Środa, 20.10.2021, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Tolkmicko: Woda w wodociągach skażona bakterią coli (aktualizacja)

19.07.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Tolkmicko: Woda w wodociągach skażona bakterią coli (aktualizacja)
Dziś, 19 lipca, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu poinformował, że woda z wodociągu sieciowego w Tolkmicku nie nadaje się do spożycia. Powodem jest wykrycie w niej bakterii coli.
 

W lutym br. elbląski sanepid wykrył, podczas rutynowej kontroli, bakterię z grupy coli w wodzie z wodociągu sieciowego w Młynarach. W czwartek, 15 lipca, to samo zjawisko zlokalizowano w wodzie z wodociągu sieciowego w Tolkmicku, który zaopatruje miejscowości Tolkmicko, Janówek, Kadyny, Kikoły, Nowinka (gmina Tolkmicko, powiat elbląski).

 
 
Stwierdzono obecność bakterii grupy coli w ilości 42 jtkl10Oml w SUW w wodzie uzdatnionej, a także na sieci wodociągu w Tolkmicku przy ul. Szpitalnej 6 w przedszkolu w ilości 31 itkl1O0ml, co nie odpowiada wymaganiom określonym w (...) rozporządzeniu Ministra Zdrowia (…) w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi
 
– informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu.
 
 
Co to oznacza? - Wykrycie obecności bakterii z grupy coli w wodzie wodociągowej pochodzącej z ujęć podziemnych może wskazywać, że ujęcie może być podatne na zanieczyszczenie mikrobiologiczne – wyjaśnia Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu. - Bakterie grupy coli nie powinny występować w dostarczanej konsumentom wodzie.
 
 
Długotrwale utrzymujące się zanieczyszczenie wody pitnej bakteriami grupy coli może w konsekwencji przyczyniać się do negatywnych skutków zdrowotnych dla konsumenta. Trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody spełniającej wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia
 
– podaje elbląski sanepid.
 
 
Dziś Urząd Miasta w Tolkmicku poinformował o zaistniałej sytuacji. - 15 lipca Sanepid przeprowadził okresową kontrolę wody ujęcia w Tolkmicku, poprzez pobranie próbek na Stacji Uzdatniania Wody i Przedszkolu w Tolkmicku. 19 lipca otrzymaliśmy telefoniczną informację od służb Sanepid, o obecności bakterii coli w pobranych próbkach – wyjaśnia UMiG Tolkmicko.
 
 
Do czasu wyjaśnienia sprawy, prosimy o powstrzymanie się spożywania wody w jakiejkolwiek postaci z ujęcia w Tolkmicku. Jednocześnie ZGWŚ podejmuje natychmiastowe działania w celu przywrócenia akceptowalnej, zgodnej z przyjętymi normami jakości wody. Z uwagi na krótki czas reakcji, mieszkańcy miejscowości będą zaopatrzeni w miarę możliwości w wodę butelkową przez służby ZGWŚ począwszy od dziś do czasu unormowania sytuacji
 
– podaje UMiG Tolkmicko.
 
 
Aktualizacja:

UMiGT informuje: 20 lipca zostanie uruchomiona infolinia w celu zgłaszania zapotrzebowania na wodę butelkową.  Telefony będą odbierane w godzinach od 7.00 do 11.00 pod numerem telefonu: 55 231 -61 -21 wew.47  Po godzinie 11.00 pracownicy Urzędu będą rozwozić wodę pod wskazane adresy nieruchomości. Do kontaktu zapraszamy osoby starsze, schorowane i mamy będące same w domu, które mają pod opieką dzieci. Rano udostępnimy Państwu informacje o miejscach postoju auta z wodą butelkową. Prawdopodobnie między godziną 8.00 a 10.00 będzie to plac przed Ratuszem.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Hmm..2
  Poniedziałek, 19.07

  No taa,bakteria dopłynęła do Kadyn i stwierdziła że dalej nie płynie.Co z innymi miejscowościami??!! Suchacz Łęcze?

 2. 2
  +3
  ~ Szogun
  Wtorek, 20.07

  A kogo to dziwi....w wodach zalewu w takich temperaturach jest wszystko....więc ci co wchodzą do wody lepiej niech się zastanowią.

 3. 3
  +9
  ~ x
  Wtorek, 20.07

  Prędzej niech się wezmą za te domy co 30 lat stoją, a szambowóz był raz. To będzie wiadomo skąd bakterie się biorą.

 4. 4
  +10
  ~ Qwertz
  Wtorek, 20.07

  Szambo wylewane do nieczynnej studni.

 5. 5
  +6
  ~ Patryk
  Wtorek, 20.07

  Do hmm..2 jakbyś czytał ze zrozumieniem to zobaczyłbyś "z wodociągu sieciowego w Tolkmicku, który zaopatruje miejscowości Tolkmicko, Janówek, Kadyny, Kikoły, Nowinka (gmina Tolkmicko, powiat elbląski)" I już masz odpowiedź, że Suchacz i Łęcze to inne ujęcia. Także najpierw czytaj a potem wysilaj się z komentarzem.

 6. 6
  --3
  ~ tol
  Wtorek, 20.07

  A może by tak rozwozić wodę do wszystkich domów, a nie ustawić samochód na placu przed ratuszem, łaskę robicie? Nie po to was zatrudnili mieszkańcy żeby Tolkmiczanie biegali za woda i dzwonili od .. do?

 7. 7
  0
  ~ Ktosik
  Czwartek, 22.07

  Do tol : ty sie ciesz, że w ogóle dostarczają wodę bo w gminie Młynary w lutym burmistrz w ogóle nie pomyślał o mieszkaniach z okolicznych wiosek, tylko opublikował wiadomość, żeby każdy przed spożyciem wodę przegotowal...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.