Czwartek, 9.12.2021, Imieniny: Aneta, Leokadia, Wieslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Krok bliżej długo wyczekiwanej inwestycji. Gdańska firma zaprojektuje nową siedzibę policji

13.02.2021, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Krok bliżej długo wyczekiwanej inwestycji. Gdańska firma zaprojektuje nową siedzibę policji
Fot. archiwum redakcji/Nowa komenda przy ul. Lotniczej zastąpi obecną siedzibę przy al. Tysiąclecia

Pół miliona będzie kosztował projekt nowej siedziby Komendy Miejskiej Policji w Elblągu przy ul. Lotniczej. Wykona go Primes z Gdańska. To kolejny krok w kierunku inwestycji, na którą elbląscy policjanci czekają od lat. 

 

W ogłoszonym przez Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie przetargu na opracowanie i wykonanie dokumentacji projektowej budowy nowej siedziby KMP w Elblągu wystartowało dziewięć firm. Ostatecznie wybrano ofertę Primes z Gdańska. Projekt będzie kosztował 486 tys. zł (netto).  

 

Projektant z Gdańska będzie miał trudne zadane. Nowa komenda elbląskiej policji ma powstać przy ul. Lotniczej, na niesprzyjającym terenie.

Według wstępnych badan geologicznych na terenie znajdują się niekorzystne warunki gruntowo-wodne. Pod warstwą humusu występują do głębokości kilkunastu metrów przewarstwienia gruntów nienośnych – namułów, torfów. Konieczne będzie wykonanie fundamentów płytowo-palowych pod wszystkimi budynkami

- czytamy w ogłoszeniu o udzieleniu zamówienia.

 

Nowa siedziba będzie składała się z trzech budynków o łącznej powierzchni użytkowej ok. 8 385 m2, a kubaturze ok. 38 457 m3. Największy ma być budynek główny (powierzchnia zabudowy ok. 1 950 m2). Oprócz niego na terenie przy ul. Lotniczej stanie również budynek strzelnicy i siłowni oraz budynek techniczno-magazynowy.

Przede wszystkim chodzi o polepszenie warunków pracy dla elbląskich policjantów. Budowa nowej komendy wiąże się również z doposażeniem. Otrzymamy nie tylko nowy budynek, z którego nie będzie odchodzić farba, ale także nowe biurka, komputery 

– mówił jakiś czas temu w wywiadzie dla info.elblag.pl insp. Robert Muraszko, Komendant Miejski Policji w Elblągu.
 

Na tę inwestycję policjanci czekają od dawna. Plany budowy komendy sięgają kilku lat wstecz. W 2017 roku elbląscy radni wyrazili zgodę na przekazanie działki miejskiej przy ul. Lotniczej pod budowę nowej Komendy Policji. Samo przekazanie terenu nastąpiło dopiero w marcu 2019 roku. Początkowo zakończenie inwestycji zaplanowano na pierwszy kwartał 2021 roku. Wiadomo już, że tak się nie stanie. Do końca kwietnia ma jednak powstać projekt nowej siedziby elbląskich policjantów. 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +15
  ~ stefan
  Sobota, 13.02

  Nowa komenda elbląskiej policji ma powstać przy ul. Lotniczej, na niesprzyjającym terenie. Czemu wybrano teren ,gdzie Konieczne będzie wykonanie fundamentów płytowo-palowych pod wszystkimi budynkami ? , a nie np. w centrum miasta na Pl. Konstytucji lub na Modrzewinie ? Co stanie się z obecnymi trzema siedzibami policji ?

 2. 2
  +16
  ~ Realista
  Sobota, 13.02

  Ale jaki sens jest stawiac komende na takim uboczu i do tego placic dodatkowe pieniadze za palowanie gruntu. W tym miescu wybudowanie komendy to byl strzal w 10. Dzielnica zrobila sie spokojna. A teraz co bedzie? Niech zgadne, czy to ten sam miszcz, ktory wybral miejsce dla strazy pozarnej, ze teraz kombinuja ze swiatlami na Bema?

 3. 3
  +9
  ~ poinformowany
  Sobota, 13.02

  Widac, ze tu ktos cos celowo zlosliwie zaprojektowal, aby bylo drogo i miejsce na zadoopiu, aby w Elblagu przestalo byc bezpiecznie. Czy czujecie to samo, co ja ze tu musial olszyn maczac palce, aby nas znowu pognebic?

 4. 4
  +10
  ~ Policjant
  Sobota, 13.02

  Projekt? Jaki projekt? Przecież już kilka lat temu miała być wbita łopata...... ale cyrk.

 5. 5
  +14
  ~ zez
  Sobota, 13.02

  każda ostatnio lokalizacja budynków dla tzw. służb jest ewidentnie dziwna ,żeby nie powiedzieć mocniej śmierdząca , tylko o dziwo nikogo z władz to absolutnie nie interesuje i dla nich jest bardzo ok. . Zarówno wcisnięcie na siłę budynku Sądu między budynki mieszkalne , czy nowa siedziba Straży Pożarnej , czy oczywiście likwidacja dotychczasowych siedzib policji na Tysiąclecia , Królewieckiej i Strażniczej , a budowa nowej na Lotniczej . to musi być dzieło kogoś z Olsztyna . Elbląskie władze już chyba o niczym ważniejszym już tu nie decydują , oprócz zamknięcia Wytrzeżwiałki . Widać ,żeby nie wylecieć z roboty komendant Muraszko musi głosować za , ale się nie cieszy.

 6. 6
  +4
  ~ egon
  Niedziela, 14.02

  Po co nam nowe komendy .niema na co kasy wydać

 7. 7
  +2
  ~ Uissio
  Niedziela, 14.02

  Policja, Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna i tym podobne służby, straże i inspekcje są jednostkami państwowymi, a więc samorządy nie mają praktycznie żadnego wpływu na decyzje kierownictw tych instytucji. Samorządy mogą je wspomagać w niewielkim zakresie, w tym m. in poprzez zakupy materiałowe, ale nie posiadają możliwości zarządzania sprawami organizacyjno - strategicznymi tych formacji. Stąd opinie o braku zainteresowania władz miasta odnośnie tej kwestii są bezzasadne. Natomiast tzw. "wytrzeźwiałka" nie była i nie jest ogniwem podległym policji. Stąd wszystkie sprawy związane z tą "instytucją " są w gestii władz samorządowych. O jej istnieniu lub likwidacji decydują głównie względy finansowe. W Elblągu jej utrzymanie było niezwykle kosztowne. W praktyce nie było możliwe ich pokrycie z tytułu ściągania zobowiązań płatności od osób w niej przebywających. Ponadto zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości takie izby nie mogą funkcjonować w takiej formie jak to było w czasach sprzed 1989 roku.

 8. 8
  +4
  ~ Marzenia
  Niedziela, 14.02

  Skonczy się na wydaniu prawie 500 tys zł. Mamy przypomnieć tym z um ratusza ile miało powstać inwestycji ile wydano kasy na projekty opracowania. Po prostu jaj,,ca sobie robicie z nas mieszkańców.

 9. 9
  +5
  ~ Janusz
  Niedziela, 14.02

  Gdyby policja dbała i remontowała / rozbudowywala swoje trzy siedziby ,jak robi każdy dobry gospodarz swojego domu , to niepotrzebne byłoby czekanie na łaskawe 80 milionów od Olsztyna , który od momentu powstania wojewodztwa robi sobie stale jaja z naszego miasta. Wystarczyłoby teraz tylko pobudowanie zwyklego posterunku policji dla polnocnego Elblaga na Modrzewinie za góra 10 -15 mln.

 10. 10
  +1
  ~ Jez tax
  Niedziela, 14.02

  Wyrzucenie pieniędzy w błoto A co im zle na tej komendzie może zlote klamki będą szkoda kasy są ważniejsze wydatki

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0842328071594