Poniedziałek, 20.09.2021, Imieniny: Renata, Filipina, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Oddział neurologiczny zawiesza funkcjonowanie. Pacjenci po pomoc będą musieli jechać do Gdańska

29.06.2021, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Oddział neurologiczny zawiesza funkcjonowanie. Pacjenci po pomoc będą musieli jechać do Gdańska
Fot. Adrian Sajko

W szpitalu przy ul. Królewieckiej brakuje lekarzy. Od 1 lipca zawieszone zostanie funkcjonowanie oddziału neurologicznego - jedynego takiego oddziału w Elblągu. Pacjenci m.in. po udarach opieki medycznej będą musieli szukać najbliżej w Gdańsku, Olsztynie lub Iławie. 

 

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu z problemami kadrowymi dotyczącymi Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym zmagał się od miesięcy. Stały się one tak poważne, że dyrekcja placówki, za zgodą NFZ i wojewody warmińsko-mazurskiego, podjęła decyzję o zawieszeniu funkcjonowania oddziału od 1 lipca. Na razie tylko na dwa miesiące. Ten czas szpital chce wykorzystać na znalezienie i zatrudnienie brakujących specjalistów. 

Potrzebujemy 10 - 12 lekarzy, abyśmy spokojnie mogli powiedzieć, że zapewniamy opiekę wszystkim pacjentom tego oddziału. Tylko do obsadzenia samych dyżurów potrzeba minimum 7 lekarzy. Oprócz tego musimy mieć co najmniej 3 specjalistów do normalnej, stacjonarnej pracy w systemie dziennym. W ostatnim czasie 4 osoby przeszły na emeryturę, a kolejne 2 przejdą niebawem. Niestety specjalizacja neurologiczna nie cieszy się dużą popularnością. Od 5 lat nie mieliśmy żadnego rezydenta, który chciałby się specjalizować w neurologii. W tej chwili mamy więc góra 4 etaty. To za mało. Aktualnie poszukujemy tych specjalistów, gdzie tylko to możliwe. Mamy nadzieję, że to przejściowe trudności. Nie wyobrażamy sobie jak mielibyśmy dłużej funkcjonować bez oddziału neurologicznego

 - mówi Elżbieta Gelert, dyrektorka WSZ w Elblągu.

 

Szpital chce, żeby informacja o tymczasowym zamknięciu oddziału na czas dotarła do lekarzy rodzinnych, specjalistów i samych pacjentów. - Rozsyłamy informacje dotyczącą zawieszenia oddziału do wszystkich lekarzy POZ, nie tylko z Elbląga, ale również Braniewa, Iławy, czy Malborka. Chodzi o to, aby nie kierowano pacjentów na diagnostykę do naszego szpitala - dodaje dyrektorka WSZ w Elblągu.

 

Oddział neurologiczny w szpitalu przy ul. Królewieckiej, to jedyny taki oddział w Elblągu. Rocznie przewija się przez to miejsce ponad 1000 chorych, w tym ok. 400 to pacjenci ze schorzeniami udarowymi. Trafiają tu pacjenci z chorobami naczyniowymi ośrodkowego układu nerwowego, padaczką, stwardnieniem rozsianym czy schorzeniami kręgosłupa i zmianami zapalnymi układu nerwowego, a także po udarach. W najbliższym czasie będą musieli szukać pomocy w szpitalach w innych miastach, te najbliżej położone znajdują się w Olsztynie, Iławie i Gdańsku. 

 

Dyrekcja szpitala zapewnia, że podobny, czarny scenariusz na razie nie grozi innym oddziałom. - Obecnie to jedyny oddział w naszym szpitalu z takimi problemami. Innym oddziałom nie grozi zawieszenie - mówi Elżbieta Gelert.

 

Brak specjalistów, staje się jednak coraz bardziej dotkliwy, nie tylko dla WSZ w Elblągu. 
 

Brak kadry medycznej, lekarskiej, a także pielęgniarskiej, dotyka nas wszystkich i z każdym rokiem się nasila. O tym, się mówi, ale nikt jeszcze w to nie wierzy. My dotkliwie odczuliśmy to na oddziale neurologii, ale w szpitalu potrzebujmy również i innych specjalistów: internistów i neonatologów czy endokrynologów. Są specjalizacje, które w danym czasie cieszą się większym powodzeniem w środowisku studenckim. Moda na specjalności się zmienia. Neurologia nie jest w tej chwili na topie

- wyjaśnia Grzegorz Sosnowski, dyrektor ds. lecznictwa WSZ w Elblągu.

- Sporo obiecujemy sobie po tych stypendiach (system stypendialny dla studentów medycyny uruchomiony przez miasto, pisaliśmy o tym tutaj - przyp. red.). One przynajmniej w jakimś stopniu, na jakiś czas zobowiązują pracownika do pracy w danym miejscu. Dla nas to oznacza, że przez ten okres będziemy mieli dodatkowego lekarza - dodaje Elżbieta Gelert.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (38)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --20
  ~ pacjent
  Wtorek, 29.06

  Tak rządzi PO,PSL,SLD w tym tzw województwie.Niedługo z Elbląga zrobicie zapadłą dziure. Wojewódzki szpital chyba w pensjach i stołkach.

 2. 2
  +35
  ~ dosyć
  Wtorek, 29.06

  a może dyrektor Gelert zamiast latać z Wcisło i pozować do zdjęć to w końcu zajełaby się szpitalem, do jasnej cholery bierzesz kobieto prawie 28 tysięcy pensji miesięcznie.!!!!!

 3. 3
  +29
  ~ absurd
  Wtorek, 29.06

  tak to się właśnie kończy siedzenie przy korycie sejmowym i byle jaka praca w szpitalu a teraz mamy efekty, taka dyrektorka powinna być od razu wywalona z ciepłych posadek

 4. 4
  +23
  ~ Elblążanka
  Wtorek, 29.06

  To jest kpina !!!!

 5. 5
  +11
  ~ emka
  Wtorek, 29.06

  Jesssuss ludzie, nie macie pojęcia i gadacie takie bzdury! Studenci sami wybierają miejsce rezydentury! iI specjalizację jaką chcą robić. Na neurologię od wielu lat nie ma chętnych!

 6. 6
  +11
  ~ wieki
  Wtorek, 29.06

  O jak się okazuje na zdjęciach ten Szpital ma jednak dyrektora. Cóż za miłe niespodzianka i zaskoczenie.

 7. 7
  +8
  ~ TWÓJ Kumpel
  Wtorek, 29.06

  Do - pacjent - co ty bredzisz PIS-owcu przecież chyba masz jeszcze trochę mózgu, i wiesz że teraz w tych czasach rządzi PIS-land i to PIS ROZWALIŁ CAŁĄ SŁUZBĘ ZDROWIA. Niestety.

 8. 8
  +6
  ~ TEN TAMTEN
  Wtorek, 29.06

  Do - absurd - to twój PIS i możesz mu podziękować rozwalił całą SŁUŻĘ ZDROWIA.

 9. 9
  +1
  ~ DOKTOREK
  Wtorek, 29.06

  SZANUJ DOKTORKA SWEGO, BO NIE BĘDZIE ŻADNEGO....

 10. 10
  +1
  ~ skandal
  Wtorek, 29.06

  Ty kumpel a jak był leser Arłukowicz ministrem albo ta Kopaczowa to co? było tak super co? wstydu nie masz ciołku

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.