Sobota, 23.01.2021, Imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Pandemia sparaliżuje miejskie inwestycje?

27.03.2020, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Pandemia sparaliżuje miejskie inwestycje?

Czy pandemia koronawiusa wpłynie na opóźnienie miejskich inwestycji? - Wykonawcy przygotowują nas na ewentualne opóźnienia, sygnalizują nam, że mogą mieć problemy z dostępem do materiałów budowlanych, że z powodów zdrowotnych może być mniej pracowników. Na razie nie mamy jednak wiadomości, żeby działo się coś złego. W tej chwili sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. Liczymy sie z tym, że to może się zmienić - mówi Łukasz Mierzejewski z biura prasowego elbląskiego ratusza.

Tego, że pandemia sparaliżuje część miejskich inwestycji, zarówno tych realizowanych, jak i tych dopiero planowanych, urzędnicy nie wykluczają. Na razie jednak wykonawcy robią wszystko, aby prace przebiegały w miarę normalnym trybem. Ratusz monitoruje sytuację. 

Obecnie realizujemy kilka miejskich inwestycji. Wśród nich jest kolejny etap przebudowy targowiska, remont nawierzchni Mostu dolnego i przebudowa trzech boisk, przy Szkole Podstawowej nr 18, nr 21 i Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1. Trudno w tej chwili cokolwiek przewidywać, nawet na tydzień czy dwa do przodu. Nie mamy jednak w tej chwili wiadomości, żeby któreś z realizacji zostały przerwane, czy pracownicy schodzili z placu budowy. Owszem wykonawcy sygnalizują nam, że mogą mieć problemy z dostępem do materiałów, czy liczbą pracowników. Dzięki temu wiemy, jaka jest sytuacja, czego się spodziewać. Liczymy się z tym, że mogą być opóźnienia realizowanych obecnie inwestycji. To w tej chwili racjonalne podejście do sprawy. Podobnie może być w przypadku projektów, które są dopiero w fazie przetargowej

- mówi Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Obecnie w Elblągu realizowane sa również prace drogowych. Część z nich wykonuje Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Jak zapewnia dyrektor tej spółki, żadna z inwestycji jeszcze nie jest zagrożona, ale trudno w obecnej sytuacji nie liczyć się z trudnościami.

W tej chwili pracuje około 1/4 ze 130-osobowej załogi. Kluczową sprawą, na której skupiamy się przede wszystkim, jest wywóz odpadów. W razie potrzeby do tej pracy przesuwamy pracowników z innych działów. Oprócz tego nadal realizujemy inwestycje miejskiej. Nikt nas z tych umów przecież nie zwolnił. Oczywiście są jakieś plany, że będzie można zwolnić wykonawcę z karania za niedotrzymanie terminów, ale nie mam takich informacji oficjalnych. W tej chwili pracujemy więc zarówno na ul. Rybackiej, ul. Piechoty i ul. Królewieckiej. Aktualnie zdobywamy jeszcze materiały budowlane. Mamy też pracowników. Na tę chwilę nie mamy zagrożonych terminów, trudno jednak w takiej sytuacji cokolwiek planować czy zapewniać

- mówi Marek Cymerys, dyrektor EPGK. 

Pandemia wpłynie najpewniej również na te inwestycje, których budowa się jeszcze nie rozpoczęła. W Elblągu największą jest modernizacja oczyszczalni ścieków. W normalnych warunkach mogłaby ona rozpocząć się w najbliższym czasie. Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wreszcie wyłoniło jej wykonawcę. - Komisja przetargowa za najkorzystniejszą uznała ofertę złożoną przez Instal, jedną z dwóch zgłoszonych do przetargu na pierwszy, najpoważniejszy etap modernizacji oczyszczalni. Liczę na to, że w ciągu najbliższego tygodnia, dwóch sfinalizujemy umowę. Najpierw jednak Urząd Zamówień Publicznych, musi zakończyć tzw. kontrolę uprzednią, która jak się okazało, jest konieczna w przypadku tak dużych realizacji - mówi Andrzej Kurkiewicz, dyrektor EPWiK. 

Pierwszy najdroższy element inwestycji, jak wyjaśnia szef wodociągów, obejmuje budowę ciągu ściekowego i elementy ciągu osadowego, będzie kosztował ponad 140 mln zł. Kolejne dwa elementy realizacji to: dokończenie ciągu osadowego i remont budynków oraz dróg. Cały koszt przedsięwzięcia ma się zamknąć w kwocie ok. 190 mln zł. To dwukrotnie więcej niż planowano pierwotnie. Zmienić się mogą jednak nie tylko kwoty, ale i terminy realizacji. 

Inwestycja, zgodnie z planem powinna ruszyć po podpisaniu umowy. Zakładając, że umowę podpiszemy w kwietniu, wykonawca w maju, czerwcu mógłby już rozpocząć prace. Obecna sytuacja zapewne pozmienia trochę nasze plany, ale na razie termin wykonania pierwszego elementu jest czerwiec 2022. Każdy rozsądnie myślący człowiek spodziewa się, że pandemia będzie miała i takie konsekwencje. Dziś nie można niczego prorokować, bo nie wiemy, ile potrwa. To jest jednak zdarzenie nadzwyczajne i pod tym względem mamy pole, zarówno w umowach, jak i ustawach, na negocjację warunków umowy

- dodaje Kurkiewicz.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ mika
  Piątek, 27.03

  szczególnie widać to na moście koło tortugi, od tygodni nic się tam nie dzieję, leżą jakieś materiały i nic więcej, a przejście zamknięte, pytam po co? i co ważne znów jako materiał będzie użyte drewno

 2. 2
  +8
  ~ trz
  Piątek, 27.03

  Jakież to niezwykłe inwestycje są prowadzone w Elblągu? Naprawdę z powodu koronawirusa można nie przebudować boiska? Nie wiem śmiać się czy płakać nad kondycją mojego, kochanego miasta.

 3. 3
  +2
  ~ Anna43
  Piątek, 27.03

  Kupiłam sobie piękne,cudowne,słodkie,oszałamiające,markowe okulary w Elblągu# Optyk otwarty :-)

 4. 4
  +1
  ~ podpis
  Piątek, 27.03

  Pandemia siedząca od wielu lat w UM, już dawno sparaliżowała to miasto. Oceni to każdy kto odwiedził chociaż kilka mniejszych miast w Polsce.

 5. 5
  +1
  ~ to obowiązkowo
  Piątek, 27.03

  A co z kocim przejściem realizowanym przez olsztyńską firmę? "Prezydent" się tak cieszył. Ponadto remont nie może być nazywany inwestycją.

 6. 6
  +2
  ~ elblązanin
  Piątek, 27.03

  bzdury wszędzie ludzie pracują!!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. 7
  +4
  ~ wicia
  Piątek, 27.03

  To po zakończeniu tychże "miejskich inwestycji" ile przybędzie miejsc pracy? Bo za niedługo będzie multum bezrobotnych ...

 8. 8
  +3
  ~ Cuda
  Piątek, 27.03

  A jakie to wielkie inwestycje i gdzie komuś naprawdę cegla spadla i mozg pusty. Pomarzyć to można, oj marzenia.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.81675601005554