Poniedziałek, 6.04.2020, Imieniny: Irena, Wincenty, Julianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Trwają prace przy budowie Kanału. Zobacz aktualne zdjęcia i film z drona

02.03.2020, 15:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
Trwają prace przy budowie Kanału. Zobacz aktualne zdjęcia i film z drona

Trwają prace przy inwestycji „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską". Aktualnie w części Zatoki Gdańskiej rozpoczęło się pogrążanie ścianki szczelnej nabrzeża południowego. Na terenie przyszłego Kanału Żeglugowego prowadzone są prace ziemne związane z wykopami. Ziemia pozyskana z wykopów pozostaje na terenie inwestycji.  Jest transportowana i usypywana  w hałdy w południowej części przekopu, a w przyszłych pracach użyta zostanie do wykonania tzw. obwiedni sztucznej wyspy.

 

- Prowadzimy prace przy nasypach pod przyszłe obiekty mostowe i drogi – mówi Dominik Wróblewski kierownik budowy z konsorcjum NDI/Besix. Podłoże wzmacniamy metodą dynamiczną. Teren budowy jest duży i trzeba go odpowiednio przygotować. Powstają tu tymczasowe drogi dojazdowe, parkingi.

 

Trwają także prace elektryczne i teletechniczne. Usuwane są kolizje z istniejącymi sieciami m.in. poprzez przewierty. Co czeka nas na budowie w najbliższych tygodniach?

- Pogrążane będą kolejne ścianki nabrzeża południowego – mówi Jacek Szymański dyrektor projektu konsorcjum NDI/Besix. W rejonie Zatoki Gdańskiej rozpoczną się też prace u nasady falochronu zachodniego. W rejonie powstającego Kanału Żeglugowego będą kontynuowane roboty ziemne. Rozpoczniemy też wzmacnianie gruntów pod przyszłe obiekty mostowe palami prefabrykowanymi.

 

Kontynuowane będą także roboty przy nasypach, wykonywane wzmocnienia pod drogi. Rozpoczną się też prace związane ze sztuczną wyspą. Na początek wybudowane zostanie tymczasowe nabrzeże, na które drogą wodną transportowane będą materiały potrzebne do budowy wyspy.

 

- Prace realizowane są zgodnie z założeniami, które przewidują ich zakończenie na rok 2022. Urząd Morski w Gdyni pracuje obecnie nad dokumentacją niezbędną do ogłoszenia przetargu na Część II inwestycji (przebudowa rzeki Elbląg z umocnieniami brzegów)- powiedział kpt.żw. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.  

 

Przypomnijmy, po przekazaniu terenu wykonawcy, czyli polsko-belgijskiemu konsorcjum firm NDI oraz Besix, budowa została wygrodzona. Na teren inwestycji weszła specjalistyczna firma, która zajęła się usunięciem tzw. obiektów ferromagnetycznych.  Wśród pozostałości po II Wojnie Światowej były głównie łuski, naboje i skrzynki z amunicją. Na terenie inwestycji postawiono także zaplecze, czyli biura budowy.

 

Inwestycja „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską" obejmuje budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, budowę kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, nowy układ drogowy z ruchomymi stalowymi mostami o pionowej osi obrotu, które umożliwiać będą przejazd nad kanałem przed śluzą i za śluzą; budowę sztucznej wyspy zlokalizowanej na Zalewie Wiślanym. Kanał żeglugowy ma mieć 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Docelowo ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4-4,5 m, długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma zakończyć się w 2022 r. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni, a wykonawcą konsorcjum firm NDI i Besix.​

 

Aktualny stan terenu inwestycji można zobaczyć na zdjęciach i filmie z budowy.  Te materiały mogą Państwo wykorzystać z dopiskiem „Materiały prasowe NDI/Besix".

 


Magdalena Kierzkowska
Rzecznik Prasowy/Asystent Dyrektora
Urząd Morski w Gdyni

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 )


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --4
  ~ Super
  Poniedziałek, 02.03

  I można brawo PiS.

 2. 2
  --12
  ~ w jakim celu?
  Poniedziałek, 02.03

  Tragedia!

 3. 3
  --4
  ~ TWÓJ Kumpel
  Poniedziałek, 02.03

  Brawo PO, które także w tamtych latach rządzenia zrobiło wiele przy tym przekopie, tak wiec to nie jest tylko zasługa PIS-owców.

 4. 4
  +8
  ~ Janusz
  Poniedziałek, 02.03

  Brawo Pis.Do Kumpla.Ty chyba żartujesz sobie tym wpisem bo jeśli na serio to już martwię się o Twoje zdrowie

 5. 5
  +3
  ~ mieszkaniec
  Poniedziałek, 02.03

  Dzięki PO że nie ma ich u władzy PIS może robić porządną i pożyteczną robotę dla POLSKI A gdzie są łóżka sypialne i te golasy , co robili z siebie pośmiewisko .Prawdopodobnie zostali zwolnieni dyscyplinarnie za to że uprawiali seks w publicznym miejscu .

 6. 6
  +10
  ~ Do_pomorskiego
  Poniedziałek, 02.03

  To jest piękne! Wreszcie, po tylu latach zamiatania tego tematu pod dywan przez PO i wręcz utrudnianiu, inwestycja mogła ruszyć z kopyta. Tylko czemu musiał przyjść aż taki PiS, żeby to zrobić? M. in. przez takie owlecze traktowanie interesów Polski ciamajdy z PO dwa razy pod rząd przegrały wybory. A wystarczyło ruszyć głową. Do tej pory PO z Pomorskiego jeszcze próbuje kompromitować tę inwestycję. Byle tylko na złość PiS. No, ale wszak nazwa "totalna opozycja" do czegoś zobowiązuje.

 7. 7
  +2
  ~ Slepi i głusi
  Poniedziałek, 02.03

  Nadal widać że piszący nie zauważyli że P O i PSL i SLD to oszuści którzy garneli dla siebie a Polakom ochlapy. A wy nadal bzdury piszcie . PiS powinno takim zabrać wszystkie kasę co dali i won zbierać puszki albo do tej opozycji która tak uwielbiacie.

 8. 8
  0
  ~ BODZIO
  Wtorek, 03.03

  Przekop dla wypasionych jachtów Niemców,Polaków,Rosjan,Szwedów.Kiedy to się spłaci.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.