Poniedziałek, 21.06.2021, Imieniny: Alicja, Marta, Alojz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Więcej pogrzebów niż przed rokiem. Rośnie też ilość kremacji

26.04.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Więcej pogrzebów niż przed rokiem. Rośnie też ilość kremacji

W pierwszym kwartale tego roku na elbląskich cmentarzach odbyło się 578 pogrzebów. To o 56 proc. więcej niż w tym samym okresie w roku 2020. 

Statystyka pogrzebów w naszej parafii. Czy jest ich więcej? Tak. Zdecydowanie tak. Czy są to tylko pogrzeby covidowe? Nie. Czy większość jest z urną? Stanowczo nie. Prześledziliśmy okres trzech i pół miesiąca lat od 2016 do 2021 (styczeń do 20 kwietnia). Najmniej pogrzebów było w 2018 roku – 28 pochówków. Najwięcej w 2017 - 39 grzebań. Średni pięcioletnia, tego okresu to 33,6. W tym roku do 20 kwietnia było 48 pogrzebów. Daje to wzrost o ponad 40 proc. Daj Boże, że ten wzrost już wkrótce zostanie zatrzymany

- taki wpis na swoim profilu na Facebooku zamieściła parafia św. Jerzego
 

Postanowiliśmy sprawdzić, czy rzeczywiście zgonów w Elblągu jest ostatnio więcej i jak to wpływa na terminy pochówków. Liczby są bezlitosne. Jak wynika z danych, którymi dysponuje administracja elbląskich cmentarzy, tylko w ciągu trzech pierwszych miesięcy w Elblągu odbyło się 578 pogrzebów. W tym samym okresie roku 2020 było ich 370, a 2019 r. 380. W całym 2020 r. w Elblągu pogrzebano 1583 osoby, dla porównania rok wcześniej było ich 1459. 

Nie ma ściśle określonego czasu oczekiwania na pochówek. Ze strony Zarządu Zieleni Miejskiej, jako zarządzającego elbląskimi nekropoliami,  ograniczenie stanowi konieczność wydłużenia czasu między wynajęciem kaplic cmentarnych z jednej godziny do półtorej. Dodatkowe pół godziny przerwy przeznaczone jest na dezynfekcję kaplicy. Data pogrzebu wyznaczana jest przez rodzinę. Zwyczajowo były to 2-3 dni po zgonie. W czasie pandemii zaobserwowaliśmy coraz częstsze wyznaczanie bardziej odległych terminów. Bywa to spowodowane  możliwościami zgromadzenia  na ceremonii rodziny, oczekiwaniem na zakończenie kwarantanny czy dojazd zza granicy

- informuje Andrzej Dratwa, kierownik Wydziału Administracji Cmentarzy.

 

- Wydłużył się również okres oczekiwania na kremację, z której korzysta coraz więcej osób. Ilość pogrzebów urnowych, w stosunku do wszystkich, to obecnie ok. 30 proc. W ostatnim okresie obserwujemy tendencję wzrostową pogrzebów urnowych (kiedyś było to 10 czy 15 proc.) - dodaje Andrzej Dratwa.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ Tylko że
  Poniedziałek, 26.04

  W Elblągu nie ma spalarni. Trzeba wywozic do Gdańska. Ot zacofane miasto.

 2. 2
  0
  ~ ADAX
  Poniedziałek, 26.04

  czekam na expertyzę kolińskiego. on zna się na kalibrach i na wszystki, szkoda że z jego rad nikt nie kożysta. Hahahha

 3. 3
  +6
  ~ Lolek
  Poniedziałek, 26.04

  Za to pijemy mniej coca coli, więc plusy są....

 4. 4
  +5
  ~ XADA b.
  Wtorek, 27.04

  Oczywiście, że nikt nie "kożysta" z uwag i opini kogokolwiek. Normalnie każdy KORZYSTA z informacji osób kompetentnych i przede wszystkim znających zasady ortografii i gramatyki języka polskiego.

 5. 5
  +5
  ~ BODZIO
  Wtorek, 27.04

  Biznes powinien zainwestować w spalarnię w Elblągu,Z całej okolicy by byli klienci,

 6. 6
  +2
  ~ jan-49
  Wtorek, 27.04

  nie ma co dziwic wiecej ludzi umiera bo nie ma dostepu do lekarzy a na specjalistow czeka sie miesiacami teleporada jakie to leczenie to kpina z ludzi i nie ma co umieralnosci zwalac tylko na covit lekarzom covit bardzo pasuje wieksza kasa nikt sie po osrodkach zdrowia nie kreci a kasa leci i beda maksymalnie przeciagac pandemie i wszystko zwalac na covit

 7. 7
  +2
  ~ taaaa
  Wtorek, 27.04

  Jak sie leczy przez telefon to nie dziwota. Przez telefon można pizzę albo taksówkę zamienić.

 8. 8
  --7
  ~ Plandemik
  Wtorek, 27.04

  Niestety wiekszosc ludzi nie rozumie i nigdy nie zrozumie istoty tej masowej manipulacji, na naszych oczach tworzy sie nowy lad w ktorego stworzenie wpompowano niewyobrazalne sumy pieniedzy na calym swiece by plan wypalil i stwierdzam ze wypalil w 100%, powstanie swiat z ludzmi ktorzy dobrowolnie beda dawac sobie wstrzykiwac w swoje cialo co roku substancje niewiadomego pochodzenia tylko po to by zyc niby normalnie, moc pracowac, kupic jedzenie w sklepie, jechac na wakacje, srac w publicznym wc, kupowac dobra konsumenckie potem do piachu, niestety nie widze juz drogi odwrotu, ludzie poprostu tego chca, uzaleznieni dozywotnio od wielkich koncernów farmaceutycznych, niezaszczepieni beda zyc jak szczury pod mostem bez praw, jak zydzi w geccie, tego chce wiekszczosc ludzi na swiece

 9. 9
  +7
  ~ ciekawy
  Wtorek, 27.04

  CZY W ELBLĄGU W KOŃCU PO/WSTANIE KREMATORIUM??????????????????????//

 10. 10
  +1
  ~ do~ ciekawy
  Środa, 28.04

  Przydało by się ,żeby utylizować osoby typu~ Plandemik

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.