Poniedziałek, 23.11.2020, Imieniny: Adela, Felicyta, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"To bardzo ważny dzień dla mieszkańców Elbląga". Szpital Miejski zmieni się nie do poznania? (film)

22.11.2020, 09:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"To bardzo ważny dzień dla mieszkańców Elbląga". Szpital Miejski zmieni się nie do poznania? (film)
Fot. Kadr z filmu

Szpital Miejski im. św. Jana Pawła II czekają wielkie zmiany.


Mirosław Gorbaczewski, Dyrektor Szpitala: Tak, w dniu dzisiejszym podpisaliśmy umowę z firmą Kamaro, która wygrała konkurs na obydwa zadania. Zadanie numer jeden, które dotyczyło budowy nowego bloku operacyjnego wraz z centralną sterylizatornią oraz drugie zadanie - remont i modernizacja oddziałów takich jak odziały psychiatryczne, chirurgii dziecięcej, oddziały pediatryczne i oddział rehabilitacji kardiologicznej. W tej chwili oczywiście mamy trudną sytuację, ponieważ jest to okres COVID-owy i większość naszych oddziałów szpitalnych jest przekształcona i działa dla pacjentów z COVID-em, dlatego też uzgodniliśmy z firmą Kamaro, że na plac budowy jeżeli chodzi o oddziały szpitalne będziemy rozpoczynali inwestycję od połowy stycznia, natomiast budowa bloku operacyjnego myślę, że już za kilka dni firma rozpocznie pierwsze prace przygotowawcze pod budowę bloku operacyjnego.


Witold Wróblewski, Prezydent Elblaga: To bardzo ważny dzień dla mieszkańców Elbląga. Już od dłuższego czasu zabiegaliśmy o środki finansowe na rozbudowę  i modermizację szpitala. Przypomnę, że pierwsza edycja ze względu na zbyt wysokie oferty nie została zrealizowana. Musieliśmy przejść ponownie całą procedurę i mówiąc trochę kolokwialnie "odchudzić projekt" i dzisiaj po odwołaniach do Krajowej Izby, na szczęście pozytywnej dla najkorzystniejszej oferty, dzisiaj miałem satysfakcję uczestniczyć w podpisaniu umowy pomiędzy dyrektorem Szpitala Miejskiego a zarządem firmy, która wygrała - firma Kamaro z Gdańska. W sumie to jest niespełna 50 mln zł na obydwa zadania. To jest bardzo ważne, że mamy tutaj 85 proc. środków z Unii Europejskiej, bo bez pieniędzy unijnych tak przygotowany projekt nie byłby w stanie do zrealizowania. Blok operacyjny będzie prostrzy do realizacji, bo powstanie  nowy. A przy oddziałach będzie na pewno ze strony koronawirusa i obostrzeń, które  powodują dla dyrekcji dodatkowe wyzwanie, jak sobie z tym poradzić. Ale znając naszych zarządzających Szpitalem Miejskim myślę, że sobie doskonale poradzą. Jeszcze raz pragnę  pogratulować nie tylko dyrektorowi, ale i całej kadrze szpitala, która ten projekt przygotowywała.


Wiemy, że jest to duża inwestycja, ale jak wiele się zmieni dla pacjentów szpitala?


Mirosław Gorbaczewski: Przede wszystkim blok operacyjny, pięć nowych sal operacyjnych dla pacjentów. Bardzo dobrych, spełniających wszystkie wymagania. Chodzi o oddziały zabiegowe takie jak chirurgia dziecięca, jak  chirurgia ogólna i onkologiczna, chirurgia ręki, okulistyka, laryngologia. Te wszytskie oddziały będą miały zdecydowanie lepsze, nowocześniejsze warunki. Będzie też bardzo dobra sala wybudzeń dla pacjentów. Tego brakowało nam w poprzednich blokach.
 

Witold Wróblewski: Szpital referencyjny po połączeniu poszedł w stopniu referencyjnym o stopień wyżej. To też otwiera pewne możliwości, między innymi pozyskania pieniędzy z Unii Europejskiej. Ale podniesienie usług medycznych i tak jak w tej chwili jakości usług medycznych odbywa się na zasadzie uzgodnień z drugim dużym szpitalem - Wojewódzkim. Staramy się doprowadzać do tego, żeby nie tworzyć sztucznej konkurencji. Natomiast stworzyć takie oddziały i tak je wyposażyć, doposażyć, żeby usługi zarówno w Szpitalu Miejskim, jak i w Szpitalu Wojewódzkim były na najwyższym  poziomie. Dlatego też niedawno zakończono inwestycje w Szpitalu Wojewódzkim też z działania z osi 9 z ZIT-u, gdzie zainwestowane zostały środki finansowe i dzisiaj mówimy o wysokiej jakości sprzęcie, który zostaje zakupiony, instalowany i podobnie jak w Szpitalu Wojewódzkim, tak będzie i w naszym Szpitalu Miejskim, gdzie nie tylko mówimy o murach i instalacjach, które powstaną, ale i o zakupie odpowiedniego jakości sprzętu.
 

Mirosław Gorbaczewski: W wyniku tej inwestycji będziemy mieli wszystkie oddziały  zabiegowe po jednej stronie. Będzie nam łatwiej tym wszystkim zarządzać. Jeśli chodzi o oddziały to jest to oczywiście związane z przemieszczaniem oddziałów i tworzeniem oddziałów zabiegowych po stronie Komeńskiego, a  oddziałów niezabiegowych po stronie Żeromskiego. Przystosujemy te oddziały, by funkcjonowały w bardzo dobrych, nowoczesnych warunkach.  W przyszłości będziemy szpitalem takim bardziej skierowanym dla dzieci. Tutaj  największą inwestycją jeżeli chodzi o oddziały będzie oddział pediatryczny. Chcemy połączyć wszystkie oddziały pediatryczne z Elbląga i przenieść tutaj na stronę Komeńskiego, również te z Królewieckiej. Oczywiście przeniesiemy je wtedy, kiedy będziemy w pełni gotowi i będziemy  mieć bardzo dobre warunki dla naszych małych pacjentow  i dla wszystkich pracowników, którzy będą wykonywać pracę przy pacjentach. Kolejną dużą inwestycją to oczywiście będzie psychiatria, która w tej chwili była rozbita na trzech poziomach, a w wyniku inwestycji będzie skumulowana na jednym piętrze i to wszytsko też  w przyszłości bardzo ułatwi pracę.


Dopiero co umowa została podpisana, ale czy możemy już powiedzieć, na kiedy planowane jest zakończenie inwestycji?


Mirosław Gorbaczewski: Zgodnie z obecnymi planami na razie myślimy o pierwszym kwartale 2023 r. być może z powodu COVID-a te zmiany przeciągną się do połowy 2023 r. Chociaż, jak dzisiaj firma Kamaro zapowiadała w ciągu dwóch lat powinna ze wszystkim sobie poradzić. Zobaczymy.

 


Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 )


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ kpt Żbik
  2 dni temu, Piątek, 20.11

  Nie trzymają dystansu. Wirus na pewno im nie odpuści.

 2. 2
  +9
  ~ 1125
  2 dni temu, Piątek, 20.11

  Słupnik tak szybko ,wyzdrowiał no no ,to ta woda źródlana czyni cuda.

 3. 3
  +3
  ~ Mm
  2 dni temu, Piątek, 20.11

  Może warto zacząć od zmiany patrona

 4. 4
  +6
  ~ To ciekawe
  Przedwczoraj 01:46

  Korzystne pertraktacje umowy kończą się zadowoleniem (mniejszym lub większym) obu stron. I to widać na obliczach negocjatorów warunków. Tu jest inaczej, bardzo inaczej. Każdy ucieka wzrokiem w inną stronę, głos ma, mimo iż nawykły do rozmów publicznych, jednak stremowany i niepewny. Panowie, co się stało? Ale bardziej serio pytanie brzmi: gdzie tam jest drugie dno?

 5. 5
  +10
  ~ Może lepiej w Gdańsku?
  Przedwczoraj 02:18

  Panie Prezydencie.. To może nie będzie najlepiej jeśli szpital miejski będzie spełniał WSZYSTKIE standarty elbląskiego szpitala wojewódzkiego?

 6. 6
  +7
  ~ ki
  Przedwczoraj 02:42

  No moze bedzie wreszcie prawdziwa chirurgia gólna - nie taka jak na królewieckiej !

 7. 7
  +3
  ~ dęta prowizorka?
  Przedwczoraj 07:55

  Gdyby nie Witold i jego komunikatywny język członka PSL, to nic byśmy nie wiedzieli. Kiedy wreszcie nastąpi zmiana i otrzymamy informację, że coś jest, coś zbudowano a nie ciągłe podpisy, plany, opracowania do szafy. No i kto to podpisywał - dyrektor szpitala czy Witold celebryta? Ani harley, ani wirus nie zmienił osobowości obiektywowej. Nie wolno w XXI wieku obcinać projektów do poziomu z połowy XX w. - prowizorki są wieczne i cofają w rozwoju. Witoldzie , a medycy też dostaną miejskie 500+ na dowolne, nie udokumentowane, wydatki ? Skoro plan remontu sięga połowy 2023, to znaczy że balon jest nadęty i daleko nie poleci - to prawie remont systemem gospodarczym. No i jeśli osiągnie przez to poziom "wojewódzkiego", to nadal będziemy w ciemnej kopalni. Powodzenia.

 8. 8
  +5
  ~ Elbinger
  Przedwczoraj 11:19

  Pokażcie plany tego bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni. Z wcześniejszych wizualizacji jasno wynika, że ten nowy budynek CAŁKOWICIE ZABLOKUJE możliwość przyszłej rozbudowy bloków Szpitala wzdłuż Komeńskiego, a w kierunku ulicy Kochanowskiego, czyli tam gdzie jest spora rezerwa terenu (obecnie zaniedbany skwer). Ponadto, zwłaszcza teraz w czasie pandemii, wychodzi jak ważny jest szybki transport, zwłaszcza śmigłowcami LPR. Dlaczego NIE UWZGLĘNIONO w planach tej budowy lądowiska HEMS (profesjonalne lądowisko śmigłowcowe LPR) dla Szpitala JPII. Urzędniczą bzdurą jest wskazywanie lądowiska tymczasowego w Parku vis a vis Starego Szpitala! W takim kontekście te ostatnie dwa lata czyli czas na szukanie funduszy i wykonawcy projektu zostały przez sztab Prezydenta zmarnowane

 9. 9
  +2
  ~ szczerze
  Wczoraj 09:50

  To jest prawda - szpital zmieni się nie do Poznania. Gdzieżby PSL do Poznania. będzie to już nie kurnik, a większy kurnik. Pierwszy, nie obcięty, projekt był dobry, taki na Poznań, ale ten?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3730299472809