Środa, 20.10.2021, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Religia nadal popularniejsza, etyka to wybór nielicznych?

08.09.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Religia nadal popularniejsza, etyka to wybór nielicznych?

Tylko nieliczne elbląskie szkoły prowadzą lekcje etyki - w ubiegłym roku były to dwie placówki. Zdecydowanie popularniejsza nadal jest religia - wszystkie szkoły w naszym mieście mają ją w planach lekcji. Dla miasta oznacza to dodatkowe, niebagatelne wydatki. Okazuje się jednak, że jesteśmy wśród tych samorządów w Polsce, które najmniej płacą katechetom w przeliczeniu na liczbę uczniów.
 

O tym, że w roku szkolnym 2019/2020 za lekcje religii Miasto zapłaciło 3 mln 296 tys. 158,70 zł (łącznie z placówkami niesamorządowymi dotowanymi przez miasto Elbląg jest to - 3 476 914 zł) pisaliśmy już w styczniu tego roku, kiedy dane te podała grupa "Świecka szkoła Pomorze". Teraz elbląskie wydatki możemy porównać z tymi, które ponoszą inne samorządy. Kilka dni temu uruchomiono interaktywną mapę cenareligii.pl, na której znajdziemy koszty zatrudnienia katechetów z podziałem na gminy. 
 

Jak się okazuje, Elbląg w tym zestawieniu znajduje się wśród gmin, które najmniej wydają rocznie na nauczycieli religii w przeliczeniu na jednego ucznia. W naszym mieście daje to kwotę 192,34 zł. Więcej na religię wydaje np. pobliski Pasłęk (313 zł 61 gr na ucznia, ogółem 674 271,74 zł rocznie za lekcje dla 2150 uczniów). Jeszcze dalej nam np. do gminy Braniewo, gdzie wskaźnik ten wynosi 1026,01 zł (gmina ta w roku szkolnym 2019/2020 wydała na lekcje religii dla 196 uczniów 201 tys. 097 zł). 
 

Pełne dane znajdziemy TUTAJ.
 

Na religię, choć to przedmiot nieobowiązkowy, uczęszcza zdecydowana większość uczniów elbląskich szkół (przykładowo w roku szkolnym 2019/2020 było ich 17 137). Tylko nieliczni wybierają lekcje etyki. Placówek, w których ten przedmiot znajduje się w planach lekcji, jest bardzo mało.

W ubiegłym roku szkolnym lekcje etyki były prowadzone w dwóch placówkach oświatowych. W Szkole Podstawowej nr 11 w Elblągu były to 4 godziny tygodniowo dla 25 uczniów (klasy I-III -18 osób, klasy IV-VIII -7 osób). Natomiast w Zespole Szkół Technicznych 2 godziny dla 21 osób. Nabory na ten rok szkolny właśnie trwają. Dopiero w październiku, po zebraniu deklaracji od rodziców, będzie można mówić o liczbie dzieci i godzin etyki w tym roku. Należy jednak podkreślić, że na dzień dzisiejszy nie ma obowiązku uczęszczania na lekcje religii lub etyki. W związku, z czym w ubiegłych latach niektórzy uczniowie nie uczestniczyli ani w lekcjach religii, ani etyki

- informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga.
 

Religia w szkołach to temat, który od dawna wzbudza kontrowersje. Część środowiska chce, aby szkoły były świeckie, a nauczanie religii odbywało się w kościołach. Inny pomysł ma minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, które chce wprowadzić obowiązek uczęszczania na lekcje religii lub etyki. Ta zmiana miałaby zostać wprowadzona najwcześniej za dwa lata. Na razie w naszym kraju uczestnictwo w lekcjach religii nie jest obowiązkowe. To rodzic, lub sam uczeń jeśli jest pełnoletni, musi podjąć decyzję czy chce uczęszczać na zajęcia z tego przedmiotu. Podobnie jest z etyką. 
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Uczeń
  Środa, 08.09

  Tez bym wybrał religię z uwagi na to ze etyka zawsze jest w beznadziejnych godzinach , a na religii jest fajnie kiedy gada sie o bzdetach, a czasem ksiądz jest ok , albo można nie przyjść tak bylo zawsze, ot i caly fenom wyboru! Z wiarą ma to malo wspólnego, zawsze jest wybór mniejszego zła

 2. 2
  +15
  ~ kek
  Środa, 08.09

  Nie ukrywajmy tego że Czarnek to debil. Zamiast iść w przedmioty: matematykę, fizykę, informatykę, itd. to chce wprowadzić do szkół jak najwięcej religii itp., aby dzieci były jak najmniej wykształcone, to jest cofanie szkół do średniowiecza. No cóż, głupim i niewykształconym narodem łatwiej sterować, on wychodzi z tego założenia.

 3. 3
  +12
  ~ N-el
  Środa, 08.09

  Ha...ha...może w podstawówkach to i chodzą...ale potem? Mądrzejsi już są to i wiedzą co się święci...poza tym z tego co wiem czasami szkoda czasu...nic na religii się nie dzieje...nudy...oczywiście z mojego punktu widzenia A poza tym zabierać religię do kościołów...

 4. 4
  +6
  ~ Czarnek to knur i kłamca
  Czwartek, 09.09

  A także idiota

 5. 5
  +5
  ~ ZAKANALAK
  Czwartek, 09.09

  Gdzie Prowincja to Ksiundz + religia ważniejsza,

 6. 6
  --1
  ~ cyrk
  Czwartek, 09.09

  I dla kilku dzieciaków co chodzą na etykę plan całej szkoły wywalony do góry nogami. Bo oni musza mieć dwie etyki rano, a cała szkoła poźniej do 16

 7. 7
  --9
  ~ Janko Muzykant
  Czwartek, 09.09

  Do Czerniak to.. Człowiek sądzi po sobie. Pewnie oceniasz innych jak knur. Przeszkadza ci to, że Profesor Czerniak chce cię nauczyć ludzkich postępowań w życiu wobec kobiet ludzi starszych i słabszych oraz rodziców i wychowawców.

 8. 8
  +7
  ~ Elblazanin
  Czwartek, 09.09

  Czarnek chce wciskać dzieciom średniowieczna ideologię ale na szczęście zadziała to odwrotnie od jego zamierzeń. A jednym z powodów że dzieci chodzą na religie jest to że tam dają 6 za nic i podwyższa im to średnia

 9. 9
  --6
  ~ J.w
  Czwartek, 09.09

  ~ Uczeń też wybrałbyś religię, bo jesteś pospoltym nieukiem i leserem zyciowym na utrzymaniu rodziców.

 10. 10
  0
  ~ Kichawiec
  Piątek, 10.09

  Od nauczania postępowania wobec kobiet czy słabszych to są rodzice a nie facet w sukience który z definicji zachowuje pewien dystans do płci pięknej. No chyba że mowa o średniowiecznym podejściu do kobiet bo w mentalnym zacofaniu to oni przodują...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.