park Dolinka. Obecnie przypomina ona duży plac zabaw i rekreacji. To za sprawą 160 urządzeń i elementów małej architekty, które zamontowano w parku. Są tu różnego rodzaju zjeżdżalnie, huśtawki, karuzele, miejsca do wspinaczki, trampoliny i zjazd linowy dla najmłodszych, a także stoły do ping-ponga i szachów, stoły piknikowe, grille i plenerowa siłownia dla dorosłych. Przebudowano również dawny amfiteatr, który od lat znajdował się w opłakanym stanie. Obecnie w jego miejscu znajduje się niewielka scena z miejscami siedzącymi. W parku powstały dodatkowe ścieżki rowerowe i piesze. 

Którą z ubiegłorocznych inwestycji uważacie za najważniejszą, a która była niepotrzebna dla Elbląga? Piszcie w komentarzach.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ aleksandra
  Czwartek, 30.12

  W temacie szeroko rozumianej Kultury , czy Prezydent Elbląga nie mógłby pomysleć w planach na 2022 rok o odtworzeniu Elblaskiego Miejskiego Radia . dużo mniejsze miasta mają swoje rozglośnie , czemu Elbląg nie ma .

 2. 2
  +5
  ~ M.
  Czwartek, 30.12

  @aleksandra, dorzucam jeszcze "w temacie szeroko rozumianej Kultury" kilka pozycji do zrealizowania na kolejne lata i oby nie odkładane na tzw. nigdy: filharmonia, rozbudowa Galerii El , wskrzeszenie zamku krzyżackiego w jakiejś postaci także pod kątem krzewienia kultury, a także muzeum przemysłu elbląskiego i tradycji morskich i hanzeatyckich M. E-ga

 3. 3
  0
  ~ Czytelnik gazet
  Czwartek, 30.12

  ~ aleksandra ~ M : świetne pomysły !!! Posiadacie pewien zasób wiedzy dający Wam możliwość oszacowania kosztów tych propozycji ? Wskażcie źródła finansowania, a na pewno Pan Prezydent wraz z urzędnikami bardzo chętnie się nad tym pochylą ! Przed nami "Nowy Ład", a on nawet najmniej kosztowne przyszłoroczne inwestycje ostro zweryfikuje !

 4. 4
  +4
  ~ Elblazanin
  Czwartek, 30.12

  Filharmonie nalezy stworzyc w Elblągu,podwaliny juz sa w postaci elblaskiej orkiestry kameralnej.,

 5. 5
  +3
  ~ sukcesidło trąbione
  Czwartek, 30.12

  To są inwestycje czy remonty? Co to jest inwestycja? Miasto hanzeatyckie, oceaniczny port , administrowane przez psl i ma 130 tysięcy mieszkańców na papierze. To są inwestycje, bo wychodek za stodołą jest łazienką.

 6. 6
  +4
  ~ skojarzenia
  Czwartek, 30.12

  ~czytelniku gazet - raczej urzędniczku fotelowy. Mówisz, że "prezydent się pochyli". To slogan podnoszący rangę cudownie wybranego, ale jakoś czuję obrzydzenie gdy wyobrażam sobie jak prezydent , ten prezydent, się pochyla. W bieliźnie czy bez?

 7. 7
  0
  ~ zofia
  Czwartek, 30.12

  W paru wpisach zrobilismy - burzę mózgów - pomysłów dot kultury .Z tego Dyrektor Jocz ,jeżeli powaznie traktuje elblążan powinien wybrać kilka z 10 do rozpatrzenia na lata 2022 - 2023 .Nie warto się poddawać na samym początku , pozytywne myślenie , damy radę O koszty np. radia , to trzeba zapytać Malborską Rozgłosnię . I poszukać sponsorów typu : DRE , Wójcik , Metalexpert , UM ,Szpital Wojewódzki , Teatr , Port itp. Druga w kulturę to : Osada Truso . Trzeci temat na rok 2022 - , trochę mniej w kulturę - Przejęcie przy pomocy dobrych prawników w końcu po 20 latach Placu Konstytucji od hamulcowego zabudowy Centrum Elbląga ciastkarza .

 8. 8
  0
  ~ krystyna
  Piątek, 31.12

  jeżdząc ulicami Elbląga obserwuję ,że do najwiekszych inwestycji 2021 roku należy chyba zaliczyć wycinkę drzew przy wielu ulicach . Dziś zaobserwowałam to na Alei Grunwaldzkiej , ktora chyba tak zle i prowincjonalnie nie wyglądała od lat . Prezydent Nowaczyk zapowiedzial na początku kadencji zrobienie z niej reprezentacyjnej ulicy Elbląga . Szkoda ,że kolejni prezydenci nie wpisali tego do swojego programu .

 9. 9
  +8
  ~ 12344
  Piątek, 31.12

  Jeżeli chodzi o park Dolinka i Muszle Koncertową, to nie jest inwestycja tylko lata niedbałości. Pozwalało się latami aby obiekty niszczały, a dzisiaj mówi się o inwestycji.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.95908808708191