Poniedziałek, 4.12.2023, Imieniny: Franciszek, Hilary, Ksawery
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Rząd robi nam piekło". Protest w Elblągu po publikacji uzasadnienia wyroku TK

27.01.2021, 21:37:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Rząd robi nam piekło". Protest w Elblągu po publikacji uzasadnienia wyroku TK
fot. Adrian Sajko

Kobiety po raz kolejny wyszły na ulice. To reakcja na opublikowanie przez Trybunał Konstytucyjny uzasadnienia do wyroku ws. aborcji. Manifestacja odbyła się również w Elblągu.

 

W środę (27 stycznia) upolityczniony TK opublikował uzasadnienie wyroku z października 2020 r. ws. przepisów o dopuszczalności aborcji. Odpowiedź Strajku Kobiet była natychmiastowa. Największa manifestacja odbyła się w Warszawie. Demonstracje zorganizowano także w kilkudziesięciu innych miastach, również w Elblągu. 
 

Grupa elblążan spotkała się po godzinie 20 na Placu Kazimierza Jagiellończyka. Stamtąd protestujący ruszyli "na spacer" ulicami miasta. 
 

- Przebrała się miara chamstwa i hipokryzji rządzących. Dupki z rządu odbierają nam nasze prawa. Na nic masowe protesty, na nic blokady. Na co jeszcze czekasz?! Czas działać! (...) Trybunał Julii Przyłębskiej opublikował uzasadnienie wyroku z 22 października, w którym postanowił zakazać aborcji ze względu na trwałe i nieodwracalne wady płodu. Nic kur... nie zostało zmienione, zrobili tak jak PiS chciał. Centrum Informacyjne Rządu zapowiada, że wyrok zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw jeszcze dzisiaj. Okaż swój sprzeciw. Nie ma na to naszej zgody! Już dość - przekonywał Elbląski Strajk Kobiet, organizator środowego protestu, zapraszając elblążan do udziału w akcji. 

Dzisiaj spotykamy się w całej Polsce, wiecie, co się stało. Tzw. Trybunał Konstytucyjny z panią mgr Przyłębską postanowił sobie, że opublikują wyrok z 22 października. To nie z nami. Do tej pory mówiłyśmy, że zrobimy politykom piekło, tak nie jest. Piekło nam robi rząd. Dlatego wychodzimy na ulice

- mówiła podczas protestu Izabela Daciuk, liderka ESK.
 

Przypomnijmy. W Polsce obowiązuje tzw. kompromis aborcyjny, określony ustawą z 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Przepisy te dopuszczają przerwanie ciąży w trzech przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy badania lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu i gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. Trybunał Konstytucyjny, wyrokiem z 22 października, uznał, że aborcja w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z konstytucją, co praktyce oznacza to wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji - obecnie na tej podstawie dokonywanych jest 98 proc. legalnych aborcji. Decyzja upolitycznionego TK wywoła oburzenie kobiet, które w proteście wyszły na ulice. Dziś, 27 stycznia, TK opublikował uzasadnienie wyroku. Rząd zapowiada, że niebawem w Dzienniku Ustaw opublikowany zostanie sam wyrok. 
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 7

%0.0 %100.0


Galeria / Spacer i Protest kobiet. ( zdjęć 29 )
Dodano: 2021-01-27 | Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (69)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ Nunek
  Środa, 27.01

  Żenada. Jutro napiszą o tysiącach na ulicach. Chcecie się skrobać? To jazda za granicę. Jak wam nie wstyd.....

 2. 2
  --5
  ~ Zdejm kaganiec!
  Środa, 27.01

  Protestuje ie a kaganiec na twarzach macie, chipokryci. I wy jesteście za wolnością?

 3. 3
  +6
  ~ Makulatura
  Środa, 27.01

  Szybko "skrzyknięto" demonstracje. Także to nie jest spontan tylko zaplanowana akcja niezaleznie od wyroku Trybunału, wyroku , któy dopuszcza w gruncie rzeczy aborcję. i pozostawia stan niezbmieniony. To moja opinia na temat strajku kobiet. Osobiście uważam że kobiety , nie nie kobiety my wszyscy mężczyźni i kobiety pownni mieć prawo wyboru. Kobieta czy ma urodzić a mężczyzna czy chce płacić alimenty.

 4. 4
  +5
  ~ Głos Ludu
  Środa, 27.01

  Nie jestem i nie byłem nigdy za tzw aborcją na życzenie. Nie zgadzam się ze wszystkimi postulatami Strajku Kobiet, ale...każda władza kiedyś przemija, jeśli PiS myśli inaczej jest zwyczajnie durny. Pokłosie będzie takie, ze aborcja będzie na życzenie, kościoły puste - to kwestia czasu. Smutne jest to, ze, my Polacy zostaliśmy tak mocno podzieleni przez innych Polaków mających na gębie Gombrowiczowskie, polityczne maski robiące to niby dla Polaków. Za 10-15 lat Kaczyński umrze, nikt nie będzie chciał się przyznać, ze był w PiS ( tak jak to było z AWS) a nieudacznicy z PiS/ PO, etc zmienią szyld i dalej będą palić glupow. Przy okazji pozdrawiam elbląskich misiewiczow - pana dyrektora ;))) z Energii, panią z UM , chłopaków od Jurka w SW, popleczników Nowaczyka i Wróbelka. Nieudacznicy.

 5. 5
  --6
  ~ Precz
  Środa, 27.01

  Kacze Państwo

 6. 6
  +5
  ~ Do Nunek
  Środa, 27.01

  Szkoda, że Ciebie nie wyskrobali.

 7. 7
  +24
  ~ Nax
  Środa, 27.01

  Widziałem dużo chłopców od 14 do 20 lat.Zauważyłem też sporo lesbijek elbląskich.Tak sie zastanawiam.O co tym w/w chodzi.Te dzieci niech sie cieszą że rodzice zgarniają na nich 500 plus 300 plus etc.

 8. 8
  +2
  ~ KOT
  Środa, 27.01

  Przede wszystkim chodzi o wybór, żeby móc go mieć! Dlaczego mały zakompleksiony człowieczek oraz kościół i rydzyk, którzy są złem wcielonym, mają decydować o młodych ludziach????

 9. 9
  --2
  ~ hd
  Środa, 27.01

  Ale maseczki mus. Niewolnice.

 10. 10
  +7
  ~ Wertex
  Środa, 27.01

  KOT - ja też bym chciał mieć wybór, czy mogę bezkarnie trzepnąć takiego KOTa w łeb jeśli mi się nie spodoba. Niestety nie mam wyboru, wic tym bardziej ty nie mozesz mieć wyboru czy ci sie chce zabijać dzieci, czy nie! PS1. jak nazwa chłopaka, który trzyma szmate i idzie z nią dumnie z napisem strajk kobiet? Czy to on, ona, czy ono??? Ps2. autorko artykuliku, upolityczniony to jest ten portal, a szczególnie ty!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4251539707184