Poniedziałek, 6.12.2021, Imieniny: Mikolaj, Emilian, Leontyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Na Przekopie pierwsze betonowanie na śluzie - zobacz film i zdjęcia

01.03.2021, 12:25:14 Rozmiar tekstu: A A A
Na Przekopie pierwsze betonowanie na śluzie - zobacz film i zdjęcia
Fot. Materiały prasowe NDI/Besix

W ubiegłym tygodniu wykonawca pierwszego etapu budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, konsorcjum NDI/Besix, rozpoczął roboty żelbetowe na śluzie. Wyjątkowo prace wykonywano w nocy, ze względu na logistykę oraz wpływ wiązania betonu na konstrukcje poszczególnych elementów śluzy

Prace na Mierzei Wiślanej, mimo zimowej aury panującej w lutym, postępują zgodnie z harmonogramem. Ich spektakularnym elementem było pierwsze z serii betonowań, które odbyło się nocą. Zabetonowana została płyta denna bramy południowej śluzy.  Podczas prac wbudowano w nią niemal 1700 m3 betonu i ponad 170 ton stali zbrojeniowej.
- Betonowanie trwało nieco ponad dobę – mówi Paweł Ciomek z konsorcjum NDI/Besix. – To swoisty początek konstrukcyjnych robót żelbetowych w rejonie śluzy. Przed nami kolejne takie betonowanie sekcji w kanale, dalej południowej bramy śluzy a następnie ścianek tworzących szczelną wannę żelbetową, czyli docelową konstrukcję śluzy – dodaje Paweł Ciomek.

Pierwsze betonowanie na śluzie pozwoli na wykonanie konstrukcji żelbetowej kieszeni bram śluzy, a w konsekwencji na montaż stalowych wrót śluzy na bramie południowej. Dzięki zabetonowaniu płyty bramy śluzy wykonawca, polsko-belgijskie konsorcjum NDI/Besix, może także przystąpić do wykonywania płyty dennej w kanale śluzy.
To betonowanie jest początkiem robót żelbetowych na śluzie, gdzie planowane jest wbudowanie około 20 000 m3 betonu oraz około 1900 ton stali. W zależności od pogody, budowlańcy planują kolejne betonowania w porach nocnych, aby zminimalizować wpływ ciepła hydratacji cementu podczas wiązania betonu na konstrukcje poszczególnych elementów śluzy.Śluza jest konieczna dla zapewnienia bezpiecznej żeglugi w warunkach zmiennych stanów wody po obydwu stronach Mierzei Wiślanej. Dodatkowo, śluza będzie pełniła rolę zapory,
przeciwdziałającej mieszaniu się wody słonej z Morza Bałtyckiego z wodą słodką Zalewu
Wiślanego. Głowy śluzy z obu stron wyposażone będą w podwójne bramy (wrota), które będą przesuwane we wnęki (kieszenie). W konsekwencji ilość wody, która dotrze do Zalewu
Wiślanego będzie niewielka, a jej wpływ na dynamikę i zasolenie wód Zalewu będzie miał
charakter krótkookresowy. Zasięg tego oddziaływania będzie zaledwie lokalny.

Parametry techniczne śluzy:
długość komory: 200,0 mb
szerokość: 25 m
dno kotwione: 10000 m2
głębokość: -6,50 m
rzędna korony: +2,50 mObecnie na budowie kontynuowane jest m. in. profilowanie skarp, prace narzutowe i roboty żelbetowe na falochronach Portu Zewnętrznego. Odbywa się produkcja, dostawa oraz wbudowywanie betonowych elementów X-block plus, służących zabezpieczeniu falochronów. W śluzie prowadzone są roboty związane ze zbrojeniem i betonowaniem. W kanale żeglugowym trwa pogrążanie ścianek szczelnych oraz wykonywanie mikropali, a także betonowanie. Prowadzone są również prace przy obu mostach oraz wykończeniowe w budynku kapitanatu. Po odmarznięciu Zalewu Wiślanego, planowane jest dalsze pogrążanie ściany grodzy, tworzącej obwiednie sztucznej wyspy oraz montaż ściągów oraz zasypów grodzy.

 

Urząd Morski w Gdyni

 

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Galeria / Na Przekopie pierwsze betonowanie na śluzie ( zdjęć 24 )
Dodano: 2021-03-01 | Fot. Materiały prasowe NDI/Besix
0

Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ Do_pomorskiego
  Poniedziałek, 01.03

  Jest pięknie, ku irytacji przeciwników rozwoju naszego miasta :) Tak...są w Elblągu ludzie, którzy chcieliby torpedować tę jakże wazną dla miasta iwnestycję, ktora wreszcie wyszła poza etap planów, po tylu dziesięcioleciach. Kim są ci ludzie? Co ciekawe, potem często pitolą, jak to im się niby marzy rozwój miasta.

 2. 2
  +3
  ~ drugi raz proszę
  Poniedziałek, 01.03

  Gdzie leży sztuczna wyspa? pokażcie na mapie lub w ujęciu Zalewu od przekopu do Krynicy.

 3. 3
  --3
  ~ przez niewdzięczny C-19
  Poniedziałek, 01.03

  ~Do_pomprskiego - od pewnego czasu widać u ciebie konieczność skorzystania z wizyty u lekarza specjalisty nie od nóg. Może wystarczyła by tele lub e-porada? Spróbuj, po co masz się męczyć.

 4. 4
  +3
  ~ Do_pomorskiego
  Poniedziałek, 01.03

  ~ przez niewdzięczny C-19 Uderz w stól a nożyce się odezwą lub "im celniej trafiasz tym głośniej psziczą" :) Być może prawda cię kuje w oczy, bo jesteś jedną z takich osób.

 5. 5
  --3
  ~ Realista
  Poniedziałek, 01.03

  Głębokość służy 6.5. Do wszystkich elblaskich czerwonych. Znajdzie mi kajak który osiągnie choc 3/4 zanurzenia z tych 6.5m?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.9924750328064