Środa, 18.05.2022, Imieniny: Alicja, Feliks, Eryk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Obchody Święta Niepodległości połączyli z obchodami 100-lecia związku OSP RP

15.11.2021, 10:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Obchody Święta Niepodległości połączyli z obchodami 100-lecia związku OSP RP

11 listopada to jedna z ważniejszych dat na kartach historii Polski. Tego dnia, 103 lata temu, odzyskaliśmy niepodległość. To data poprzedzona wieloma walkami, powstaniami, wojnami i zaborami. Okupiona wieloma rannymi, zabitymi i zaginionymi. To dzięki waleczności naszych przodków dziś możemy żyć w wolnej Polsce.


W tym roku ten dzień przybiera dodatkowe znaczenie. Czasy mamy ciężkie, nietypowe… Wszystkie wydarzenia jakie mają miejsce zarówno w naszym kraju, na jego granicach jak i poza nimi pokazują nam, że musimy dbać o to co ponad 100 lat temu wywalczyli nasi Rodacy.


Dlatego 11 listopada, postanowiliśmy w naszej małej ojczyźnie, w miejscowości Fiszewo,w gminie Gronowo Elbląskie uczcić pamięć poległych. Zebraliśmy się pod Pomnikiem upamiętniających Powstańców Listopadowych, gdzie czuwała już warta złożona z druhów Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Gronowie Elbląskim. Wprowadzony został Sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Fiszewie z bardzo znaczącym zdaniem „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Jeden z druhów odczytał Apel Poległych. Dzięki obecności uczniów Zespołu Szkółw Gronowie Elbląskim wraz z Panią Dyrektor oraz jedną z nauczycielek wysłuchaliśmy wierszy oraz pięknej, krótkiej lekcji historii. Nie mogło się to odbyć bez odśpiewania hymnu państwowego.  Dodatkowo złożone zostały kwiaty, wieńce oraz zapalone znicze na znak pamięci o wydarzeniach, których dziś była rocznica.


Dodatkowym wydarzeniem jakie uczciliśmy tego dnia była 100. rocznica powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. To uczestnictwa w tej akcji zaprosiliśmy druhów i druhny z sąsiednich jednostek. Odwiedzili nas strażacy z OSP Rozgart oraz Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z Krzewska, Zwierzna,Żurawca i Braniewa. Byliśmy także my, OSP Gronowo Elbląskie wraz z naszą drużyną młodzieżową oraz gospodarze – OSP Fiszewo ze swoimi młodymi druhami.


Na nasze zaproszenie odpowiedziało również wiele znakomitych i ważnych dla nas osobistości. Swoją obecnością zaszczycił nas Rzecznik Prasowy Lasów Państwowych Pan Michał Gzowski, Komendant Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej Pan Łukasz Kochan, Prezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Elblągu Pan Ryszard Janusz. Wśród gości znaleźli się również Przewodniczący Rady Gminy Gronowo Elbląskie Pan Krzysztof Dorosz, Radna Gminy Gronowo Elbląskie Pani Katarzyna Zajkowska, Radny Powiatowy Gminy Gronowo Elbląskie Pan Robert Bieliński oraz Wójt Gminy Markusy Pani Dorota Wasik. Nie zabrakło również włodarza naszej Gminy, Pana Wójta Marcina Ślęzak wraz z pracownikami Urzędu Gminy oraz Pani Kierownik Biblioteki Publicznej Gminy Gronowo Elbląskie Pani Małgorzaty Józefowicz.

 

Wspólnie, w pierwszej kolejności, zasadziliśmy dąb poświęcony przez św. Jana Pawła II po czym w ramach akcji #100drzew na 100 lat Związku OSP RP zasadziliśmy 100 dębów. Po tym na wszystkich uczestników czekała ciepła grochówka, ognisko oraz ciasto, a to wszystko przygotowane przez Sołectwo Fiszewo.
 

O godzinie 12:00 w ramach inicjatywy Niepodległa dla hymnu kolejny raz odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Było do bardzo podniosłe i ważne wydarzenie. Obchody 11 Listopada zakończyliśmy wręczeniem pamiątkowych certyfikatów uczestnictwa w akcji #100drzew na 100 lat Związku OSP RP oraz podziękowań.
 

Całość dzisiejszych obchodów bardzo pozytywnie nas zaskoczyła i zmotywowała do kolejnych działań. Dziękujemy, że mogliśmy zorganizować takie wydarzenia, być razem i wspólnie tworzyć wspomnienia i historię dla potomnych. Dziękujemy wszystkim, którzy tego dnia byli z nami. Dziękujemy za współpracę, pomoc i wiele dobrych słów.

 


 Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ od 100 lat
  Poniedziałek, 15.11

  Pięknie! Taka tradycja i sposób jej realizacji potrzebne są w mieścinach, gdzie sztampa - hymn, odczytanie, wiązanki na glebę, poszli. Jednak można inaczej, w przyjaźni i z chęcią. Takie spotkania niosły polskość przez XIX wiek. Dziękuję!

 2. 2
  +1
  ~ kij
  Poniedziałek, 15.11

  Szkoła przygotowała część artystyczną ale nie podano nazwiska obecnej pani dyrektor i nauczycielki za to wymieniono z imienia i nazwiska inne osoby. Nie uchodzi, oj nie uchodzi ...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.85537719726562