Piątek, 7.10.2022, Imieniny: Petra, Fryderyka, Artur
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Przekop Mierzei Wiślanej: Aktualnie toczą się prace porządkowe oraz przygotowawcze - zobacz film

28.01.2020, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Przekop Mierzei Wiślanej: Aktualnie toczą się prace porządkowe oraz przygotowawcze - zobacz film

Od kilku tygodni trwają prace przy inwestycji „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską". Po przekazaniu terenu Wykonawcy, czyli polsko-belgijskiemu konsorcjum firm NDI oraz Besix, budowa została wygrodzona. Na teren inwestycji weszła specjalistyczna firma, która zajęła się usunięciem tzw. obiektów ferromagnetycznych. Wśród pozostałości po II wojnie światowej były głównie łuski, naboje i skrzynki z amunicją. Na terenie inwestycji postawiono także zaplecze, czyli biura budowy.

 

Aktualnie w szerokim zakresie toczą się prace porządkowe oraz przygotowawcze, związane z wykonaniem nabrzeża rozładunkowego, zlokalizowanego w części morskiej przekopu. Rozpoczęły się dostawy materiałów na potrzeby wykonania nabrzeża. Na całym terenie wykonywane są też przygotowawcze prace ziemne. Potrwają one przez najbliższe miesiące.

 

- W lutym zacznie powstawać nabrzeże południowe (rozładunkowe), połączeniowe oraz część nabrzeża kanału żeglugowego – mówi Dominik Wróblewski, kierownik budowy z konsorcjum NDI/ Besix. Całość tego obiektu przeznaczona będzie na potrzeby dostaw drogą morską materiałów budowlanych. Chcemy zminimalizować przewożenie materiałów lądem.

 

Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, kpt. ż.w Wiesław Piotrzkowski podkreśla, że organizacja ruchu podczas budowy jest dla Inwestora sprawą bardzo istotną – Przyświecają nam dwa kluczowe założenia, a mianowicie maksymalizacja transportu materiałów budowlanych drogą wodną oraz minimalizacja utrudnień w sezonie letnim.   

 

Inwestycja „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską cz. I" obejmuje budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, budowę kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, nowy układ drogowy z ruchomymi stalowymi mostami o pionowej osi obrotu, które umożliwiać będą przejazd nad kanałem przed śluzą i za śluzą; budowę sztucznej wyspy zlokalizowanej na Zalewie Wiślanym. Kanał żeglugowy ma mieć 1 km długości i 5 metrów głębokości. Docelowo ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 metrów, długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma zakończyć się w 2022 r. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni, a wykonawcą konsorcjum firm NDI i Besix.​

 Magdalena Kierzkowska
Rzecznik Prasowy/Asystent Dyrektora
Urząd Morski w Gdyni

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 12 )


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Brawo
  Wtorek, 28.01

  Prace a przekopie idą krok po kroku ale idą . I co PIS mógł rozpocząć budowę a P O i PSL obiecywali kasę przej,, li i tyle w TEMACIE. KOPCIE.

 2. 2
  +1
  ~ mars05
  Wtorek, 28.01

  Robić swoje, nie politykować. Alleluja i do przodu. Co z bursztynem?

 3. 3
  --10
  ~ Tadd
  Wtorek, 28.01

  Kopcie, kopcie :-) Taniej nie będzie, drożej tak. Za te chore wizje prawnuki obecnych zwolenników / i przeciwników niestety też/ jeszcze będą płacić.

 4. 4
  0
  ~ kazik
  Wtorek, 28.01

  czyli prezydent ma zapewnioną drugą kadencję......

 5. 5
  +6
  ~ Mayk
  Wtorek, 28.01

  W Chinach w Rosji w Szwecji kopia i nikogo się nie pytają własna ziemia .

 6. 6
  +5
  ~ Ploterek
  Środa, 29.01

  ~ mars05. Bursztyn do Torunia jedzie

 7. 7
  +7
  ~ Antycypisek
  Środa, 29.01

  Czekamy z niecierpliwością kiedy wreszcie pierwszy kajak pełnomorski wpłynie do naszego portu.

 8. 8
  +1
  ~ Ach wy
  Środa, 29.01

  Kopać źle nic nie robić źle. Puknijcie się w te wasze czachy może olej sie zagęścil. Kopać i tyle.

 9. 9
  --2
  ~ JASNOWIDZ
  Środa, 29.01

  Żeby było taniej to cała opozycja podjęła uchwałę ,że pomogą i przystąpią do ręcznego przekopu Mierzei Wiślanej ,Jednak mądrość przyszła, zrozumieli . Kilku z opozycji chwali sobie działania Prawa i Sprawiedliwość , mówią że jest partia dobrze zorganizowa i wiarygodna przekonali się ,że nie warto kabować

 10. 10
  +2
  ~ BODZIO
  Środa, 29.01

  Przekop dla wypasionych jachtów Niemców,Polaków.Za publiczną Kasę

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1025500297546