Środa, 8.12.2021, Imieniny: Maria, Wirginia, Wirgiliusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Marek Jagodziński z nagrodą biskupa elbląskiego. Za nami gala XXI Dni Papieskich [zobacz zdjęcia]

21.10.2021, 21:05:00 Rozmiar tekstu: A A A
Marek Jagodziński z nagrodą biskupa elbląskiego. Za nami gala XXI Dni Papieskich [zobacz zdjęcia]
Fot.RB

Marek Jagodziński archeolog, odkrywca i badacz osady Truso został tegorocznym laureatem katolickiej nagrody "Tuus", przyznawanej przez biskupa elbląskiego. Za nami gala XXI Dni Papieskich w Elblągu. Uroczystość uświetnił koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza.

 

Uroczysta gala XXI Dni Papieskich odbyła się w czwartek, 21 października, w hali sportowo-widowiskowej przy al. Grunwaldzkiej. Podczas wydarzenia wręczona została nagroda biskupa elbląskiego "Tuus". W tym roku wyróżniony został dr Marek Jagodziński archeolog, który w latach osiemdziesiątych XX wieku odkrył w Janowie koło Elbląga, poszukiwaną przez innych badaczy, staropruską osadę Truso i kolejne dekady poświęcił na poznawanie jej tajemnic.

 

Czuję dumę z tego, że otrzymałem taką nagrodę. Myślę, że to nagroda za solidną, ciężką pracę, za dołożenie tej ważnej cząsteczki historii tego regionu, tej części Europy. Całe swoje życie poświęciłem badaniom Truso. Gdy przyjechałem do Elbląga, do pracy, udało mi się ją odkryć i sukcesywnie, przez te 40 lat ją badałem. Ostatnie 10 lat poświęciłem na publikacje. Najważniejsze jest opracowanie materiału, który się wydobywa. W trakcie tych prac udało się zidentyfikować niesamowite artefakty, związane z najstarszymi świadectwami obecności chrześcijan na tym obszarze. Pochodzą z pierwszej połowy X wieku, czyli z okresu wcześniejszego niż gdy św. Wojciech prowadził tutaj swoją misję. Myślę, że jeszcze zostało dużo do zrobienia. Osada nadal jest przebadana w niewielkim stopniu. Dalsze badania zostawiam jednak przyszłym pokoleniom

 

- mówił dr Marek Jagodziński.  

 

- W imieniu mieszkańców dziękuję Markowi Jagodzińskiemu za dotychczasową działalność, dzięki której możemy okrywać naszą tożsamość, poznawać dzieje naszych przodków, a również pogłębiać wiedzę na temat naszej wiary i chrześcijaństwa - dziękował tegorocznemu laureatowi Janusz Nowak. 

 

Nagroda "Tuus" została przyznana po raz 14. W gronie jej dotychczasowych laureatów są między innymi: Krystyna Grzybicka, szefowa Domu Pomocy Społecznej w Elblągu, misjonarz ks. Stanisław Gorgol oraz Elżbieta i Jarosław Ciepłuchowie, małżeństwo prowadzące rodzinę zastępczą. - To osoby, które są nastawione na pomoc innym, humanizm. Kapituła nagrody przyznając nominacje, wskazuje ludzi z naszego środowiska, zaangażowanych w promocję człowieka, kultury i nauki, pracę charytatywną czy też działalność edukacyjno-wychowawczą - przypomniał ks. Piotr Towarek, prowadzący uroczystość. 

 

Sama nazwa „Tuus” zaczerpnięta została z hasła pontyfikatu Jana Pawła II „Totus Tuus” i oznacza: „Cały twój”.


 

Jan Paweł II podrywał narody do upominania się o własne prawa i wolności, budził nadzieję, dawał swoim przykładem i słowem odwagę, uczył, że Chrystus jest kluczem do zrozumienia dziejów. Dlatego też jesteśmy papieżowi, Słowianinowi wdzięczni. Tak też rozumiem to nasze zgromadzenie i koncert

 

- podkreślał bp Jacek Jezierski, biskup elbląski.

 

Uroczystość tradycyjnie miała muzyczną oprawę. Zainaugurował ją występ elbląskiego zespołu MySłowni. Na zakończenie gali odbył się koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza.

 

Hasłem tegorocznych dni są jedne z pierwszych słów papieża Jana Pawła II - „Nie lękajcie się!”. Wypowiedział je podczas inauguracji swojego pontyfikatu 22 października 1978 roku. 

 

Organizatorami Dni Papieskich w Elblągu są: Biskup Elbląski Jacek Jezierski i Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.


 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Gala XXI Dni Papieskich ( zdjęć 48 )
Dodano: 2021-10-21 | Fot.RB
0

Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +18
  ~ Siwek
  Czwartek, 21.10

  A ten siwiejacy starszy pan od lewego oczekuje rozgrzeszenia ? No w sumie racja!

 2. 2
  +16
  ~ Bywalec
  Czwartek, 21.10

  Niestety są osoby które psują podniosłość uroczystości, a szkoda , po prostu trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść,

 3. 3
  +7
  ~ dziwne
  Piątek, 22.10

  Dni papieskie - Jan Paweł II - a ja myślałem, że papieżem jest Franciszek

 4. 4
  +15
  ~ nowy biskup Nowak
  Piątek, 22.10

  Nowak rzecznikiem i reprezentantem biskupa! Kompletnie się zagubił ostatni elbląski komunista. teoretyczny komunista. czegóż to się nie robi dla pokropku, koryta, elektoratu w drodze do wyborów. Przebił nawet Wróblewskiego od chłopów i czerepaka.

 5. 5
  +13
  ~ Niestety
  Piątek, 22.10

  Przez takich kameleonów lewica z 13 zeszła na 4 procent. I zejdzie.

 6. 6
  +1
  ~ Bez mozgu
  Piątek, 22.10

  Gdzie macie maseczki .przepisy mówią wyraźnie do cholery.

 7. 7
  0
  ~ Aleks
  Sobota, 23.10

  Występ Pani Alicji Majewskiej i Pana Włodzimierza Korcza bardzo uświetnił tę uroczystość. A co miał być znowu Zenek Martyniuk....

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.99833011627197