Niedziela, 9.08.2020, Imieniny: Klara, Roman, Romuald
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Miasto sprzedało działkę na Starym Mieście. Nowe kamienice powstaną naprzeciw I LO

16.06.2020, 18:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Miasto sprzedało działkę na Starym Mieście. Nowe kamienice powstaną naprzeciw I LO
Fot.Ryszard Biel

Na Starym Mieście powstaną kolejne kamienice. Jedną z ostatnich niezabudowanych działek na starówce, znajdującą się przy ul. Przy Bramie Targowej, Miasto sprzedało za 650 tys. zł lokalnemu deweloperowi.

Nieruchomość przy ul. Przy Bramie Targowej (vis a visa I Liceum Ogólnokształcącego) to dwie działki o łącznej powierzchni 0,166 ha. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania może tu powstać zabudowa mieszkaniowa z nieuciążliwymi usługami na dolnych kondygnacjach. Jest również miejsce na parking, od strony ul. Przymurze.

W kwietniu Miasto wystawiło teren na sprzedaż, z ceną wywoławczą ok. 493 tys. zł. 8 czerwca odbył się przetarg. Licytację wygrał Zakład Usług Budowlanych Mytych z Elbląga. Firma zaproponowała za nieruchomość 650 tys. zł (netto) i została nabywcą nieruchomości.

Teren naprzeciwko I LO, podobnie jak całe Stare Miasto, podlega ochronie konserwatorskiej. To oznacza, że inwestycję w tym miejscu muszą poprzedzić badania archeologiczne, a projekt zostać uzgodniony z konserwatorem zabytków. Nowa zabudowa musi pozostawać w zgodzie tą historyczną.

Należy odtworzyć rysunek sylwety miasta zbliżony do historycznego – głównie poprzez budowę nowych domów o tradycyjnych gabarytach i harmonijne zestawienie nowej zabudowy z dawną architekturą monumentalną. Nowe domy należy wznosić na zachowanych murach fundamentowych i piwnicznych

- czytamy w warunkach zabudowy terenu wyszczególnionych w przetargu.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Ja też tu mieszkam
  Wtorek, 16.06

  Powojenne zdjęcia oraz pamięć nieodleglych jeszcze czasów pokazują piętrowy budynek z czerwonej cegły z dachem pokrytym dachówką, w którym była plebania kościoła św. Mikołaja zanim powstała nowa na Mostowej. Warunki zabudowy nakazują firmie Mytych odbudowę tego budynku, nawet w bardziej współczesnym kształcie ale w poprzedniej sylwecie i gabarytach. A do tego adaptacje parteru na jakieś usługi. Jest to jakaś bzdura ponieważ to miejsce zasługuje na znacznie bardziej okazała i reprezentacyjną zabudowę. Nie będzie opłacalne dla nikogo odtworzenie starego domu o watpliwych wartościach historycznych i estetycznych. Domyślam się że Mytych ma całkiem inny pomysł na to miejsce. Po co więc pisać mu w warunkach zabudowy głupoty. Tym bardziej że dom o którym mowa stanął na miejscu fosy pod miejskimi murami, które rozebrano w Elblągu w 18 wieku.

 2. 2
  +8
  ~ pamietamy
  Wtorek, 16.06

  Chodziliśmy kiedyś tam na lekcje religii. Zburzyli budynki teraz budują .Czyli kto wydawał decyzje ???? odpowiedzmy sobie sami .Na pewno do szkoły miał pod g***e.

 3. 3
  --3
  ~ jiojifij
  Wtorek, 16.06

  To jest chore że w tym mieście inwestor nie może zrekonstruować kamienicy, tylko musi wybudować jakieś nowoczesne dziwadło które jedynie wymiarami musi imitować dawną kamienicę. Przez takie działania elbląg na zawsze zostanie starówką 2 kategorii.

 4. 4
  +3
  ~ o...
  Wtorek, 16.06

  Kolejne drzewa w Elblągu do wycięcia?

 5. 5
  +8
  ~ zez
  Wtorek, 16.06

  Dlaczego tyle lat czekano ze sprzedażą terenu ? dlaczego w elblągu wszystko idzie 10 razy wolniej .

 6. 6
  +2
  ~ e-g
  Środa, 17.06

  Ciekawe postawią taki sam (mały) domek, który był właśnościa parafii (przed zburzeniem) ?

 7. 7
  +3
  ~ Co robią
  Środa, 17.06

  Zamiast przekopac wszystkie działki to siedzą i czekają chyba na podwyżkę. Jak ma być budowa będą poszukiwania .TO JEST CHORE.

 8. 8
  +6
  ~ Elbinger
  Środa, 17.06

  Tutaj nagle decyduje głos służb konserwatorskich. Dlaczego więc sprawa nie dotyczy sześciopiętrowego bloku mieszkalnego słabo ukrytego w kształcie przypominającym kamienice na rogu Starego Rynku i Wigilijnej, który to blok będzie wkrótce budował dobrze znany w Elblągu Pan B., niegdyś broker - teraz również deweloper? O potworku z balkonikami już powstałym tuż obok a vis a vis 800-letniej Katedry Świętego Mikołaja nie wspominając...

 9. 9
  +4
  ~ Obserwator
  Środa, 17.06

  Miasto wszystko sprzedaje by ratować budżet. Dobrze, że inni wybudują tam kamienicę oby ładniejszą od tej starej z czerwonej cegły byłej plebani która groziła zawaleniu. Może by tak część środków uzyskanych przez miasto zamiast na finansowanie biurokratów przeznaczyć na gruntowny remont i renowacje fontanny na Pl. Słowiańskim i przywrócenie jej historycznego wyglądu. Choć to by zostało dla miasta po sprzedaży tej działki. O sprzedaży budynku po byłym banku na Pl. Słowiańskim już nie wspomnę.

 10. 10
  0
  ~ mo
  Środa, 17.06

  Najlepsze są te ruiny szpecące miasto przy Grunwaldzkiej , między Komeńskiego a Sadową. Pod nadzorem konserwatora. Jak się na łeb zawali to nie będą.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.