Piątek, 28.01.2022, Imieniny: Walery, Radomir, Karol
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Wybrano zwycięzców Festiwalu Filmów "Poniżej Poziomu"

28.06.2020, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wybrano zwycięzców Festiwalu Filmów "Poniżej Poziomu"
Fot.Ryszard Biel

Festiwal "Poniżej Poziomu" miał na celu zainspirowanie mieszkańców naszego miasta do stworzenia 3-minutowych filmików przedstawiających Elbląg w szerokim rozumieniu tego słowa. Wśród jurorów oceniających nadesłane prace był znany komik i stand-uper, Abelard Giza.

 

Temat tegorocznego Festiwalu "Poniżej Poziomu" brzmiał "Tu Elbląg". W sumie nadesłano 10 nagrań. Oceniało je jury w składzie: Ola Bielska (współtwórczyni studyjnych spotkań w ramach DKF w Światowidzie), Jacek Żukowski (reprezentant Stowarzyszenia "Co Jest?", dziennikarz, filmowiec, publicysta) oraz Abelard Giza (stand-uper, komik). Do wygrania były nagrody pieniężne w wyskości 250 zł i 500 zł, za miejsce trzecie i drugie oraz 750 zł za zajęcie pierwszego miejsca.

 Zostałem zaproszony przez Wojtka Minkiewicza z Galerii EL. Znam Go od lat i jak Wojtek dzwoni, że trzeba zakopać zwłoki (śmiech), albo obejrzeć 10 filmów,  to jestem otwarty

- mówił Abelard Giza.

 

Po raz trzeci w jury była Ola Bielska. - Festiwal wyróżnia się nieszablonowymi filmami. Za każdym razem można zobaczyć ciekawe, inne spojrzenie na Elbląg - opowiada. - Zawsze sprowadza mnie tu ta ciekawość, jak ludzie widzą Elbląg.

Ja tu jestem przede wszystkim dla Abelarda

- stwierdził Jacek Żukowski.

 

Jury w świetnych nastrojach zapoznało się z filmami nadesłanymi przez elblążan. - Dlaczego warto było wziąć udział w Festiwalu? Można było zrobić film i wygrać pieniądze - przyznał Jacek Żukowski. - To może była jakaś motywacja do wspólnej zabawy. Dzisiaj każdy możne zrobić taki film.

 

Technicznie jest to bardzo proste, ale wbrew pozorom nie jest takie łatwe. Trzeba mieć co opowiedzieć nam, widzom. Film powinien przedstawiać jakąś historię, kończyć się puentą. Autor powinien chcieć się podzielić jakąś emocją, opowieścią. Zdziwiłem się, że tak mało osób się zgłosiło. To jest całkiem solidne miasto, a zgłoszono tylko 10 filmów. Zastanawialiśmy się, czy nie rozszeżyć formuły, by  twórcy z okolic Elbląga także mogli wziąć udział w Festiwalu. Spojrzenie kogoś z zewnątrz na to miasto myślę, że też byłoby ciekawe

- mówi Abelard Giza.

 

- Fajne jest to, że jednak 10 osób znalazło czas i chęci, żeby te filmiki stworzyć - dodał Jacek Żukowski.

 

Ostatecznie zwycięzcą ogłoszony został Radek Kuczyński.

 Wygrał film pokazujący kontrast między Elblągiem a światem. Radek pokazał jak świat pędzi, a Elbląg płynie swoim rytmem. Do tego pasująca muzyka. Ten pomysł kupił pierwsze miejsce

- uzasadniałwybór  Abelard Giza

 

Na podium znaleźli się także: Maciej Olewniczak i Aleksandra Denisiuk. - Wyróżniliśmy osoby, które miały pomysł, koncepcję - przyznał Jacek Żukowski.

Te trzy filmy wygrały tym, że opowiadały historię,  czymś nas zainteresowały

- dodał Abelard Giza.

 

Za rok kolejna, czwarta edycja Festiwalu. Już zapraszamy do myślenia nad scenariuszami!

 Mam postulat, aby pokazać bardziej elbląskie twarze, elbląskie historie. Jest tak wiele osób, o którym  można byłoby zrobić filmy, ale nikt się tego nie podjął

- podkreśliła Ola Bielska.

 Warto by było nie brać tego Elbląga tak dosłownie. To ludzie tworzą miasto. To nie jest tylko zbiór ulic, ale wspomnienia, historie, emocje

- wymieniał Abelard Giza.

 

- Warto byłoby też pamiętać o konsekwencji w wyborze formy. Jeśli ktoś decyduje się na dokument, teledysk czy film fabularny to niech to będzie taka forma od początku do końca  - dodał Jacek Żukowski. - Niech tam będzie scenariusz, rozwinięcie i puenta.

 

KS

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Festiwal Filmów Poniżej Poziomu Galeria El ( zdjęć 42 )
Dodano: 2020-06-28 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ bluselka
  Niedziela, 28.06

  Utrzymanie dystansu, maseczki … sa dla frajerow. Nic dziwnego, ze liczba zarazen nie spada. Lato sie skonczy, to dopiero COVID bedzie rzadzil.

 2. 2
  +3
  ~ m
  Niedziela, 28.06

  znów, Galeria jest zwolniona z rygoru sanitarnego?? lekka nonszalancja, byc moze właśnie aura zbytniej swobody oraz wrażenie istniejącego od wielu lat "bractwa" zniechęca potencjalnych ( a być może nawet z potencjałem :) ) uczestników wydarzenia. Koń jaki jest każdy widzi.

 3. 3
  +4
  ~ Candles
  Niedziela, 28.06

  Jak to jest, dobre filmy bez nagród a gniot pana dźwiękajęka pracownika organizatorow dostaje nagrodę publicznosci? Towarzysze adoracji wzajemnej za publiczny piniądz?

 4. 4
  0
  ~ FERE
  Niedziela, 28.06

  Z tego co wiem, to pan Dźwiękjęk jest na wylocie i wypadnie wkrótce na kopach. Jest wojciech i nowa dyrekcja! Impreza SUPER WOJTEK na Abelarda!

 5. 5
  +4
  ~ Anon
  Poniedziałek, 29.06

  Od kiedy nagradzana jest kradzież wartości intelektualnej?? 3 miejsce o ile dobrze kojarzę?

 6. 6
  +1
  ~ ~ A
  Poniedziałek, 29.06

  "rozszeżyć"...

 7. 7
  --1
  ~ B
  Poniedziałek, 29.06

  Zamiast krytykować ludzi, którym chciało się coś zrobić proponuję też coś nakręcić i wziąć udział w kolejnej edycji...

 8. 8
  --2
  ~ Łukasz
  Poniedziałek, 29.06

  Puste ulice, wszechobecna krytyka i szukanie dziury w całym...Tu Elbląg

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1572451591492