Niedziela, 13.06.2021, Imieniny: Janina, Jan, Onufry
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Wszystkie szlabany w mieście są już zintegrowane? "Służby miały problem z dotarciem do mieszkańców"

30.03.2021, 16:10:31 Rozmiar tekstu: A A A
Wszystkie szlabany w mieście są już zintegrowane? "Służby miały problem z dotarciem do mieszkańców"
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. archiwum redakcji)

Od lat służby ratownictwa mają problem ze szlabanami, których w Elblągu z roku na rok przybywa. W końcu udało się temu zaradzić. Policja, Straż Pożarna, Straż Miejska oraz Dział Ratownictwa Medycznego otrzymali piloty, które będą otwierać różne, choć nie wszystkie, szlabany.
 

- Tematyka ujednolicenia systemu otwierdzania szlabanów w mieście poruszana była przez radnych i służby już od wielu lat - przyznał Janusz Nowak, Wiceprezydent Elbląga podczas marcowego posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa. - Niestety proponowane rozwiązania, choć technicznie możliwe, okazywały się za drogie, trudne do zrealizowania ze względu na brak możliwości dofinansowania podmiotów prywatnych przez urząd, a takimi są spółdzielnie, czy też przez brak zainteresowania ze strony zarządców.

 

W listopadzie 2019 r. zaproszono do urzędu przedstawiciela firmy, która zaproponowała najtańsze rozwiązanie i zarządców nieruchomości i przedyskutowano wszelkie możliwe techniczne rozwiązania. Analizując za i przeciw poszczególnych rozwiązań (...) zdecydowano wspólnie o systemie uniwersalnych pilotów

- dodał Janusz Nowak.


W ubiegłym tygodniu zintegrowane piloty trafiły do Komendy Miejskiej Policji (20 sztuk), Działu Ratownictwa Medycznego (12 sztuk), Straży Pożarnej (10 sztuk), Straży Miejskiej (5 sztuk). Ok. 15 pilotów zostało zabezpieczonych dla spółek miejskich EPWiK i EPEC, firm PGNiG i Energa.
 

 

Dostarczenie pilotów do szlabanów dla elbląskich  służb z pewnością zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców. Służby będą mogło dużo sprawniej dotrzeć do ratowania zdrowia i życia mieszkańców Elbląga, ale także ich mienia

- zaznaczył Michał Missan, wiceprezydent Elbląga.
 

O tym, jak ważne jest to przedsięwzięcie zaznaczył Tomasz Świniarski, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM w Elblagu. - Wielokrotnie docierały do nas sygnały, przede wszystkim od ratownictwa medycznego, że służby miały problem z dotarciem do mieszkańców. (...) Należy pamiętać, że pierwsze 4 minuty są decydujące jeśli chodzi o bezpieczeństwo i zdrowie pacjenta - podkreślił.


Niestety nie wszyscy zarządcy zdecydowali się na dostosowania swoich szlabanów dla służb. Szlabany, które można można otwierać za pomocą jednego pilota oznaczono zostały naklejką „Szlaban dostępny służbom ratunkowy. Elbląg”.

 

 

fot. UM Elbląg

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ oczytany
  Wtorek, 30.03

  "Wszystkie szlabany w mieście są już zintegrowane?" - jeżeli w nagłówku jest pytanie, to odpowiedź na nie brzmi "nie"

 2. 2
  --2
  ~ Druska
  Wtorek, 30.03

  Od pewnego czasu bezpieczeństwo w mieście osiągnęło nowy poziom. To zasługa Pana Rafała z Departamentu Bezpieczeństwa.

 3. 3
  0
  ~ Henry
  Wtorek, 30.03

  Jeszcze tylko zlikwidować metalowe kołki utrudniające przejazd ksretkom i innym służbom na fromborskiej

 4. 4
  +1
  ~ Ploterek
  Środa, 31.03

  ~ Henry. A dlaczego zlikwidować? Jedna wspólnota zrobiła sobie parking, a wspólnota obok miała to w du..ie i nie chcieli też zrobić sobie ładnej nowej nawierzchni, więc Ci pierwsi zgodnie z prawem odgrodzili się od plebsu i biedaków, żeby nie mogli parkować na ich nowych miejscach parkingowych

 5. 5
  0
  ~ Maer
  Środa, 31.03

  Nie wszystkie szlabany, bo na ul. Pionierskiej mają płoty i ogrodzenia, to jak mają wjeżdżać wozy strażackie i karetki jak ulica obstawiona samochodami, a od podwórka wszyscy ogródki mają i ogrodzenie

 6. 6
  0
  ~ wieśniacy od Juranda
  Środa, 31.03

  2021 rok i już sukces wymagający max godziny pracy urzędników. Ale wysililiście się skoro obaj chłopcy Wróblewskiego nie wychodzą z zachwytu nad wysokością premii którą zgarną za taki "sukces". A sam szlaban nie jest przeszkodą dla żadnej służby i "piloty" nie zwiększają bezpieczeństwa mieszkańców o "jotę". Trzeba tylko chcieć. No ale Nie było by premii i szwagier by nie zarobił na unifikowaniu "pilota".

 7. 7
  0
  ~ pilot 433
  Czwartek, 01.04

  Bzdura totalna z tymi pilotami. Piloty do tego typu systemów działają na różnych pasmach np. 433 , 868 mhz więc jakim cudem jeden pilot ma działać na dwóch częstotliwościach? Prawda jest taka że Spółdzielnie mają swoich dostawców stałych i oni są w stanie zaprogramować pilota do wszystkich szlabanów które oczywiście zamontowali. Promowana firma w tym artykule - Polaris przekazało kilkadziesiąt pilotów które pasują tylko do szlabanów zamontowanych przez tą firmę. Strażacy jak i karetki posiadają już piloty bądź karty do wielu szlabanów bądź bram. Szanowni Państwo są autonomiczne systemy które na dźwięk syreny auta uprzywilejowanego otworzy szlaban, spółdzielnia bądź wspólnota stwierdzi ale za drogo. Więc ile kosztuje życie i bezpieczeństwo ludzkie?

 8. 8
  0
  ~ haha
  Czwartek, 01.04

  - pilot 433, skoro wspólnoty stwierdziły, że system otwierania na syrenę jest za drogi, to dlatego powstały piloty dla pojazdów uprzywilejowanych. Proste . To, że piloty działają na innych pasmach nie robi problemu, skoro jesteś taki znawca to to powinieneś wiedzieć. Dobrze, że chcą to usprawnić po tylu latach, a szkoda że nie wszyscy się zgodzili na to.

 9. 9
  0
  ~ pilot 433
  Czwartek, 01.04

  Piloty są na różnych pasmach, jednak nie ma jednego pilota którego można zaprogramować do wszystkich szlabanów i bram. Kierowca karetki stoi pod szlabanem lub innym wygrodzeniem posesji i szuka w pęku pilota, bo ma ich kilkanaście tak samo jak kart. Jednak nadchodzi pewien piękny dzień a bateria w pilocie nie zadziałała. Oczywiście wszystko może nie zadziałać, jednak większe jest prawdopodobieństwo, że bateria padnie. Dla dużej ilości wspólnot koszt odbiornika SOS to poniżej 10 zł na mieszkanie. Tak jak gaśnica w aucie jest obowiązkowa tak automatyczne systemy dostępu powinny być obowiązkowe. Idąc tropem oszczędności rozdajmy kierowcom klucze do awaryjnego wysprzęglania szlabanów.

 10. 10
  0
  ~ poszukiwany rozsądek
  Czwartek, 01.04

  Niezbyt mądra dyskusja o "pilotach" i szlabanach trwa, tak jak dyskusja o pedofilii w kk i aborcji w Polsce. Wzywający lub jego sąsiad otwiera szlaban służbom pomocy. jeżeli szlaban jest zamknięty, to po drugim wyłamaniu w kilku "zagrodach" już zunifikowany "otwieracz " się pojawi lub szlaban zniknie. Zastępcze bicie "szlabana".

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.