Środa, 19.01.2022, Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Jak się mają elbląskie spółki miejskie? Które przynoszą zyski, a które straty?

23.09.2020, 14:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jak się mają elbląskie spółki miejskie? Które przynoszą zyski, a które straty?
Podczas wczorajszej (22.09.) Komisji Finansowo- Budżetowej radni zapoznali się z informacją dotyczącą działalności i wyników 12 spółek, w których Miasto posiada udziały. - Spośród wszystkich spółek, w których Gmina Miasto Elbląg ma udziały 6 spółek osiągnęło zysk i 6 poniosło straty - informuje Dariusz Ostrowski, dyrektor Departamentu Gospodarki Miasta UM w Elblągu.
 
Na koniec 2019 r. Gmina Miasto Elbląg posiadała udziały w 12 spółkach prawa handlowego, w tym 7 spółkach jednoosobowych, w 1 jako udziałowiec większościowy oraz w 4 jako udziałowiec mniejszościowy.
 
Spółki jednoosobowe, czyli ze 100 proc. udziałem Gminy Miasta Elbląg to: Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Zakład Utylizacji Odpadów, Tramwaje Elbląskie, Elbląskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Zarząd Komunikacji Miejskiej i Zarząd Portu Morskiego Elbląg.
 
Spółka z większościowym udziałem Miasta to Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, a spółki z mniejszościowym udziałem to: Warmińsko-Mazurski Fundusz "Poręczenia Kredytowego" w Działdowie, Centralny Wodociąg Żuławski w Nowym Dworze Gdańskim, Pętla Żuławska (spółka we wrześniu została wykreślone z KRS-u), Fabryka - Porta Mare (Miasto posiada 5 proc. udziałów).
 
 
 
Jeśli chodzi o zmiany wysokości kapitału zakładowego w spółkach to nie zaszły większe zmiany w 2019 r. Jedynie w 2 spółkach nastąpiło zwiększenie kapitału zakładowego. To EPGK, gdzie Gmina Miasto Elbląg wniosła kapitał ze zlikwidowanych spółek oraz Centralny Wodociąg Żuławski, gdzie kapitał został podwyższony przez Gminy, które są udziałowcami, ale nie przez Gminą Miasto Elbląg
 
- wyjaśniał Dariusz Ostrowski.
 
 
We wszystkich 12 spółkach funkcjonowały Rady Nadzorcze, ale nie we wszystkich Gmina Miasto Elbląg miała swojego przedstawiciela. - Gmina Miasta Elbląg nie ma przedstawiciela w Warmińsko-Mazurskim Funduszu, w Centralnym Wodociągu Żuławskim, a w Pętli Żuławskiej był, ale on był wspólny. To znaczy reprezentował Elbląg oraz inne gminy z województwa warmińsko-mazurskiego - wyjaśniał Dariusz Ostrowski.
 
Które ze spółek miały największe przychody? - Przychody spółek za 2019 r. ogółem wyniosły niemal 630 mln zł, a w tych jednoosobowych i z większościowym udziałem Gminy 236 mln zł. W stosunku do majątku zaangażowanego nie są to ogromne przychody, ponieważ sfera komunalna wymaga znaczącego majątku w celu realizacji zadań przez podmioty ze sfery komunalnej - zaznaczył Dariusz Ostrowski.
 
 
 
Spośród wszystkich spółek, w których Gmina Miasto Elbląg ma udziały 6 spółek osiągnęło zysk i 6 poniosło straty. W 6 spółkach wynik finansowych w stosunku do roku 2018 poprawił się. Najwyższe kwotowo zyski osiągnęły: EPWiK, Centralny Wodociąg Żuławski, ETBS. Najwyższe kwotowo straty i ta sytuacja od lat się nie zmienia, poniosła spółka ZKM, Tramwaje Elbląskie i Pętla Żuławska
 
- wymienia Dariusz Ostrowski.
 
 
Dlaczego te spółki przynoszą straty? - W przypadku ZKM sytuacja jest permanentna i wynika z faktu, że przychody ze sprzedaży biletów nie pokrywają kosztów działalności spółki - zaznaczył Dariusz Ostrowski. - W kosztach działalności spółki, ponad 90 procent, są to koszty usług przewozowych. Niewiele ponad 30 proc. jest pokrycia przychodami ze sprzedaży biletów kosztów działalności ZKM-u. W 2019 r. w ZKM-ie strata niewiele się powiększyła z uwagi na to, że nastąpiła zwyżka cen usług przewozowych zawarta na bazie umów z przewoźnikami autobusowymi, jak również stawka płacona dla Tramwajów Elbląskich za przejechany wozokilometr wzrosła wyraźnie o ok. 1,70 zł w roku 2019.
 
 
Tramwaje Elbląskie poniosły straty na poziomie ponad 1mln 800 tys. zł. Jest to strata niższa od amortyzacji, więc ona nie powoduje kłopotów z wypłacalnością spółki. (...) Niższa strata niż w 2018 r. wynika z wyższej stawki, o której mówiłem. (...) W Pętli Żuławskiej stara jest znacząca w stosunku do skali firmy, bo niemal 400 tys. zł, ale spółka została zlikwidowana
 
- stwierdził Dariusz Ostrowski.
 
 
Dyrektor Departamentu Gospodarki Miasta podał, że majątek wszystkich spółek komunalnych to niemal 706 mln zł. - To ok. trzykrotnie wyższa wartość niż wartość rocznych przychodów. Spółki jednoosobowe z większościowym udziałem Miasta Elbląg to jest 568 mln zł - dodał Dariusz Ostrowski. - Majątek trwały w spółkach jest decydujący. Ogółem w spółkach w 2019 r. wyniósł 568 mln zł, więc w stosunku do 706 mln zł to jest ok. 80 proc.
 
- Jeśli chodzi o majątek to największymi spółkami są EPWiK, EPEC, Centralny Wodociąg Żuławski. Najmniejsze to Pętla Żuławska, Fabryka Porta Mare, która została niedawno utworzona, by wybudować nowoczesny w środku budynek na Wyspie Spichrzów oraz Zarząd Portu Morskiego Elbląg - mówił Dariusz Ostrowski.
 
 
 
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ Czytelnik65
  Środa, 23.09

  ZKM i Tramwaje to spòłki usługowe i jeśli przynoszą od lat straty winny być zreformowane. Przed podziałem w latach dziewięćdziesiątych tramwaje finansowo ,,cieńko" odstawały od innych przewoźników. Ciężka praca i niskie wynagrodzenie tramwajarzy już wtedy zniechęcały do pracy. Czas wymienić tabor zgodny z czasem, a nie wozić pasażerów starym sprzętem. A organizacja przewozów, rozkłady jazdy i kontrola biletów zajmowała kilka pokoi. Nie jest potrzebny twór w postaci ZKM, gdzie się gdyba co by tu pomieszać w komunikacji.

 2. 2
  +4
  ~ matka
  Środa, 23.09

  Proszę pomyśleć o zmianie rozkładów jazdy , zwłaszcza linii 7, która jest chyba najbardziej obleganą linią !!! Zbyt mało autobusów 7 w godz. 10 - 13 powoduje przepełnienie !!!!!!!

 3. 3
  +2
  ~ tabakiera w nosie
  Środa, 23.09

  A co wspólnego ma Miasto z kopaczami z Olimpii?

 4. 4
  +1
  ~ SPRAWIEDLIWY
  Piątek, 25.09

  W spółkach miejskich - czyli państwowych,, dojnych krowach,, jest średnia płaca i przeciętna.Płaca średnia to oznacza, że dyrektor i pracownicy jedzą gołąbki.Płaca przeciętna oznacz,że Dyrektor zjada mięso z gołąbków a pozostali kapustę.

 5. 5
  +1
  ~ kiki
  Piątek, 25.09

  W tych spółkach gdzie są straty należy w pierwszej kolejności wymienić kierownictwo. A jaki pożytek jest z Portu, chyba żaden a więc niech się pan vel Arkadius sprywatyzuje i niech się odczepi od finansowania Jego posady przez mieszkańców?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.86052703857422